Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Przepisy - Kanie

Przepisy z kategorii Kanie: 8
Sortuj:

Kania to jeden z ulubionych przez Polaków grzybów. Sezon na ten rodzaju grzybów trwa praktycznie od lipca do października. Można go spotkać spacerując po łąkach, pastwiskach, polanach czy lasach w tym okresie. Chociaż ten gatunek grzybów jest powszechny to bardzo łatwo go pomylić z innymi rodzajami, także trującymi. Dlatego zawsze warto zachować czujność.  

Wybierz się na grzybobranie zaraz po deszczu i poszukaj tych pięknych okazów. Kania ceniona jest przez grzybiarzy za swój ciekawy smak. Poznaj pomysły na wykorzystanie kani.  

Jak wygląda kania?  

Zanim dowiesz się co można zrobić z kani zapraszam na jej charakterystykę. Zbierając grzyby należy wiedzieć czym poszczególne grzyby się wyróżniają, aby nie pomylić ich z innymi, tym trującymi. 

Po czym poznać miąższ kani? Jest miękki, delikatny i biały. Kania pachnie orzechami, a po przekrojeniu nie zmienia barwy. To, co ważne ma gąbczasty kapelusz i na trzonie jest łykowata, włóknista. Kapelusz kani ma kształt parasola o średnicy 10-30 cm. Wyróżnia się popękaną skórka. U młodych grzybów jest on w całości brązowy, a u nieco starszych biały, z widocznymi brązowymi łuskami. Blaszki ma gęste, szerokie i to jest ważne niedochodzące do trzonów. 

Zawsze, gdy nie macie pewności z jakim grzybem macie styczność, warto zajrzeć do Atlasu grzybów, aby upewnić się, że zebrany grzyb jest jadalny.  

Co można zrobić z kani? 

Kania przez grzybiarzy doceniana jest przede wszystkim za swój aromat i smak. Ma niezwykle mięsistą konsystencję i w smaku wyczuwalną orzechową nutę. Można ją przyrządzić na wiele sposobów, a dla wielu osób jest także traktowana jako zamiennik mięsa. 

Z kani można przygotować samodzielne dania – usmażyć ją w bułce tartej lub cieście naleśnikowy. Nadaje się również do marynowania w occie. Ponadto swoim ciekawym aromatem może podbić smak jajecznicy, sosów czy zapiekanek. 

Poznaj sprawdzone przepisy na dania z kanią: 

  • Kania smażona w bułce tartej – klasyk, alternatywa kotleta schabowego. Aby przygotować kanie a’la schabowego, postępujemy dokładnie tak samo. Przygotowuj rozbełtane jajko z przyprawami, namocz kanie i następnie panieruj w bułce tartej. Tak przygotowane grzyby usmaż na patelni i podawaj z ulubionymi dodatkami.  

  • Kania w cieście naleśnikowym - przygotuj gęste ciasto naleśnikowe, zanurz w nim kapelusze kani i przełóż na rozgrzaną patelnię.  

  • Kania marynowane w occie – zachowaj smak swoich ulubionych grzybów na zimę.  Zamarynowanie kani nie należy do najtrudniejszych – przygotuj zalewę, umyj słoiki, ułóż w nich grzyby i zalej przygotowanym płynem.  

Kania to grzyb, który nadaje się do gotowania, duszenia, smażenia i marynowania. Z powodzeniem możecie dodać ją do zup, sosów i jajecznic. Równie pyszna jest zupa z kani czy flaczki.  

Przyrządzając dania z kani warto pamiętać o przyprawach. Ten rodzaju grzybów idealnie współgra z majerankiem, papryką oraz imbirem. Do tego obowiązkowo także sól i pieprz. Jeśli przygotowujecie kanie panierowane - posólcie ją dopiero po usmażeniu. W przeciwnym wypadku puści soki przed obróbką termiczną, co pogorszy jej smak. 

Proste, szybkie i smaczne dania z kanią, idealne na obiad i kolację znajdziesz w serwisie Doradca Smaku.pl. Ze świeżo zebranych okazów możesz przygotować pyszny posiłek, a jeśli masz ich nadmiar ususz je. Jak przygotować kanie do suszenia? To bardzo proste. Najpierw je delikatnie oczyść, a następnie przełóż do suszarki lub piekarnika z ustawioną funkcją termoobiegu. Po ususzeniu zamknij je szczelnie w słoiku, aby jak najdłużej zachować ich grzybowy aromat. Suszone kanie można dodawać jako dodatek do zup i sosów.  

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak