Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Z kodem DS10 rabat na zakupy na sklep.prymat.pl SPRAWDŹ

Przepisy - Kasze

Przepisy z kategorii Kasze: 986
Sortuj:

Przepisy z kaszą

Alternatywa dla obiadowych ziemniaków? Nie tylko! Kasze można przygotować na dziesiątki sposobów oraz wykorzystać ją do stworzenia wybornych dań głównych, przekąsek, a nawet deserów. Doradcy Smaku zdradzają swoje pomysły jak w codziennym menu  wykorzystać kasze – od jaglanej poprzez gryczaną, orkiszową aż po kaszę manną. Podpowiadamy w jaki sposób przyrządzić pyszną sałatkę, smakowite ciasto, a także sycące placuszki. Dania dzięki temu zdrowemu składnikowi zyskają nie tylko na wartościach odżywczych, ale też na interesującej konsystencji i smaku. Przepastny zbiór przepisów na bazie kaszy pozwala przygotować pyszne śniadania, syte obiady, a także słodkie podwieczorki i lekkie kolacje. Doradcy Smaku w swoich ciekawych recepturach prezentują niebanalne wariacje smaków dla tych, którzy cenią słodkości, jak i tych, którzy preferują wytrawne dania. Mistrzów domowej kuchni zachęcamy do sięgania po wyjątkowe inspiracje, gdzie kasze pełnią główną rolę. To ciekawe wyzwanie, którego możesz podjąć się już dziś w swojej diecie.

Kasza – jaglana, kuskus, jęczmienna, bulgur, gryczana, manna 

Jeden z najpopularniejszych dodatków do obiadu, ale sama w sobie może stanowić i podstawę dania – kasza. Ma swoich fanów, jak i przeciwników. Jednak w tej sekcji przepisów nawet największy przeciwnik kaszy znajdzie dla siebie danie, które odmieni jego wizję i przekonania.  

Kasza jaglana

Kasza jaglana, zwana także kaszą gryczaną, to popularny rodzaj kaszy w wielu krajach, w tym w Polsce. Jest to produkt zbożowy otrzymywany z prosa, które są usuwane podczas procesu przetwarzania. Kasza jaglana jest drobna, kremowa i okrągła. Dostarcza organizmowi węglowodanów, białka i lecytyny - wpływa ona korzystnie na pamięć i koncentrację.

Jak ugotować kaszę jaglaną?

Ten typ kaszy gotuje się zwykle 15-20 minut. Warto jednak patrzeć na to, czy kasza wchłonęła całą wodę i nie przypala się od dołu. Nie powinno się jej mieszać, aby nie zrobiła się klejąca.  

Kasza kuskus

Kasza kuskus jest podobna do kaszy jaglanej, ale jest jeszcze drobniejsza. Przygotowuje się ją w zaledwie kilka minut. Jest więc świetnym sposobem na szybki dodatek do obiadu czy też bazę do sałatki. Kaszę kuskus pozyskuje się z pszenicy durum. Przez swój łagodny smak i drobną konsystencję świetnie nadaje się do wyrazistych dań, które dopełnia. Kasza kuskus to źródło węglowodanów, błonnika i białka roślinnego.  

Kasza jęczmienna

Kasza jęczmienna występuje w trzech wersjach - pęczak, perłowa i łamana. Różnią się one sposobem obrobienia ziaren jęczmienia, z którego robi się właśnie tę kaszę. Ma ona wyrazisty, lekko orzechowy smak. W zależności od rodzaju kaszy jęczmiennej zawiera ona różne wartości odżywcze. Jednak wszystkie typy dostarczają nam węglowodanów, białka i błonnika, a także posiada niski indeks glikemiczny - najniższy ze wszystkich kasz. 

Kasza bulgur

Kasza bulgur jest porównywana z kaszą kuskus. Tak samo możemy ją szybko przygotować i tak samo wytwarza się ją z pszenicy durum. Kaszę bulgur dzieli się na trzy typy – grubo, średnio i drobnoziarnistą. Ten rodzaj kaszy jest charakterystyczny dla kuchni Bliskiego Wschodu. Do tego zawiera w sobie dużo witamin i minerałów. 

Kasza gryczana

Kasza gryczana dzieli się na dwa główne rodzaje - prażoną i nieprażoną. W wersji prażonej wyróżniamy kasze całą, łamaną i łamaną drobną. Z kolei kaszę gryczaną nieprażoną dzieli się na dwie - całą i łamaną. Wszystkie typy wytwarza się z gryki – nie jest to wyjątkowo rodzaj zboża, a roślina z rodziny rdestowatych.  

Jak ugotować kaszę gryczaną?

Kaszę gryczaną gotuje się podobnie do kaszy jęczmiennej. Trwa to około 15 minut i przygotowuje się ją pod przykryciem. Nie należy mieszać gotującej się kaszy. Po 15 minutach kaszę gryczaną ściągamy z ognia i odstawiamy przykrytą na 10 minut. Po tym czasie odkrywamy i odparowujemy przez kilka minut.  

Kasza manna

Ten rodzaj kaszy zwykle jest używany do dań na słodko, deserów i ciast. Otrzymuje się ją z ziaren pszenicy zwyczajnej, poprzez odsiewanie grubszych ziaren i mielenie. To też lekkostrawna propozycja w diecie. W kuchni to jeden z najstarszych typów kaszy, a popularnie nazywa się ją grysikiem.  

Kasza do obiadu - którą wybrać?

Każda kasza ma swoje unikalne cechy, smak i sposób przygotowania. W zależności od tego, co przygotowujemy na obiad, możemy do tego dostosować odpowiednie dodatki. Kasza może także grać pierwsze skrzypce w daniu. Są one idealne do sałatek. W bazie Doradcy Smaku znajdziesz różne propozycje: 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak