Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

ABC Przyprawiania: Zioła kuchni polskiej - co w nich znajdziemy?

ABC Przyprawiania: Zioła kuchni polskiej - co w nich znajdziemy?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach miało Wasze dzieciństwo? Które aromaty kojarzą się Wam z bezpieczeństwem, beztroską i ciepłem rodzinnego domu? Moi znajomi często wymieniają woń skoszonej trawy, zapach szarlotki czy domowego, niedzielnego rosołu z zieloną pietruszką i lubczykiem. Często właśnie konkretne potrawy, zioła i przyprawy przywodzą nam na myśl odległe czasy radosnego dzieciństwa.

W polskiej kuchni od lat świeże i suszone zioła budują tradycję smaku i aromatu dań, które lądują na świątecznych i codziennych stołach. Jajecznica posypana szczypiorkiem, twaróg ze świeżą zieloną cebulką, koperek pływający w zupie z młodych warzyw, majeranek w wielkanocnym żurku czy cząber, bez którego fasolka po Bretońsku wydaje się lekko wybrakowana. Obserwując dynamikę w polskich kulinariach zauważyłem, że pomimo fascynacji kuchniami innych krajów, pomimo ekspansji fast-foodów, wciąż bardzo często i chętnie wracamy do tego, co znajome, zakorzenione w tradycji, pamięci, porastające gęsto naszą własną strefę bezpieczeństwa.

Jakie zioła tworzą tradycyjną mieszankę ziół kuchni polskiej?

Zioła kuchni polskiej suszone Prymat to jedna z moich ulubionych, uniwersalnych, ziołowych mieszanek, która zawsze sprawdza się, kiedy chcę ugotować coś naprawdę naszego, będącego kwintesencją polskiej gościnności i rodzimych smaków. Mieszanka zawiera wonną kompozycję popularnych ziół - łączy świeżość natki pietruszki, wyrazisty szczypiorek i słodkawe liście kopru z aromatycznymi liśćmi lubczyku, majerankiem, tymiankiem oraz subtelnie korzennymi nutami cząbru i estragonu. W jednej torebce znajdziecie całe bogactwo domowego ciepła, komfortu, słynnej, polskiej gościnności i ulubionych smaków.

Właściwości mieszanki zioła kuchni polskiej

Zioła, poza oczywistymi właściwościami aromatyzującymi i podkreślającymi smak potraw, mają także szerokie, sprawdzone działania prozdrowotne. Szukając dobrego przykładu - lubczyk pomaga na wzdęcia (a w wierzeniach ludowych także na serce – dosypany do zupy ma wzbudzić zainteresowanie i obudzić miłość oblubieńca), natka pietruszki wzmacnia organizm, a cząber, koperek i majeranek regulują trawienie. Same korzyści!

Do jakich dań pasują zioła kuchni polskiej?

Zioła kuchni polskiej suszone Prymat lubię dodawać do zup i bulionów – oczywiście do rosołu, ale także do ziemniaczanki, grochówki, zupy pomidorowej i jarzynowej. Wspaniale sprawdzą się również jako dodatek do zupy rybnej i innych potraw z ryb i owoców morza. Generalnie delikatne mięso – takie właśnie jak ryby, drób czy królicze – dobrze odnajduje się w towarzystwie ziół kuchni polskiej. Mieszanka świetnie urozmaica także smak wszelkich dań jednogarnkowych, szczególnie tych bazujących na roślinach strączkowych, kaszach i warzywach. Ziołowy mix można wykorzystać przygotowując sosy i dressingi do sałatek lub wymieszać z farszem jajecznym, śniadaniowym twarożkiem czy masłem, nadając im przyjemną ziołową głębię. Zachęcam Was też do eksperymentowania i odkrywania nowych, choć tak dobrze znanych i dających poczucie kulinarnej beztroski, smakowych kompozycji.

Czym zastąpić zioła kuchni polskiej?

Można, gdy gotowej mieszanki nie macie na półce z przyprawami, samemu sobie namieszać. Sprawdźcie, które z ziół wchodzących w skład mieszanki zioła kuchni polskiej, macie pod ręką i łączcie w proporcjach zgodnych z Waszymi upodobaniami smakowymi. Wymaga to oczywiście więcej czasu i sporo wyczucia, warto więc przy okazji uzupełnić swoje ziołowe zapasy.

Zioła kuchni polskiej znajdziecie w większych sklepach spożywczych na dziale z przyprawami lub alternatywnie - wygodnie i szybko – zamówicie w sklepie internetowym Prymat.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak