Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

ABC Przyprawiania: Liść Laurowy

ABC Przyprawiania: Liść Laurowy

Jak Michel Moran stosuje liść laurowy w swojej kuchni? Do czego najbardziej go poleca? Jakie właściwości ma ta szlachetna przyprawa? Masę wiedzy, ciekawostki i porady Michela Morana znajdziecie poniżej!

Jakie właściwości ma liść laurowy? 

Liść laurowy jest popularnym składnikiem w wielu kuchniach na całym świecie. Dodawany jest do zup, sosów, gulaszy i potraw mięsnych, aby dodać charakterystyczny aromat i smak. Wyróżniającą cechą liścia laurowego jako przyprawy jest jego forma. Najczęściej stosuje się go w całości, w postaci suszonych liści. Nie jest to też przyprawa, którą się zjada, a jedynie pozwala na uwolnienie jej aromatów. Kto nigdy nie natknął się na liść laurowy w zupie, który musiał wyławiać razem z zielem angielskim – niech pierwszy rzuci kamieniem! 

Warto wskazać na właściwości lecznicze liści laurowych. W dawnych czasach z powodzeniem stosowano je do łagodzenia dolegliwości żołądkowych, takich jak niestrawność. Liść bobkowy to nie tylko aromatyczna przyprawa, ale i świetny dodatek poprawiający trawienie. Wiele osób spożywa także napary z liści laurowych. Jednak lepiej skupić się na właściwościach kulinarnych, niż zdrowotnych – w końcu to jest tematem artykułu! 

Jak smakuje liść laurowy? 

Najczęściej aromat i smak liścia laurowego określa się jako lekko gorzkawy, ostrawy i ziołowy. Co ciekawe, liść laurowy bywa także składnikiem mieszanki przypraw – garam masala. Liść laurowy w kuchni nadaje się do wytrawnych potraw. Nie jest on przyprawą, która “wtapia się w tło”. Ma swój charakter, który mocno wyczuwa się w daniach.  

Czy liść laurowy można jeść w całości? 

W Internecie krążą informację, jakoby liść laurowy był trujący dla człowieka. Nie jest to prawdą! Liść laurowy nie jest trujący, jednak lepiej nie zjadać go w całości. Samo dodanie liścia do przygotowywanych potraw, czy to tych gotowanych, czy marynowanych, pozwala na wydobycie z niego aromatów, które zostają po wyłowieniu przyprawy z danego dania. Liścia laurowego lepiej nie jeść z uwagi na jego strukturę. Jest on wysuszony, twardy, ma ostre krawędzie i łodygę. Jego spożywanie jest po prostu nieprzyjemne, a także istnieje ryzyko zadławienia. 

Do czego używać liścia laurowego? 

Jako przyprawa ułatwiająca trawienie, liść laurowy świetnie sprawdzi się w ciężkostrawnych potrawach. Nie ma też pysznej zupy bez jego dodatku! Warto jednak pamiętać, aby liście usuwać przed podaniem dania. Wtedy smakujący potrawy nie musi się tym zajmować. Liść bobkowy to także składnik praktycznie wszystkich przetworów z warzyw i grzybów. Osoby, które z gotowaniem mają już co nieco do czynienia wiedzą, że ta przyprawa ma swojego częstego, prawie nieodłącznego kompana. Mowa tu oczywiście o zielu angielskim. Ich duet sprawdzi się we wszystkich przepisach, które są wymienione w tym artykule.  

Podsumowując, liść laurowy najlepiej sprawdzi się w daniach takich jak: 

  • Zupy 

  • Sosy 

  • Marynaty 

Jak liść laurowy stosuje Michel Moran? Oprócz tradycyjnego zastosowania często dodaje go do pieczonego mięsa! Przed wstawieniem do piekarnika układa liście na wierzchu mięsa, a w przypadku pieczenia np. całego kurczaka nadziewanego, liść laurowy dodaje także do środka. 

Gdzie kupić liść laurowy? 

Liść laurowy jest bardzo popularną przyprawą, dlatego bez problemu dostaniemy go w każdym sklepie. Prymat liść laurowy dostępny jest w supermarketach, ale i online! Zamów produkty firmy Prymat w sklepie internetowym 

Ciekawostki o liściu laurowym 

Czy wiesz, że liść laurowy odświeża oddech? Wystarczy przez kilka minut żuć liść w ustach, a następnie go wypluć i przepłukać usta wodą. Poradzi sobie nawet z nieprzyjemnym zapachem po zjedzeniu cebuli! 

Liść laurowy ma swoje symboliczne znaczenie – w starożytności wieńce z liści laurowych zdobiły głowy najwybitniejszych osób i oczywiście - zwycięzców! Do dziś liście wawrzynu szlachetnego kojarzone są z wybitnymi wynikami, zwycięzcami i wygranymi. 

Podsumowanie:

  • Liść laurowy charakteryzuje się słodko-pieprzowym smakiem.
  • Liść laurowy często stosowany jest w kuchni francuskiej, w szczególności do beszamelu, rosołów, sosów i marynat.
  • Przyprawa posiada właściwości pobudzające apetyt i ułatwiające trawienie.
  • Liść laurowy jest doskonałym środkiem zapobiegającym szkodnikom. 
  • Liście laurowe dodaje się na początku gotowania. Przed podaniem należy je usunąć z jedzenia, by danie nie nabrało gorzkiego smaku.

biały dolny prymat DS przyprawy (2)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak