Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Wietnamska zupa pho

5.0
(15)
Czas
Czas: 1h
Ilość porcji
Ilość porcji: 5+ os.

Przepis na wietnamską zupę pho. Rozgrzewająca, lekko pikantna, z kawałkami wołowiny i makaronem ryżowym. Orientalne nuty nadają jej przyprawy - imbir, anyż, cynamon, kardamon, gożdziki.

Składniki:

kości wołowe
2 kg (ze szpikiem)
marchew
2
Goździki całe Prymat
10
Sklep Prymat
imbir
40 g
ząbki czosnku
5
cebula
2
anyż gwiazdki
4
Cynamon cały Prymat
1
Sklep Prymat
Gałka muszkatołowa cała Prymat
1
Sklep Prymat
kardamon ziarna
5 sztuk
koper włoski - nasiona
1 łyżeczka
cukier trzcinowy
1 łyżka
sos rybny
3 łyżki
sól
4-5 łyżek
Sklep Prymat
polędwica wołowa
200 g
papryczka chilli
1-2
kiełki fasoli mung
300 g
szalotka
2-3
natka kolendry
1 pęczek
limonka
2
makaron ryżowy wstążki
500 g

Przepis i sposób przygotowania na: Wietnamska zupa pho

1. Kości umyć, włożyć do garnka, zalać wrzątkiem (wystarczy by były przykryte wodą), zagotować, wodę wylać. Kości przełożyć do garnka o pojemności przynajmniej 5-6 litrów, zalać 4-5 litrami zimnej wody, dodać obraną marchew i goździki, gotować na bardzo wolnym ogniu. Zbierać szumowiny, ja to robię małym sitkiem.

2. Cebulę nie obieramy, kroimy w grube talarki, czosnek i imbir obieramy i z grubsza siekamy. Kardamon, korę cynamonu, anyż, nasiona kopru włoskiego wkładamy do woreczka i delikatnie kruszymy tłuczkiem do mięsa. Gałkę muszkatołową ścieramy na drobnej tarce. Na suchą, rozgrzaną patelnię teflonową wrzucamy plastry cebuli, smażymy ją a właściwie przypalamy dosyć mocno. Dorzucamy czosnek, imbir i potłuczone przyprawy, gałkę muszkatołową, prażymy wszystko ze 2-3 minuty. Na sam koniec wsypujemy łyżkę cukru trzcinowego. Wszystko należy dodać, po 2 godzinach gotowania, do wywaru z kości. Dodajemy również sos rybny i ze 2 łyżki soli. Teraz rosół powinien spędzić na ogniu następne 5 godzin i zredukować się przynajmniej o 1/4.

3. Ugotowany rosół przecedzamy przez sitko (wyłożonym gazą) do czystego garnka. Kości i całą resztę wyrzucamy. Doprawiamy solą.

4. Makaron ryżowy przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ja mój zalałam wrzątkiem i zostawiłam na 15 minut. Nie był ani za twardy, ani rozgotowany.

5. Polędwicę wołową najlepiej lekko podmrozić, bo wówczas łatwiej się ją kroi, w cienkie plasterki.

6. Na talerze, na środek nakładać makaron, na niego plasterki surowej, cienko krojonej polędwicy wołowej, zalać gorącym bulionem. Wołowina pod wpływem ciepła ugotuje się, ale będzie bardzo delikatna, miękka i soczysta. Dodać 1-2 plasterki chilli (jeżeli nie lubisz zbyt ostrych potraw, po krótkim czasie wyciągnij plasterki chilli), listki kolendry, posiekaną szalotkę i kiełki fasoli mung. Skropić sokiem z limonki.

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

Alocha 02.08.2024 04:40
A dlaczego ugotowane kości szpikowe wyrzucić? Ze szpiku można przyrządzić pyszną i zdrową pastę do chleba. A jeśli nie są to kości szpikowe to na pewno z 2 kg zwykłych kości nie uzyskamy dobrego rosołu w ilości podanej w przepsie.
Alocha 02.08.2024 04:35
Dlaczego Kości szpikowe wyrzucamy? Szpik można wyjąć i przyrządzić pożywną pastę do chleba. A jeśli podany przepis przewiduje jakieś zwykłe kości, nie szpikowe, to na pewno podana ilość wody jest za duża bez innych wołowych części.
idealme 03.10.2015 18:21
mniam pycha!
2milutka 03.10.2015 17:32
wspaniale wygląda!
Betina#45 03.10.2015 13:42
wygląda zaskakująco ;) mniam
Motorek 03.10.2015 08:41
smaczny obiad

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak