Sposób przygotowania

Najpierw gotujemy kapustę, zazwyczaj w domu usuwam kaczan (korzeń) ale tym razem tego nie zrobiłam, w czasie gotowania wbijamy widelec w korzeń i delikatnie odkrawamy liście podczas gotowania. Następnie nastawiamy ryż i gotujemy aż do miękkości tyle czasu ile podano na opakowaniu. Przygotowujemy blachę – najlepiej jeśli jest dość głęboka, wykładamy ją folią spożywczą, błyszczącą stroną do góry.
Zabieramy się za farsz - ugotowany ryż mieszamy razem z mięsem mielonym i przyprawiamy – solą, pieprzem, przyprawą do mięsa mielonego i słodką papryką, dodajemy pomidory z puszki. Wszystko dokładnie mieszamy i tym nadziewamy nasze gołąbki. Nalewamy do blachy trochę wody, najlepiej żeby sięgała do połowy i układamy na niej gołąbki. Jeśli zostały nam jakieś liście to najlepiej przykryć nimi gołąbki żeby się zbytnio nie spaliły. Nastawiamy piekarnik na 170 stopni i wkładamy gołąbki, co jakiś czas sprawdzamy czy nakrycie z kapusty nie przypaliło się zbytnio. Pieczemy aż kapusta zmięknie.
Zabieramy się za przygotowanie sosu do gołąbków – przecier pomidorowy rozcieńczamy ze szklanką wody i odrobiną śmietany – gotujemy na małym ogniu aż lekko zgęstnieje. Przyprawiamy do smaku vegetą.

Komentarze

  • 1
    original
    Opublikowano

    ben-ka

    Uwielbiam pieczone gołąbki w odróżnieniu od reszty mojej rodziny:)

Dodaj komentarz

Dodawać komentarze mogą tylko zalogowani użytkownicy !

Zaloguj się ! lub Zarejestruj się !