Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

ABC Przyprawiania: Rozmaryn

ABC Przyprawiania: Rozmaryn

O mój rozmarynie...

Rozmaryn, wiecznie zielona roślina, oryginalnie pochodząca z basenu krajów śródziemnomorskich, miała zastosowanie już w czasach starożytnych. I już wtedy, ze względu na silne właściwości oczyszczające, przypisywano jej znaczenie nie tylko lecznicze, ale i magiczne. Rozmaryn miał leczyć insomnię, niestrawność, poprawiać pamięć i koncentrację, odpędzać złe sny i negatywne emocje, a w warstwie symbolicznej zapewniał długowieczność, trwałość uczuć, lojalność i miłość. Wykorzystywano go także w kosmetologii ze względu na silne działanie antyoksydacyjne, tonizujące, łagodzące i przeciwzapalne. Jednak na przestrzeni lat największą karierę rozmaryn zrobił w kuchni, szczególnie we włoskiej, hiszpańskiej, bałkańskiej i meksykańskiej. Uniwersalny charakter rozmarynu pozwala na szerokie wykorzystanie tej przyprawy w wielu przepisach na danie mięsne i wegetariańskie, ważne jednak by, ze względu na silny aromat, dodawać go z umiarem.

Do czego używamy rozmarynu? Właściwości przyprawy

Wspaniały, subtelnie sosnowy, aromat rozmarynu i jego niepowtarzalny, orzeźwiający, lekko pikantny smak z wyczuwalnymi nutami pieprzu cytryny i mięty, sprawiają, że zioło często stosowane jest jako dodatek do pieczywa, pizzy, focacci, wszelakich pieczonych i duszonych mięs, ryb, owoców morza oraz dań z ziemniaków, makaronu, ryżu i kasz. Rozmaryn jest jednym z podstawowych elementów popularnej mieszanki ziół prowansalskich, doskonale sprawdza się jako składnik marynat, sosów, dressingów, zup jarzynowych oraz jako jednorodna przyprawa do grilla. Znajduje także zastosowanie w deserach, dżemach, kremach i słodkich wypiekach, nadając im oryginalny smak i delikatnie wykwintny charakter.

Wspaniale łączy się z mrożoną czekoladą, truskawkami i owocami cytrusowymi, np. w sorbetach czy lemoniadach. Do prawdziwych delikatesów zaliczyć możemy bardzo wyrazisty miód rozmarynowy, aromatyzowaną świeżymi gałązkami oliwę i wytrawne, często lecznicze, likiery. Wśród właściwości rozmarynu warto wymienić stymulację apetytu, poprawę trawienia, kojące działanie na układ nerwowy i oddechowy oraz działanie odprężające i antydepresyjne.

Obszar kompozycji 1 kopia 2 (2) (1)

Czym zastąpić rozmaryn?

Rozmaryn jest ziołem bardzo charakterystycznym i niepowtarzalnym, jeśli jednak nie macie go akurat pod ręką, z powodzeniem możecie zastąpić go innymi ziołami o konkretnym aromacie i mocnym smaku. Jako substytut dobrze sprawdzą się francuski estragon, oregano, majeranek, tymianek albo kminek. Rozmaryn także świetnie się łączy - towarzystwo innych, esencjonalnych ziół pozwala stworzyć głęboki, złożony profil smakowy.

Jak wygląda rozmaryn?

Nazwa ziela pochodzi prawdopodobnie od łacińskiego ros marinum (morska rosa) i nawiązuje bezpośrednio do nadmorskich terenów, gdzie po dziś dzień rozmaryn rośnie dziko i bujnie. Niskie krzewy o zdrewniałych łodyżkach i ciemnozielonych, iglastych kształtem listkach, kwitną najczęściej na jasnoniebiesko lub bladoróżowo. Jadalne kwiaty rozmarynu o przyjemnym, łagodnym smaku są wykorzystywane do sałatek i deserów, można je także kandyzować i używać do dekoracji. Zioło szybko się rozrasta, lubi suchy, słoneczny klimat i wapienne, zasadowe podłoże; świetnie sprawdza się jako ozdobna, jadalna roślina doniczkowa.

Gdzie kupić rozmaryn?

Rozpowszechniony w Polsce setki lat temu rozmaryn można kupić, tak w wersji świeżej jak i suszonej, w praktycznie każdym sklepie spożywczym. Wygodną opcją, z której coraz częściej korzystamy, są oczywiście zakupy internetowe - bez wychodzenia z domu wysokiej jakości suszony rozmaryn możecie kupić w naszym sklepie internetowym Prymat.

sklep z przyprawami online

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak