Przepis i sposób przygotowania na: Wielkanoc: Żurek staropolski
Kiszenie żuru
2/3 szklanki mąki żytniej razowej, kawałek skórki razowego chleba, 1 ząbek czosnku
Mąkę wsypać do słoja lub kamiennego garnka i wlać 3 szklanki ciepłej przegotowanej wody. Dodać skórkę chleba i obrany czosnek. Naczynie przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na kilka dni. Ukiszony żur powinien mieć kwaskowy smak i charakterystyczny, apetyczny zapach.
Gotowanie żurku
3 szklanki ukiszonego żuru, 4o dag białej kiełbasy, 10 dag wędzonego boczku,
1 cebula /10dag/, 2 ząbki czosnku, 3 suszone grzyby /2dag/, 3 jajka ugotowane na twardo, 2/3 szklanki śmietany 18-procentowej, 2 łyżeczki majeranku Prymat, ½ łyżeczki kminku Prymat, sól, pieprz czarny mielony Prymat
Grzyby umyć i moczyć w wodzie 20 min. Kiełbasę kilkakrotnie nakłuć widelcem. Cebulę obrać i przekroić na cztery części. Czosnek obrać i zgnieść w prasce.
Cebulę, grzyby i czosnek zalać 3 szklankami wody, zagotować, włożyć kiełbasę oraz boczek i gotować na małym ogniu około 40 min. Kiełbasę, boczek i grzyby wyjąć z wywaru. Kiełbasę pokroić w plasterki boczek w kostkę, a grzyby w paski. Do wywaru wlać żur, dodać majeranek, kminek, pieprz i sól raz kiełbasę, boczek i grzyby. Żurek zagotować, a następnie zdjąć z ognia i połączyć ze śmietaną.
Jajka pokroić na cząstki rozłożyć na talerze i zalać zupą. Smak żurku bardzo podnosi dodanie na końcu 1-2 łyżek startego chrzanu.