Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Przepisy - Ogórki

Przepisy z kategorii Ogórki: 10
Sortuj:

Ogórki to niezwykle popularne warzywo w Polsce, a do tego niedrogie i rośnie w wielu przydomowych ogródkach. Ogórki to rośliny jednoroczne, które należą do rodziny dyniowatych. Może wybrać ogórki szklarniowe, dostępne przez cały rok, jak i gruntowe, mniejsze i dostępne zwykle sezonowo. Lubimy je na świeżo – bo soczyste i chrupiące, jak i te przetworzone – konserwowe, kiszone. Do jednych z najbardziej lubianych należą ogórki małosolne, na popularności zyskują także ogórki z chili.  

JAKIE WŁAŚCIWOŚĆI MA ZIELONY OGÓREK? CZY MOŻNA JEŚĆ DUŻO OGÓRKÓW?

To ciekawe warzywo, bowiem składa się głównie z wody, małej ilości witamin i minerałów. Jednak to smak i soczystość, a także walory smakowe i wyjątkowy aromat sprawiają, że tak chętnie po nie sięgamy na co dzień. Ogórki są niskokaloryczne, zatem doskonałe dla osób dbających o linię. Można je jeść niemal bezkarnie, jednak surowe bywają ciężkostrawne.  

Warto pamiętać, że dopiero ukiszony ogórek staje się kopalnią cennych składników taki jak witamina C, probiotyki i enzymy trawienne, co ważne mają korzystny wpływ na układ odpornościowy i trawienny. 

OGÓRKI - PRZEPISY, KTÓRE POKOCHALI POLACY

Przetwory z ogórków są naszą chluba narodową. Robiła ja babcia, robiła je mama, a młodzi chętnie próbują własnych sił w sztuce kiszenia i marynowania. Do przyrządzania ogórków kiszonych czy konserwowych używamy ogórków gruntowych, mniejszych okazów. Warto je dobrze wymyć i namoczyć na kilka godzin, wówczas nie będą puste. Do kiszenia najlepiej używać soli kamiennej niejodowanej, dzięki czemu proces fermentacji przebiegnie bez zakłóceń. Ogórki muszą być całkowicie zanurzone w solance, aby się nie zepsuły, najlepiej przechowywać je w chłodnym i ciemnym miejscu.   

OGÓRKI KISZONE

Ogórki kiszone są pyszne, słone i soczyste. Postawią w procesie fermentacji w solankowej zalewie. Tradycyjnie dodaje się do zalewy także koper, czosnek, liście wiśni, porzeczki a nawet dębu oraz korzeń chrzanu. Ogórki kiszone są doskonałe na kanapkę czy też jako dodatek to obiadu, świetnie pasują do kotleta mielonego czy schabowego. Niezastąpione do sałatki jarzynowej oraz zupy ogórkowej. Świetne także na zagryzkę. Polecamy je zrobić według przepisu: ogórki kiszone.  

OGÓRKI MAŁOSOLNE

Ogórki małosolne powstają w podobnym procesie jak ogórki kiszone, jednak czas kiszenia skracamy do minimum. O ile ogórki kiszone mogą czekać w słoiki rok a nawet dwa lata, o tyle ogórki małosolne są gotowe w zaledwie kilka dni. Wyróżnia je lekko słodki smak, są także chrupiące. Obok wariantu klasycznego powstają także różnorodne warianty smakowe, polecamy np. ogórki małosolne  z chili i miodem. Są idealny dodatkiem do pajdy chleba ze smalcem czy potraw z grilla.  

OGÓRKI KONSERWOWE

Ogórki konserwowe są chrupiące i octowe. Powstają w wyniku pasteryzacji w zalewie z dodatkiem octu, cukru, soli i przypraw. Ważnym dodatkiem są nasiona gorczycy, ziele angielskie, liście laurowe suszone, pieprz czarny ziarnisty. Polecamy przygotować je według przepisu: ogórki konserwowe. Alternatywną wersją są ogórki curry z musztardą. Proces jest podobny jak w przypadku ogórków konserwowych, ale ogórki pokrojone są w pionowe plastry, a przyprawia się je curry i musztardą – najlepiej sarepską.  

OGÓRKI Z CHILI

Ogórki z chili lub też ogórki krokodylki z chili to coraz popularniejszy przepis w serwisie DoradcaSmaku.pl. Delikatne w smaku ogórki w połączeniu z pikantnym chili tworzą wyjątkowe ogórki kanapkowe. Warto spróbować!  

Zapraszamy do serwisu DoradcaSmaku.pl, gdzie można znaleźć przepisy zarówno na ogórki małosolne, ogórki kiszone, jak i konserwowe, a także mnóstwo dodatkowych pomysłów – z dodatkiem miodu, chili, curry, musztardy a nawet w zalewie keczupowej czy z przyprawą do grilla. Zapraszamy do uzupełniania zapasów w domowej spiżarce z naszymi przepisami.  

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak