Ciecierzyca zalicza się do roślin strączkowych, które są bardzo wartościowym składnikiem naszej diety. Ciecierzyca zawiera dużo białka, a posiłki z niej przygotowywane są odżywcze i zdrowe.
Zaletą ciecierzycy jest jej smak – lekko orzechowy, dość delikatny. Dlatego dania z ciecierzycy można łączyć z różnym składnikami – pomidorami, szpinakiem, mięsem.
Ciecierzyca lubi towarzystwo wyrazistych przypraw, dlatego najczęściej doprawiamy ją: kminem rzymskim, papryką, kurkumą, majerankiem, kolendrą, gałką muszkatołową, pieprzem, chili.
Ciecierzycę można kupić w różnych formach: suszoną, ugotowaną lub w formie puree.
Ciecierzyca suszona wymaga gotowania. Jak ugotować ciecierzycę, żeby była miękka i nie powodowała obciążenia dla jelit?
Jeśli gotujemy ja w garnku, najpierw trzeba ją namoczyć na noc (na min. 8 godzin). Po tym czasie wylewamy wodę z moczenia, a ziarna przepłukujemy zimną wodą. Wstawiamy do gotowania. Nie solimy! Do wody można dodać 1-2 liście laurowe i kilka ziaren ziela angielskiego. Ciecierzycę gotujemy do miękkości, trwa to – zależnie od ziaren – około 80-90 minut
Jeśli ciecierzycę gotujemy w szybkowarze, to ziarna po namoczeniu i zalaniu zimną, świeżą wodą gotujemy ok. 12-15 minut.
Ponieważ ciecierzyca ma delikatny i dość neutralny smak, można z niej zrobić wiele pysznych dań o różnym charakterze.
Najprostszym i dość znanym smakiem będzie danie z ciecierzycy, które przypomina fasolkę po bretońsku. Ciecierzyca jest połączona z pomidorami, podgardlem (lub boczkiem), kiełbasą i majerankiem. Najlepiej podawać ją ze świeżym pieczywem.
Podobne składniki, ale zdecydowanie bardziej orientalny smak ma ciecierzyca w pomidorach. Tu prym wiodą przyprawy orientalne: kurkuma, kolendra, kminek, papryka. Ten przepis na ciecierzycę to idealny posiłek na kolację lub dodatek do obiadu z warzyw.
Pyszne połączenie znajdziecie w przepisie na cieciorkę ze szpinakiem, przyprawą curry, z kurkumą, kminem i jogurtem naturalnym.
Najbardziej znane dania z ciecierzycy to hummus i falafel. Hummus to blendowana ciecierzyca z tahini, oliwą , czosnkiem i sokiem z cytryny. Przepis na pyszny hummus znajdziesz w zbiorze przepisów na PRZEKĄSKI.
Falafel to smażone kulki z ciecierzycy lub bobu. To popularna potrawa pochodząca z krajów arabskich. Falafel podaje się z warzywami, chlebkiem pita oraz sosem tahini. Falafel przyrządza się z gotowanej ciecierzycy, cebuli, czosnku, imbiru, kolendry, kminy rzymskiego, sody oczyszczonej. Kulki ciecierzycy smaży się na głębokim tłuszczu. Można je również upiec w piekarniku. Zobacz przepis na warzywny falafel z sosem tahini.
Ciecierzyca jest szczególnie ceniona w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Ta roślina dostarcza białko i cenione wartości odżywcze.
Ważnym i cenionym składnikiem z ciecierzycy z puszki lub słoika jest aquafaba. Co to jest aquafaba? To zalewa, w której zanurzone były ziarna ciecierzycy w puszce lub słoiku. Aquafaba powstaje po moczeniu i gotowaniu roślin strączkowych. Płyn zawiera białko i skrobię, dzięki czemu ma on właściwości zagęszczające i emulgujące. Aquafaba wykorzystywana jest w wielu deserach roślinnych w diecie wegańskiej. Można z niej robić wegańskie majonezy, sosy, musy czy desery. Najprościej ją uzyskać odlewając zalewę z puszkowanej ciecierzycy. Aquafaba ubija się na sztywno mikserem i jest świetną bazą musów, na przykład czekoladowego.
DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.: