Dania z kaczki nie tak często goszczą na naszych stołach... A szkoda, bo mięso kaczki jest smaczne i można je przyrządzić na wiele sposobów. Oprócz swoich walorów smakowych, kaczka jest również mięsem delikatnym w swojej teksturze, ale dosyć intensywnym smaku. Mięso kaczki doskonale komponuje się z różnymi składnikami, zarówno owocami, bakaliami, jak i warzywami czy kaszami. Przepisy na dania z kaczką, często uwzględniają je jako dodatki do samego dania jak np. w przepisie na kaczkę z rękawa z pomarańczami lub jako nadzienie kaczki, jak w przepisie na pyszną kaczkę nadziewaną suszonymi śliwkami i jabłkami. W polskiej kuchni kaczka najczęściej serwowana jest z dodatkiem modrej kapusty, czyli poszatkowaną czerwoną kapustą z cebulą, jabłkiem i dodatkami oraz kluskami śląskimi i sosem mięsnym, pieczeniowym lub własnym. Przepisy na dania z kaczką oferują niezliczone możliwości, by cieszyć się jej bogatym smakiem.
Najbardziej znane i lubiane danie z kaczki z kuchni polskiej to kaczka pieczona z jabłkami, majerankiem i chrzanem żurawinowym. Klasyk, który wyjdzie zawsze, jeśli tuszka kaczki nie jest zbyt chuda, a mięso odpowiednio długo pieczone. W przypadku przepisów na dania z kaczką, bardzo ważne jest pilnowanie czasu jej pieczenia czy smażenia, w zależności od wybranego sposobu obróbki termicznej. Mięso z kaczki łatwo jest przesuszyć, ale by tego uniknąć bardzo ważne jest jej wcześniejsze zamarynowanie, tak by mięso już na początkowym etapie nabrało przyjemnej nuty smakowej.
Smażąc czy piekąc kaczkę powinniśmy znać podstawową technikę jej przyrządzania. Smażenie kaczki wymaga wcześniejszego wyciągnięcia jej z lodówki i odstawienia na co najmniej kilka minut w celu nabrania temperatury pokojowej. Bezpośrednio przed smażeniem skóra kaczki powinna zostać nacięta, a samo smażenie powinno odbywać się na suchej patelni, ponieważ tłuszcz kaczki i tak się wytopi. Smażenie kaczki powinno zająć ok 7 minut od momentu, kiedy mięso zacznie wydawać delikatny odgłos smażenia. Co ważne, smażone mięso należy polewać wytopionym tłuszczem. Smażenie kaczki po odwróceniu na drugiej stronie może być krótsze niż 7 minut.
W przypadku pieczenia kaczki, najlepiej jest zrobić to w naczyniu żaroodpornym, garnku specjalnie do tego przeznaczonym lub rękawie do pieczenia. Dzięki temu unikniecie przypieczenia i jednoczesnego wysuszenia mięsa. Podobnie jak przy smażeniu kaczki, tutaj również ważne jest zamarynowanie mięsa oraz polewanie go wytopionym podczas pieczenia tłuszczem. Pieczenie kaczki jest dwuetapowe i najczęściej w pierwszym etapie piecze się ją pod przykryciem przez czas wskazany w przepisie, a następnie bez przykrycia przez jakiś czas, tak by skórka stała się chrupiąca.
Przepis na pyszną kaczkę nie jest trudny, ale wymaga cierpliwości i umiejętnego nacięcia skóry, tak by wytopił się tłuszcz, a wierzch stał się chrupiący. Kacze mięso jest idealne jako danie główne na uroczysty obiad, dodatek do sałatek, bo ma wyrazisty smak i świetnie łączy się z owocami.
Przepisy na dania z kaczką to nie tylko inspiracja na przygotowanie świątecznego obiadu. Chociaż bez wątpienia dobrze przygotowana kaczka wymaga trochę wysiłku, warto go ponieść. Dzięki pracy włożonej w przygotowanie kaczki, otrzymujesz danie o niepowtarzalnym smaku. Sięgając po przepisy na dania z kaczką w serwisie Doradca Smaku, przygotujecie zarówno kaczkę w sosie grzybowym lub makaron z kaczką i boczniakami (co nie jest tak oczywistym połączeniem składników), Najbardziej klasyczne przepisy wykorzystują jabłka i miód, jak w przepisie na kaczkę pieczoną z jabłkami. Bez wątpienia mięso to doskonale smakuje w wersji na słodko. Jednak do jego przygotowania możesz wykorzystać również inne składniki. A zamiast godzinami piec kaczkę w całości, wybierz przepis na kaczkę w kawałkach. W ten sposób obiad przygotujesz szybko, nie tracąc jej wyjątkowego smaku.
Nie ma nic pyszniejszego niż kaczka w stylu azjatyckim z nutą orientalnych przypraw. Zresztą sprawdźcie sami najlepsze przepisy na dania z kaczki.
DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.: