Pasty i zdrowe smarowidełka są idealne do kanapek, wrapów i chrupiących grzanek. Poniżej znajdziesz zbiór przepisów na pasty z warzyw: pieczonej papryki, rzeżuchy, bakłażana, oliwek, ciecierzycy czy groszku. Na śniadanie lub kolację, do świeżych bułeczek będzie idealna pasta z jajek, wędzonej makreli lub twarożku. Spróbujcie zrobić pastę z kaszy kuskus, zdrową pastę jarmużowo-tuńczykową lub z suszonych pomidorów z czosnkiem. Pasty są pyszne i pożywne, a dobrze doprawione, będą pysznym urozmaiceniem zwykłych kanapek. Zrobisz je szybko, bo zebrane przepisy są proste. Do dzieła!
Pasty kanapkowe to smarowidła do pieczywa, które mogą powstać na bazie różnych składników, w tym wielu warzyw czy ryb. Ważne jest tutaj odpowiednie ich doprawienie, proporcje głównych składników i konsystencja, aby dobrze można było pastę rozprowadzić na kanapce.
Na całym świecie pasty kanapkowe są bardzo popularne. W Meksyku popularne jest guacamole, czyli pasta na bazie awokado, w Grecji tzaztziki z jogurtu i ogórka, a we Francji rilettes z mięsa lub ryby. Wspominając o popularnych pastach nie sposób nie wymieć popularnej na Bliskim Wschodzie pasty z ciecierzycy, czyli hummusu.
Z jakich składników można przygotować pasty do kanapek? Poniżej moje propozycje składników, z podziałem na: mięso, ryby, warzywa.
Najpopularniejsze są pasty warzywne. Tutaj zdecydowanie warto wypróbować pastę z papryki, fasoli, suszonych pomidorów, pieczarek czy bakłażana.
Jeśli wolisz pasty rybne wybierz tuńczyka lub wędzoną makrelę. Z powodzeniem sprawdzi się też śledź.
Preferujesz pastę mięsną do kanapek? Wykorzystaj do tego mięso z rosołu lub z kurczaka.
Pasty kanapkowe są proste do przygotowania. Jak je zrobić? Wybrany składnik bazowy należy drobno pokroić lub rozdrobnić np. widelcem. Do tego wybierz składnik, który połączy całość i nada odpowiedniej do smarowania konsystencji paście - tutaj sprawdzi się serek feta, majonez, a nawet musztarda. Teraz już czas na przyprawy – tutaj warto postawić na sól i pieprz, a jeśli lubicie eksperymentować możecie dodać też np. Zioła.
Gotową pastę możesz przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku około tygodnia. Jeśli jednak już pierwszego dnia wiesz, że nie uda Ci się jej zjeść w takiej ilości - warto część pasty zamrozić i wyjąć z zamrażalnika, gdy zabraknie Ci pomysłów z czym zjeść kanapkę na kolację lub po dłuższej nieobecności Twoja lodówka będzie świeciła pustką.
Dużą zaletą past kanapkowych jest to, że pozwalają nam wykorzystać resztki pozostawionych składników. Jeśli został Ci nadmiar ugotowanej fasoli – przygotuj pastę fasolową. Nie wiesz, co zrobić z solidną porcję mięsa z rosołu - skorzystaj przepisu na pastę z mięsa rosołowego. Wykorzystana połówka awokado za chwilę przestanie być świeża - zrób guacamole.
Chociaż przeważnie pastami kanapkowymi smarujemy pieczywo – to możesz pokusić się na małą odmianę. Jeśli masz akurat w domu tortillę - delikatnie podgrzej ją na patelni i posmaruj sporą ilością ulubionej pasty. Podobnie z naleśnikami. Nadmiar usmażonych naleśników wykorzystaj na kolację. Tym razem ich wnętrze wypełnij pastą, którą akurat masz w lodówce. W każdej tej wersji pasty kanapkowe będą smakowały nieco inaczej, ale jedno jest pewna – w każdej będzie smacznie.
To jak, masz już swój pomysł na pastę kanapkową?
DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.: