Lukier kojarzy się przede wszystkim z wypiekami na święta. Mowa tu zarówno o Wielkanocy, jak i Bożym Narodzeniu. Lukier służy do ozdabiania pierniczków, ale i mazurków czy babek. Co więcej, możemy go wykorzystać także do każdego innego wypieku, który chcemy ozdobić lub nadać mu smaku. Przepisy na lukier obejmują różne sposoby przygotowania, różne smaki, kolory, a nawet konsystencje. Może wydawać się, że to zawsze lejąca, biała substancja, która po pewnym czasie zastyga na wypieku. Nic bardziej mylnego! Przepisów na lukier jest bardzo dużo.
Przygotowanie podstawowego lukru jest banalnie proste. Wystarczą trzy składniki i chwila mieszania. Trzeba jednak uważać, gdyż bardzo łatwo jest przesadzić z ilością płynnych składników. Jeśli lukier będzie zbyt lejący, to niestety, ale nie zastygnie na naszym cieście czy pierniczkach. W momencie, gdy lukier jest zbyt płynny może okazać się, że aby uratować jego konsystencję musimy zużyć bardzo dużo cukru pudru. Dlatego zdecydowanie lepiej jest początkowo dodawać płynne składniki powoli, częściami. Może nam się wydawać, że nie powstanie odpowiednia masa z takiej mieszanki. Jednak cukier bardzo szybko łączy się i rozpuszcza w płynnych składnikach. Dlatego lepiej uważać!
Podstawowy lukier to po prostu woda i cukier. Jednak wariacji na temat tego przepisu jest cała masa. Co więcej, nie każdy lukier jest płynny. Można stworzyć także lukier plastyczny, czyli masę cukrową. To stała forma lukru, którą można wykorzystać jak “jadalną plastelinę”. Lukier plastyczny posłuży jako materiał do tworzenia trójwymiarowych ozdób! Można dodać do niego barwnik spożywczy lub wykorzystać naturalne barwniki, jak np. sok malinowy.
Jeśli chcesz stworzyć gęsty, mocno biały lukier do ozdabiania pierniczków czy ciasteczek, to najlepiej sprawdzi się lukier królewski. Powstaje on z ubitych białek, przez co jego konsystencja jest gęstsza, a końcowo całkowicie zastyga i nie lepi się. Z łatwością, z użyciem szprycy, można tworzyć doskonałe wzory. Do niego także dodaje się barwniki, aby osiągnąć dowolny kolor lukru.
Lukier nie musi koniecznie mieć słodkiego, cukrowego smaku. Można go nieco urozmaicać. Najczęściej używa się do tego soku z cytryny. Połączenie słodko-kwaśnego smaku idealnie uzupełnia ciasta takie jak babki, biszkopty, pierniczki itp.. Świetnym pomysłem jest także dodanie soku malinowego, jak w przepisie na lukier malinowy. Oprócz nadania pysznego, owocowego smaku, uzyskuje się również piękny kolor! Jeśli chodzi o inne smaki lukru, to można tu też eksperymentować. Do wyboru są różne aromaty, owoce, dodatki jak np. ekstrakt waniliowy. Każdy dodatek urozmaica lukier i tworzy nowy przepis!
DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.: