Znajdujesz w kategorii, która powoli ci odkryć dobre przepisy na wino. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak zrobić wino w domu? Jesteś ciekawy jaki jak smakuje wino z winogron, które samodzielnie wyhodowałeś? A może szukasz nowych smaków i chciałbyś skosztować wina z aronii lub wina z czarnej porzeczki? Jesteś w dobrym miejscu.
Przepisy na wino, które tu znajdziesz są zróżnicowane i dobrane tak, by zaspokoić różne gusta i guściki. Każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż zebrane tu przepisy na wino są starannie opracowane oraz przetestowane.
Każdy dobry przepis na wino domowe zawiera te składniki niezbędne do pędzenia wina.
Owoce - najważniejszym składnikiem każdego przepisu na wino są owoce, najczęściej winogrona, zdrowe i w pełni dojrzałe (ale nie przejrzałe). Smak winogron zależny też w dużej mierze od szczepu, klimatu i gleby w jakiej dorastają owoce. Do produkcji wina można użyć również innych owoców, np. Aronii, malin czy czarnej porzeczki.
Cukier - niezbędny składnik podczas fermentacji wina, procesu w którym cukier przekształcany jest w alkohol. Ilość cukru zależy od rodzaju produkowanego wina, np. W przepisach na wino wytrawne stosuje się mniejsze ilości cukru. Ilość cukru musi być starannie dobrana do wina. Za mało może sprawić, że wino będzie zbyt cierpkie w smaku, z kolei za dużo może spowodować, że wino będzie za słodkie i za mocne.
Woda – rozpuszcza cukier i tworzy odpowiednie środowisko do fermentacji drożdży.
Drożdże winiarskie – kolejny kluczowy składnik w przepisach na wino. Niezbędne w procesie fermentacji, to właśnie one przekształcają cukier w alkohol.
Pożywka do drożdży - dostarcza drożdżom aminokwasy, witaminy, minerały i inne składniki potrzebne do prawidłowej fermentacji. Dzięki niej drożdże szybciej zaczynają proces fermentacji, a wino ma więcej aromatu i wyższy poziom alkoholu.
Do domowej produkcji wina potrzebny jest też odpowiedni sprzęt. W przepisach na wino możesz spotkać przedmioty z poniższej listy.
Prasa do owoców - narzędzie, które użyjesz do odciśnięcia moszczu (świeżego soku) od miazgi (reszty, zawierającej np. Skórki winogron).
Młynek lub rozdrabniacz do owoców - przyrząd służy do rozdrabniania i rozgniatania winogron lub innych owoców.
Butla lub pojemnik fermentacyjny – naczynie, gdzie będzie dojrzewało wino i działa się cała “magia”!
Korek – do zamknięcia butli lub pojemnika fermentacyjnego.
Rurka fermentacyjna – pełni rolę zaworu, pozwala kontrolować i dbać o bezpoeczeńtwo procesu fermentacji
Lejek oraz wężyki – przydatne do przelania wina do butelek lub innych pojemników.
Butelki, butle, balony, gąsiory, damy, beczki, garnki z kamionki, dzbanki - różnego rodzaju pojemniki na wino
Jeśli dysponujesz już owocami, cukrem, drożdżami oraz innymi składnikami i potrzebnym sprzętem wypróbuj je do przygotowania domowego wina wg przepisów doradcy smaku.
Przepis na domowe wino z winogron pozwoli ci przygotować znakomite wino z jasnych winogron. Aby osiągnąć najlepszy smak, wino powinno fermentować przez około 8 miesięcy. Z winem zasada jest prosta i powszechnie znana. Im dłużej będzie leżakować wino tym lepiej.
W doradcy smaku znajdziesz również inne bardzo dobre przepisy na domowe wina owocowe. Przekonaj się jak łatwo zrobić dobre wina: z czarnej porzeczki i z owoców aronii.
Na chłodniejsze dni jesieni, zimy lub wczesnej wiosny, najlepiej będzie wypróbować domowy przepis na wino grzane, pełne aromatycznych przypraw: anyżu, imbiru, cynamonu i goździków. Znakomicie smakuje podane z miodem oraz kawałkiem pomarańczy. Przepis na domowe grzane wino dobrze rozgrzewa, pobudza krążenie krwi oraz poprawia nastrój.
DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.: