Wege burgery – czyli burgery nie zawierające wołowiny, wieprzowiny, drobiu ani żadnego innego mięsa. Idealne miejsce dla osób, które unikają spożywania mięsa lub całkowicie z niego zrezygnowały. Oczywiście, po burgery wege mogą sięgnąć także mięsożercy, choćby po to by przekonać się, że taka alternatywa dla klasycznych burgerów także smakuje wyśmienicie!
Zastanawiasz się jak zrobić wege burgera? Jesteś we właściwym miejscu. Wśród wielu starannie opracowanych przepisów na wegetariańskie burgery znajdziesz przykłady jak zrobić burgery wege z rozmaitych bezmięsnych składników m.In. Soczewicy, czerwonej fasoli, kaszy jaglanej, płatków owsianych, ciecierzycy czy sera halloumi. Każda z propozycji wkładu wege burgerów ma unikalny, wyjątkowy smak. Poznaj je lepiej!
Wege burgery z kaszy jaglanej to smaczna i zdrowa alternatywa dla mięsnych burgerów. Podstawą takiego burgera jest odpowiednia masa, którą możesz wykonać na kilka sposobów. Do ugotowanej kaszy jaglanej możesz dodać startą marchew, zmielone płatki owsiane, starte orzechy włoskie, posiekaną czerwoną cebulę a także zioła i przyprawy: imbir, natkę pietruszki, kolendrę. Jeśli lubisz pikantne burgery dodaj także dwie lub trzy szczypty chili pieprz cayenne. Innym, ciekawym sposobem na wege burgera z kaszy jaglanej jest dodanie ubitych, słodkich batatów i uprażonej białej fasoli – tak jak w tym przepisie piotra ogińskiego.
Gotową masę na burgery wege z kaszy jaglanej smażymy na patelni lub w piekarniku. Do takiego wege burgera znakomicie pasują dodatki takie jak awokado (także w postaci pasty), pomidor, papryka, rukola i czerwona cebula.
Burgery wege z czerwonej fasoli
Czerwona fasola to kolejny idealny składnik na wege burgera, przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość białka i błonnika, mięsistą teksturę oraz oczywiście - smak. Do zblendowanej masy z czerwonej fasoli dodajemy starte płatki owsiane, cebulę, czosnek oraz przyprawy, takie jak chili pieprz cayenne, paprykę słodką czy... Gotową mieszankę przyprawę do mięsa mielonego, farszu i klopsów prymat. Zwykle stosujemy ją do mięs, ale w tym wypadku świetnie sprawdzi się w tym przypadku.
Gotowe wege burgery z czerwonej fasoli podawaj w bułce z dodatkiem sałaty, pomidora, ogórka konserwowego oraz ulubionymi sosami.
Bardzo łatwe i szybkie do przygotowania są wege burgery z soczewicy. Do masy z ugotowanej soczewicy idealnie pasują drobno posiekane pestki słonecznika, cebulka, natka pietruszki i bułka tarta. Pikantnego smaku nada burgerowi musztarda bardzo ostra PRYMAT. Można ją zamienić na łagoniejszą, np. Delikatesową lub słodko-pikantną czeską. Jeszcze tylko smażenie i gotowe!
Wystarczy około 30 minut by uzyskać gotowy wkład do bułeczek, który umieszczamy w wege burgerze razem z pomidorkiem, sałatą i... Kremem chrzanowym smak.
Zamiast masy z kaszy jaglanej, czerwonej fasoli, czy soczewicy możemy wypełnić wege burgera kawałkami ulubionego sera. Znakomitym pomysłem będzie użycie greckiego sera halloumi, podsmażonego wcześniej na patelni grillowej. Innym dobrym serem do wege burgera będzie ser pleśniowy, camebert czy cheddar. Jako dodatki, oprócz standardowego pomidorka, ogórka, sałaty czy cebuli świetnie nadadzą się pasta z awokado czy bałkański przysmak – ajvar, czyli lekko pikantna pasta z bakłażana i papryki.
Jak widzisz, jest wiele sposobów jak zrobić wege burgera. Wybierz swój ulubiony przepis na doradcasmaku.Pl!
DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.: