Pulpety lubimy robić i jeść od bardzo dawnych czasów. Można użyć stwierdzenia, że przepis na pulpety jest “stary jak świat”. Wiadomo, że pulpety przyrządzano już w starożytnych Chinach w III wieku p.n.e., w okresie panowania dynastii Qin. Przepisy na pulpety znajdowały się też w książce kucharskiej Apicjusza z IV-V wieku n.e., zawierającej najpopularniejsze kulinarne dania serwowane w Imperium Rzymskim. Sięgając jednak do czasów nam współczesnych, to pewnie wielu z Was pamięta, jak pulpety przyrządzały i podawały nam nasze babcie i mamy. Uwielbiamy się nimi zajadać, więc sami także chętnie przekazujemy ulubione przepisy na pulpety kolejnym pokoleniom. A jeśli chcemy wypróbować nowe sposoby warto zajrzeć jak zrobić pulpety wg przepisów polecanych przez użytkowników DoradcaSmaku.pl.
Pulpety, albo też pulpeciki, jeśli wolicie je w nieco mniejszym wydaniu to niezmiennie bardzo popularna potrawa przygotowywana nie tylko w kuchniach w Polsce, ale też na całym świecie. Szczególnie lubiane są na Półwyspie Apenińskim, gdzie la polpette – włoskie pulpeciki podawane są z makaronem i gęstym, bardzo aromatycznym sosem pomidorowym.
A jak się robi pulpety w Szwecji? W Skandynawii pulpety / klopsiki zwane są pod nazwą kottbullar i są jedną z najchętniej spożywanych potraw w kraju. Serwowane są z żurawiną m.in. w restauracjach popularnej sieci sklepów z meblami oraz produktami do wyposażenia wnętrz. Można je kupić także w wersji głęboko mrożonej, by łatwo i wygodnie przyrządzić je w domowej kuchni. Dobrym pomysłem będzie też skorzystanie z tego przepisu na szwedzkie pulpety kottbullar i zrobienie ich samemu w sosie koperkowym.
Skąd taka popularność pulpetów na świecie? Powodów jest kilka. Potrawa cieszy się uznaniem przede wszystkim dzięki wyśmienitemu smakowi, ale nie bez znaczenia są też: dobra dostępność składników, niska cena dania oraz duża łatwość i szybkość przygotowania.
Jak się robi pulpety? Bardzo łatwo i szybko! Aby zrobić pulpety należy połączyć mielone mięso - świetnie nada się zarówno drobiowe, wieprzowe, wołowe jak i mieszane - z jajkiem, przyprawami, podsmażoną cebulką i odciśniętą bułką namoczoną wcześniej w wodzie lub w mleku. Z masy formujemy kule albo małe kuleczki, które możemy obtoczyć w mące i podsmażyć na patelni, a następnie gotować w wywarze lub w gęstym i aromatycznym sosie np. pomidorowym, koperkowym, chrzanowym, pieczarkowym czy z grzybów leśnych.
Pulpety najczęściej gotujemy i podajemy obficie polane sosem. Jednym z najbardziej lubianych dań w rodzimej kuchni są pulpety w sosie pomidorowym, który przyrządzamy mieszając bulion z koncentratem pomidorowym, zagęszczonym mąką i śmietaną. Innym, popularnym i pysznym wariantem potrawy są pulpety w sosie grzybowym, w którym do przygotowania aromatycznego sosu użyjemy pokrojonych, namoczonych w wodzie i ugotowanych w wodzie suszonych leśnych grzybów, a także cebuli i marchewki. Jeśli nie dysponujemy grzybami leśnymi, dobrą alternatywą będzie przygotowanie pulpetów w sosie pieczarkowym.
Gotowe pulpety podajemy na obiad z ziemniaczkami z wody, makaronem, kaszą (np. bulgur lub gryczaną), pełnoziarnistym ryżem. Bardzo dobrze smakują polane przygotowanym przez nas gęstym sosem i posypane świeżą zieleniną - np. natką pietruszki lub bazylią. Ciekawym pomysłem jest też wykorzystanie do apetycznej dekoracji czerwonej papryki oraz czerwonego pieprzu tak jak w tym przepisie na pulpety z indyka w sosie koperkowym.
Do dania głównego warto dodać także warzywa - np. buraczki, surówkę z marchewki czy kiszonego ogórka.
DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.: