Jogurt grecki

Jogurt grecki

Czas przygotowania:
1h

Ilość porcji:
5+

smaczek_1

promotion_img promotion_img promotion_img promotion_img Reklama na dziś

Kalkulator jednostek

×

gramów

łyżeczka

łyżka

szklanka

  • opcjonalnie opakowanie słodkiej śmietanki

  • mleko

    2 l (3,2%)
Wyślij składniki na:
Listonic

Sposób przygotowania

Podgrzewamy mleko (i opcjonalną śmietankę) do temperatury 43 stopni. Dodajemy jogurt mieszamy i pozostawiamy w przykrytym naczyniu w ciepłym, nie przewiewnym miejscu na około 12 godzin (najlepiej przez noc). Ważne jest, aby nie mieszać jogurtu w tym czasie, powinien pozostać nieruszany przez cały czas.
Po upływie tego czasu sprawdzamy delikatnie czy jest on w miarę gęsty. W tym momencie jogurt jest już prawie gotowy, ale...
Jeśli chcemy osiągnąć naprawdę odpowiednią jego gęstość potrzebujemy jeszcze czystą (wygotowaną) gęsto tkaną ściereczkę i durszlak.
Wykładamy zwiniętą w pół ściereczką durszlak ustawiamy na pustym garnku i bardzo delikatnie przekładamy partiami jogurt, pozwalamy, aby odcedzał się prawie czysty płyn zagęszczając nasz jogurt. Co jakiś czas (około godziny) delikatnie przekładamy dolne warstwy zagęszczonego jogurtu na wierzch. Powinien być w konsystencji twarożku.
Po kilku godzinach przeglądamy jogurt u umieszczamy w lodówce, można przechowywać kilka dni, (jak długo nie wiem). Cześć można zamrozić i wykorzystywać jako „zaczyn” do następnych partii.

Poznaj podobne przepisy

Aktualności

Komentarze (0)

Dodawać komentarz mogą tylko zalogowani użytkownicy

MASZ GŁOWĘ PEŁNĄ KULINARNYCH POMYSŁÓW?

Zaloguj się i podziel się z innymi swoimi przepisami!

prymat