Doradca Smaku logoandPrymat logo
Sprawdzone przepisy na Boże Narodzenie. ZOBACZ

ABC Przyprawiania: Kardamon i jego właściwości

ABC Przyprawiania: Kardamon i jego właściwości

Czym to się je, czyli co to jest i jak wygląda kardamon?

Pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej kardamon, gatunkowo spokrewniony z imbirem i kurkumą, występuje w dwóch odmianach - zielonej i czarnej. Odmianą bardziej rozpowszechnioną i cenioną w wielu kuchniach świata, jest kardamon zielony, nazywany też “prawdziwym”, uprawiany w wilgotnym, tropikalnym klimacie Indii, Sri Lanki i Bangladeszu. Czarny kardamon, większy, charakteryzujący się bardziej intensywnym, dymnym smakiem, rośnie w górskich obszarach Nepalu, Bhutanu i na północy Indii. Strąki kardamonu mają wrzecionowaty kształt i trójkątny przekrój, a sama roślina o szerokich liściach, osiąga nawet pięć metrów wysokości. Dojrzały kardamon zbiera się ręcznie między październikiem a grudniem i suszy w odpowiednich warunkach, by strąki nie popękały. Współcześnie największym producentem kardamonu jest Gwatemala – co ciekawe, przyprawa nie zakorzeniła się w lokalnej kuchni i jest w całości przeznaczana na eksport.

Z czym łączyć kardamon?

Kardamon, jedna z najstarszych i najdroższych przypraw świata, wyróżnia się intensywnym, słodkim, korzennym smakiem z subtelną warstwą pieprzowo-cytrusową i charakterystycznym, orientalnym, ciepłym aromatem o wyczuwalnej nucie kamfory. Wykorzystywany głównie w kuchni indyjskiej, azjatyckiej i bliskowschodniej podbił także serca i podniebienia mieszkańców Skandynawii, stając się jedną z najważniejszych przypraw nurtu hygge. Używany jest zarówno do dań wytrawnych jak i słodkich, od ryżu basmati, rozmaitych curry, przez jagnięcinę, drób i ryby, po naszą tradycyjną szarlotkę, najróżniejsze ciasteczka, a nawet lody. W Szwecji kardamon dodaje się najczęściej do wypieków, słynnych klopsików i hamburgerów. Szczyptę mielonego kardamonu warto dosypać do ciasta na naleśniki czy racuchy lub oprószyć sałatkę owocową.

Kardamon wspaniale dopełnia również smak świeżo parzonej kawy, grzanego wina, nalewek, gorącego cydru lub czekolady na gorąco i domowego kompotu owocowego. Jest jednym z głównych składników hinduskiej przyprawy garam masala, wykorzystywanej do dań mięsnych, wegetariańskich, a także do przygotowania rozgrzewającej herbaty chai masala. Przyprawa dobrze łączy się z cynamonem, goździkami i gałką muszkatołową. Kardamon dodajemy na początku gotowania, bo potrzebuje czasu na uwolnienie z nasion pełni smaku i aromatu. Intrygujący efekt otrzymamy dodając kilka ziaren do bigosu oraz wytrawnych przetworów, takich jak chutneys do mięs i serów.

Zdrowie w strączku zaklęte

Ze względu na właściwości prozdrowotne kardamon jest szeroko stosowany w hinduskiej medycynie ajurwedyjskiej i tradycyjnej medycynie chińskiej, a w czasach starożytnych wykorzystywany był jako składnik perfum oraz odświeżający środek do higienizacji jamy ustnej. W kulturze arabskiej kardamon był uważany za silny afrodyzjak. Przyprawa działa oczyszczająco, przeciwzapalnie, rozgrzewająco, obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu, przyspiesza przemianę materii, wspomaga układ trawienny, moczowy i oddechowy, wykazując silne właściwości w walce z bakteriami i wirusami. Kardamon wykorzystywany jest też w przemyśle kosmetycznym, a ze względu na skondensowane olejki eteryczne - w aromaterapii i masażu relaksacyjnym.

Gdzie kupić najlepszy kardamon?

Kardamon można kupić w formie strąków, z których (po uprzednim uprażeniu na suchej patelni) wyłuskujemy ziarenka i rozbijamy je w moździerzu, lub zmielony na proszek. Znajdziecie go w większości dużych supermarketów na dziale z przyprawami. Kupowany w strąkach dłużej zachowuje smak i aromat, natomiast mielony jest gotowa do użycia bez dodatkowego nakładu pracy. Najlepszej jakości kardamon mielony znajdziecie w sklepie internetowym Prymat.

sklep z przyprawami online

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak