Przepis i sposób przygotowania na: Klasyczna chałka
Klasyczna chałka drożdżowa krok po kroku. Przeczytaj dokładnie opis przygotowania klasycznej chałki drożdżowej, sprawdź czy masz wszystkie potrzebne składniki i zabieraj się do jej przygotowania. Dokładnie rozpisane poszczególne etapy przygotowania klasycznej chałki sprawią, że nawet amator pieczenia poradzi sobie z tym przepisem. To, jak? Dajcie znać w komentarzu pod przepisem czy lubicie takie wypieki.
Kroki postępowania
Ciasto można zrobić klasycznie, co do pewnego czasu robiłam - przesiać mąkę do miski, dodać resztę składników łącznie z rozczynem i zagnieść ciasto. Wyrabiać przez ok. 10 minut, podsypując mąką. Można użyć też miękkiego masła (zamiast pokrojonego).
Drugą zaś podzielić na 6 równych części. Z każdej z nich uformować wałeczki długości około 35 cm. Nie polecam krótszych, ale mogą być dłuższe - chałka też będzie dłuższa, ale węższa. Wałeczki powinny być nieco grubsze w środkowej części. Ułożyć je pionowo na blacie. Skleić górne końce zaczynając od prawej strony i nakładając na wierzch kolejne.
Pierwszy wałeczek z prawej strony przełożyć na lewą stronę tak, aby leżał w tym momencie poziomo. W ten sam sposób potraktować pierwszy z lewej strony (pionowy) wałeczek, przekładając go na prawą stronę - poziomo. 4 pionowe wałeczki rozsunąć delikatnie po 2 w każdą stronę, a na środku ułożyć lewy poziomy wałeczek. Przesunąć w jego miejsce pierwszy z prawej strony wałeczek - niech teraz on będzie w poziomie. Rozsunąć znów środkowe po 2, i na środek przesunąć wałeczek poziomy z prawej strony. Z lewej strony wziąć wałeczek i przełożyć go na prawą stronę w poziomie.
Czynność powtarzać, aż wyjdzie pięknie zapleciona chałka. Końcówki zlepić mocno i wsadzić pod spód.
Ułożyć na natłuszczonej blasze i przykryć luźno folią spożywczą. Wziąć i zapleść w ten sam sposób drugą chałkę.
Obie chałki odłożyć do wyrośnięcia na ok. 45 minut. Nagrzać piekarnik do 180°C. Mnie nagrzewa się około 15 minut, więc idealnie "zgrywam" się w czasie.
W tym momencie wymieszać jajko z wodą i solą. Posmarować chałki bardzo dokładnie, uważając jednak, aby zbyt dużo jajka nie zostało w miejscach styku poszczególnych pasm - będą one bardzo nieapetyczne w swoim wyglądzie, i niespecjalnie też smaczne. Odłożyć na 15 minut. Niech jajko delikatnie przyschnie. Po tym czasie - tuż przed wsadzeniem do piekarnika - posmarować chałki po raz wtóry.
Wyjąć, wystudzić na kratce, albo ułożyć na rogach blaszki. Para musi mieć gdzieś uciekać, aby spód nie zrobił się wilgotny i nie odebrał nam całej przyjemności rozsmakowania się w naszej pięknej chałce. Pyszna z masłem klasycznym, lub jeszcze lepsza z lekko solonym... To solo. Lub klasycznym i miodem. Lub klasycznym i dżemem z dyni i pomarańczy.