Naleśniki to bardzo proste danie. Ciasto przygotujesz w kilka chwil, a farsz to nieograniczone możliwości – od domowej marmolady przez słodki twaróg, aż po nieco bardziej skomplikowane i wyrafinowane kompozycje. Przepis na naleśniki to zaledwie 6 składników: mąka, mleko, jajka, woda, sól i masło lub oliwa. Wystarczy, że wymieszasz je razem mikserem lub za pomocą kuchennej rózgi, dasz chwilę odpocząć ciastu i gotowe. Sekretem ciasta jest użycie wody gazowanej. Bąbelki spulchnią ciasto, do którego nie będziesz musiał już dodawać proszku do pieczenia ani sody oczyszczonej. Przepis na naleśniki słodkie i wytrawne zawsze zawiera na liście składników szczyptę soli. To bardzo ważne. Nawet jeśli planujesz naleśniki na słodko, to dodatek niewielkiej ilości soli sprawi, że ciasto nabierze wyrazu. Naleśniki – przepis doskonały? To możliwe. Wypróbuj nasze przepisy, które znajdziesz w tej kategorii.
Przepis na naleśniki idealne podobno nie istnieje, ale w tej kategorii udowadniamy, że wcale tak nie jest. Mamy swoje sposoby na to, żeby przygotować aksamitne, delikatne ciasto i chętnie podzielimy się z Tobą tymi recepturami. Znajdziesz tutaj niejeden przepis na naleśniki w wersji słodkiej albo z dodatkiem wytrawnych składników. Zaletą tego dania jest przede wszystkim szybkość przygotowania i bardzo niewielka liczba składników, które prawdopodobnie zawsze masz pod ręką. Naleśniki to sprawdzone danie dla najmłodszych – nawet największe niejadki dadzą się przekonać do zjedzenia naleśników ze słodkim twarożkiem.
Określenie “naleśniki” używane jest zarówno dla dania, jak i samych placków usmażonych na patelni. Naleśniki można przygotować na wiele różnych sposobów, ale najczęściej gotowe placki uzupełniamy o wybrany farsz i zwijamy w rulonik lub tzw. trójkącik. W przypadku uwielbianych krokietów, wypełnione farszem naleśniki zawijamy w rulonik, obtaczamy w rozkłóconym jajku i bułce tartej, a następnie smażymy do złocistego koloru.
To pytanie niejedną ma odpowiedź, szczególnie biorąc pod uwagę mnogość składników jakimi możemy je wypełnić. Najważniejsze jest oczywiście przygotowanie ciasta naleśnikowego, tak by nie było za gęste i zbyt rzadkie. Jak zrobić naleśniki? Do ciasta na naleśniki wystarczy: 3 jajka, 2 szklanki mąki, szczypta soli, 1,5-2 szklanek mleka, szklanka wody 2 łyżki oleju i szczypta soli. Wszystko miksujemy ze sobą w kolejności wymienionych składników. Ważne, by najpierw zmiksować samodzielnie jajka, by nabrały puszystości, a dopiero później łączyć je z innymi składnikami. Jak się robi naleśniki, by były bardziej napowietrzone? Zwykłą wodę warto zamienić na wodę gazowaną, która sprawi, że ciasto będzie delikatniejsze i smaczniejsze.
Naleśniki to świetne danie, które sprawdzi się nie tylko na kolację, ale również śniadanie czy obiad. Ich delikatna struktura sprawia, że można wypełnić je przeróżnymi składnikami, tworząc niezliczone kombinacje smakowe. Na słodko można przygotować je ze słodkim twarożkiem, ulubioną konfiturą, owocami, serem ricotta, mascarpone czy kremem czekoladowym. Do przygotowania ciasta na naleśniki można wykorzystać różne mąki, dopasowując ich smak do swojego gustu lub uwzględniając nietolerancje pokarmowe, np. Nietolerancję glutenu czy laktozy (zamieniając mleko krowie na napój roślinny).
Wśród zwolenników naleśników znajdą się również Ci, którzy lubią ich wytrawną wersję. Takie naleśniki najczęściej podaje się z dodatkiem sosu, warzyw, szpinaku czy serów (feta, mozzarella, serem pleśniowym, mascarpone czy ricotta), a niekiedy nawet zapieka. Wśród przepisów na naleśniki wytrawne można znaleźć np. te z warzywami, szpinakiem i serem feta, po meksykańsku czy naleśniki z kurczakiem i pieczarkami. Warto podkreślić, że farsz do naleśników wytrawnych możecie skomponować sami, wybierając Wasze ulubione składniki i tworząc tym samym swoje autorskie danie.
Nie tylko różnorodność składników czyni naleśniki doskonałym wyborem na kolację. Szybkie i łatwe przygotowanie pozwala na szybkie nakarmienie zgłodniałej rodzinki, szczególnie gdy brak czasu na czasochłonne dania. Co ważne, bazę naleśnikową czyli placki można przygotować z wyprzedzeniem i wypełnić farszem na świeżo, tak by nawet na drugi dzień były pyszne. Naleśniki to danie zero waste i świetny sposób na wykorzystanie pozostałości z lodówki - resztki mięsa, warzyw czy sera mogą stanowić doskonałe nadzienie.
Ciasto na naleśniki samo w sobie nie jest sycące, ale już wypełnione farszem sprawdzi się idealnie jako pełnowartościowe danie. Niezależnie od tego, czy wolicie naleśniki wytrawne czy słodkie, cienkie czy grube, to będą stanowiły świetne rozwiązanie na kolację.
DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.: