Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Błędy przy kiszeniu kapusty – tego unikaj!

Błędy przy kiszeniu kapusty – tego unikaj!

Pełna zdrowia i uwielbiana w Polsce kiszona kapusta to popularna surówka czy dodatek do różnych dań. Bez problemu kupimy ją w każdym sklepie czy na targowisku, ale możemy też postawić na domową produkcję. Nie jest to trudne zadanie – jednak łatwo jest popełnić przy tym błąd, który zepsuje cały zapas domowej, kiszonej kapusty. Oto najczęstsze błędy przy kiszeniu kapusty, których musisz unikać!

Przesolona kiszona kapusta - najczęstszy błąd przy kiszeniu 

Dodanie zbyt dużej ilości soli do kiszonej kapusty to błąd, którego nie da się naprawić. Całe przygotowane zapasy będą musiały wylądować w koszu. Dlatego też pamiętaj o tym, aby dokładnie ważyć wszystkie używane składniki, aby dodać odpowiednio dostosowaną dawkę soli. Jest to bardzo ważny element kiszenia kapusty, ale nie można z nim przesadzić! 

Oprócz oczywistego niedobrego smaku przesolonej kiszonej kapusty, są też inne efekty. Taka kapusta szybko się psuje. Zmienia swój kolor – na szary lub brązowy. Taka przesolona kapusta może też “paść ofiarą” pleśni.  

Używanie brudnych naczyń i akcesoriów kuchennych - pleśnienie kiszonej kapusty 

Przy przygotowywaniu kapusty kiszonej stosuje się metodę tak zwanego “przebijania kapusty”. Chodzi tu o odprowadzanie nagromadzonych gazów przez regularne ugniatanie kiszonej kapusty np. Drewnianych trzonkiem od długiej, kuchennej łyżki lub też po prostu zwykłym drewnianym kijkiem. Trzeba pamiętać o tym, aby wybrany przedmiot wyparzyć i dokładnie umyć! To samo tyczy się naczynia, w którym kisimy kapustę. Jeśli cokolwiek będzie zabrudzone lub niedokładnie umyte, to bardzo prawdopodobne jest powstanie pleśni w naszej kapuście.  

 

Sprawdź: Jakie są rodzaje kapusty?

 

Nieodpowiednia temperatura kiszenia kapusty 

Często popełnianym błędem jest przetrzymywanie naczynia, w którym kisimy kapustę, w zbyt niskiej temperaturze. Trzeba pamiętać o utrzymywaniu w danym pomieszczeniu temperatury między 18 a 22 stopni Celsjusza. W zbyt niskiej temperaturze proces fermentacji przebiega zbyt długo, w efekcie czego nasza kapusta po prostu spleśnieje. 

Dlaczego kiszona kapusta ciemnieje? Błędy, które to powodują 

Wiemy już, że kiszona kapusta ciemnieje przez zbyt dużą ilość soli. Nie jest to jednak jedyna przyczyna. Kiszona kapusta ściemnieje także przez użycie młodej kapusty. Zawiera ona w sobie zbyt mało cukru, przez co proces kiszenia nie zachodzi w odpowiedni sposób. Kolejny powód ciemnienia to brak “przebijania kapusty”, o którym pisaliśmy wyżej.  

Kapusta kiszona może też ściemnieć już po procesie kiszenia. Spowodowane będzie to złym przechowywaniem kapusty w nieszczelnych pojemnikach czy też źle zakręconych słoikach.  

Najlepsza kiszona kapusta – teraz już wiesz, jak ją zrobić! 

Unikając wyżej wymienionych błędów osiągniesz swój kulinarny sukces – z powodzeniem ukisisz domową kapustę, która będzie odpowiednio słona, kwaśna i słodka! Skorzystaj ze sprawdzonego sposobu na to, jak kisić kapustę.  

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak