Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Świąteczne Inspiracje: zakwas na barszcz

Znaczna większość osób przyrządzających świąteczny barszcz korzysta z kupnych koncentratów i zakwasza zupę octem. Tymczasem głęboki smak i kolor barszczu świątecznego może być uzyskany dzięki  domowemu zakwasowi. Jak zrobić domowy zakwas z buraków? To proste!

Boże Narodzenie już wkrótce, dlatego chciałem was zachęcić do przygotowania własnego zakwasu na barszcz. Zakwas możecie przygotować 2-3 tygodnie przed świętami, a gdy już będzie gotowy odcedzić i zlać do szklanych naczyń i przechowywać w lodówce.

Zakwas z buraków, poza wykorzystaniem go jako baza do barszczu, może być orzeźwiającym napojem. Swój specyficzny głęboki smak zawdzięcza burakom i czosnkowi. Jest napojem, który wzmacnia i jest naturalnym probiotykiem. Zakwas wzmacnia krew, dlatego polecany jest dla osób z niedokrwistością i w  diecie wzmacniającej. Dodatkowo buraki wpływają na obniżenie cholesterolu i przeciwdziałają zmianom miażdżycowym.

Zakwas warto przygotowywać nie tylko na świąteczny barszcz. Kiszonki, nie tylko na bazie buraków, są bardzo cennym źródłem witamin, mikroelementów i bakterii probiotycznych, które są niezwykle przydatne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Zrobienie domowego zakwasu jest bardzo proste. Ważne jest zachowanie kilku podstawowych zasad:

  • buraki muszą być jędrne i twarde,
  • buraki trzeba porządnie wyszorować szczoteczką,
  • czosnek, buraki, imbir nie może być zarażony pleśnią,
  • naczynie (garnek lub słój) należy wyszorować i wyparzyć.

Przepis na zakwas:

  • 1 kg buraków
  • 4-5 ząbków czosnku
  • 1 łyżka soli
  • 1-1,2 litra gorącej wody

opcjonalnie: świeży korzeń imbiru – 2 cm, 2-3 ziarna ziela angielskiego, 2-3 liście laurowe

Wyszorowane buraki kroimy na grube plastry. Czosnek obieramy i miażdżymy. (Jeśli używamy, to imbir obieramy i miażdżymy). Do wyszorowanego słoja/naczynia wkładamy buraki, czosnek (i imbir), ziele angielskie i liść laurowy. Wsypujemy sól i całość zalewamy gorącą wodą (nie wrzątkiem!) Solanka powinna zakryć buraki. Słój/naczynie zakrywamy gazą i odstawiamy na 5-7 dni. Podczas kiszenia powstaje piana, którą można zbierać czystą łyżką. Po 5-7 dniach – jeśli zakwas jest gotowy, należy go zlać do czystych, suchych słoików/butelek i przechowywać w lodówce. Zakwas może być w takich warunkach przechowywany kilka tygodni.

Uwagi:

W niektórych przepisach znajdziecie informację, że należy dodać kawałek skórki chleba. Pamiętajcie jednak, że musi to być dobry, prawdziwy chleb na zakwasie. Dodawanie chleba nie jest to konieczne do przyrządzenia zakwasu.

Im wyższa temperatura w pomieszczeniu, tym szybciej zachodzi proces kiszenia.

Podczas kiszenia powstaje piana, którą można zbierać czystą łyżką.

Jeśli poszukujecie sprawdzonego przepisu na barszcz, to znajdziecie go tutaj.

Zakwas warto przygotowywać nie tylko na świąteczny barszcz. Kiszonki, nie tylko na bazie buraków, są bardzo cennym źródłem witamin, mikroelementów i bakterii probiotycznych, które są niezwykle przydatne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

 

jagoda5913 27.11.2018 14:31
Ja też na wigilię obowiązkowo przygotowuję barszcz czerwony na zakwasie lub na serwatce z uszkami . Uwielbiamy takie danie :)
bertpvd 22.11.2018 10:12
Uwielbiam barszcz na zakwasie. Do tego smak wędzonych, suszonych owoców z dodatkiem uszek z grzybami. Poezja.
Bożena Matuszczyk 20.11.2018 09:41
U nas również barszcz obowiązkowo, a przepis na zakwas super, na pewno się przyda.;)
bietka 20.11.2018 08:50
U nas na wigilie obowiązkowo jest barszcz czerwony z uszkami, zakwas oczywiście robimy sami :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak