Czy wiecie, która przyprawa jest spokrewniona z pietruszką? Kiedyś wierzono w jej ochronną moc i odpędzano nią złe duchy, a współcześnie sprawdza się świetnie jako przyprawa do bigosu, fasolki po bretońsku czy czerwonego barszczu… Kminek – to moja odpowiedź! Dziś wspólnie „wykminimy”, do czego pasuje kminek, jak smakuje i z czym go połączyć, aby danie było wyjątkowo smaczne.
Kumin a kminek
Kminek to przyprawa świetnie znana i stosowana od dawna w kuchni polskiej. Również w innych regionach Europy cieszy się popularnością i tutaj jest też uprawiany. Kumin, czyli inaczej kmin rzymski, to z kolei składnik charakterystyczny dla dań orientalnych, pochodzący z Indii i Bliskiego Wschodu. Obie przyprawy różnią się smakiem, właściwościami i zastosowaniem. Po więcej ciekawostek na temat kminu rzymskiego, kuminu zapraszam Was tutaj: ABC Przyprawiania: Kmin rzymski, a co do zaoferowania ma kminek?
Kminek – właściwości, bogactwo smaku i zastosowań
Kminek to w kuchni polskiej, śródziemnomorskiej czy niemieckiej powszechna przyprawa. Osobiście bardzo ją lubię i uważam, że nadaje daniom to coś, co nie pozwala o nich zapomnieć. Jak smakuje kminek? Od razu rozpoznacie tę przyprawę po ziołowych nutach oraz delikatnym, słodkawym i anyżowym posmaku. W kminku da się też wyczuć przyjemną goryczkę i ziemisty, lekko orzechowy akcent. TrzebTo ba przyznać, że to wyjątkowa kompozycja smaków! Jest ona jednak o wiele delikatniejsza od tej, jaką ma kmin rzymski. Kminek to odrębna przyprawa i o tym na pewno warto pamiętać.
Mówi się też, że kminek wpływa na poprawę apetytu! Olejek z kminku ma zastosowanie w kosmetyce. Bardzo charakterystyczny smak tej przyprawy wykorzystuje się też w produkcji alkoholu. Kminek znajdziecie w składzie tradycyjnej skandynawskiej wódki aquavit oraz w nalewce kminkowej. Największa paleta zastosowań kminku dotyczy jednak kulinariów.
Jak stosować kminek? Do jakich dań pasuje?
Do czego dodać kminek? Do gulaszu i kiszonej kapusty. Ta przyprawa świetnie komponuje się z cięższymi, treściwymi daniami. Doskonale pasuje też do składników bigosu. Balansuje smak kwaśnych i lekko ostrych dodatków, spajając całość. Bez kminku nie mogą obejść się wielbiciele solidnego mięsiwa. Ziołowe akcenty będą pasować do gęsiny, żeberek, golonki i karkówki. Warto mieć pod ręką zapas kminku, także kiedy przygotowujecie domowe wędliny i kiełbasy.
Ta przyprawa pasuje jednak nie tylko do dań mięsnych. Kminek do chleba żytniego to prawdziwie klasyczny dodatek. Wzbogaci też smak sałatek i zup, np. kapuśniaku, grzybowej czy warzywnych zup kremów. Możecie urozmaicić nim kanapki z ogórkiem kiszonym, twarożek i wiele innych dań, zarówno obiadowych, jak i śniadaniowych. A desery? Zdecydowanie też! Kminek może nadać im bardzo ciekawy akcent. Dodajcie odrobinę do ciasteczek owsianych albo brownie. Delikatna goryczka kminku świetnie uzupełni słodkie smaki.
Czym zastąpić kminek?
Nie jest łatwo zastąpić smak kminku w daniu. Jeśli jednak w trakcie gotowania zabraknie tej przyprawy, sięgnijcie po koper włoski, kumin lub nasiona kolendry. Do duszonych mięs i pieczeni sprawdzi się też Papryka wędzona Prymat. Warto dobrać zamiennik pod konkretne danie. Kminek Prymat jest jednak przyprawą, którą bez problemu znajdziecie w najbliższych sklepach oraz online. Zakupy przez Internet to bardzo wygodna opcja. W sklepie Prymat czeka ogromny wybór przypraw, z którymi Wasze dania będą pełne smaku!