Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Lekkie śniadanie - jakich składników używać?

Lekkie śniadanie - jakich składników używać?

Dobre śniadanie powinno być nie tylko pełnowartościowe i pożywne, ale przede wszystkim lekkie. Pierwszy posiłek, który spożywamy w ciągu dnia, nie może bowiem powodować uczucia ciężkości, które może utrudniać funkcjonowanie. Lekkie śniadania są polecane nie tylko osobom, które chcą czuć się lekko i dobrze, ale także ludziom borykającym się z problemami ze strony układu pokarmowego. Coś lekkiego na śniadanie dostarcza bowiem energii i siły oraz zapewnia uczucie sytości bez nadmiernego obciążenia układu trawiennego. Sprawdźmy, jak należy przygotowywać lekkostrawne śniadanie i jakich składników w tym celu używać!

Lekkie śniadanie, czyli jakie?

Lekkostrawne śniadanie to posiłek, który z założenia nie obciąża nadmiernie układu pokarmowego, nie wywołuje uczucia przejedzenia i ciężkości ani bezpośrednio po spożyciu, ani po pewnym czasie. Zamiast tego, lekkie śniadanie sprawia, że czujemy się dobrze, jesteśmy syci oraz pełni sił i energii przez cały poranek. Wbrew pozorom, samodzielne przygotowanie takiego śniadania nie jest ani trudnym, ani pracochłonnym zadaniem – wystarczy wiedzieć, jakich składników użyć oraz jak stworzyć na ich bazie smaczne fit śniadanie.

Lekkie śniadanie to świetny pomysł na rozpoczęcie aktywnego dnia. Doskonale sprawdzi się w przypadku każdej osoby, które chce czuć się dobrze, lekko i syto przez cały poranek. Lekkie śniadania są szczególnie polecane osobom, które zaraz po śniadaniu udają się do pracy lub szkoły – lekkostrawne śniadanie zapewni im pełne skupienie, dostarczy solidnej porcji energii niezbędnej do działania, a także pozwoli bez uczucia głodu dotrwać do lunchu lub obiadu.

Jak przygotować lekkie śniadania?

Lekkostrawne śniadania są polecane nie tylko osobom w pełni zdrowym, które pragną zapewnić sobie dobre samopoczucie, ale przede wszystkim ludziom, którzy borykają się z problemami ze strony układu pokarmowego. Wdrożenie nawyku sięgania po coś lekkiego na śniadanie pozwala zniwelować negatywne dolegliwości trawienne, które najczęściej wywołują ciężkostrawne potrawy, lepiej zatroszczyć się o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, a przy okazji także dostarczyć organizmowi składników odżywczych i energii niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia.

Dietetyczne fit śniadania docenią także osoby na diecie, które uskarżają się na problemy trawienne, często związane ze zmianą nawyków żywieniowych. Ich serwowanie sprawdzi się także w przypadku najmłodszych członków naszych rodzin – układ pokarmowy dzieci jest bowiem delikatniejszy i bardziej wrażliwy, warto więc otoczyć go szczególną troską, serwując maluchom pełnowartościowe, lekkie śniadania, bazujące na zdrowych, pożywnych produktach spożywczych, dostosowanych do wieku dziecka.

Jak przygotowywać lekkie śniadania?

Generalnie, w diecie lekkostrawnej chodzi o to, aby ograniczyć spożycie produktów tłustych, smażonych i posiadających właściwości wzdymające. W zamian za to produkty spożywcze, które wybieramy na lekkie, dietetyczne śniadanie, powinny zawierać sporo białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczy, które nie będą powodowały uczucia ciężkości ani negatywnych reperkusji ze strony wrażliwego układu trawiennego.

Na lekkie śniadanie zamiast pełnoziarnistego, lepiej wybierać pieczywo pszenne, graham, kukurydziane lub ryżowe, które jest łatwiejsze w trawieniu. Dobrze sprawdzi się także niskotłuszczowy nabiał, warzywa i owoce gotowane na parze oraz chude wędliny i ryby – drób, cielęcina, królik, dorsz, mintaj, tuńczyk itp.

Garść pomysłów na lekkie śniadanie

Lekkostrawne śniadanie wcale nie musi być małym posiłkiem, którym się nie najemy. Sekret lekkiego śniadania tkwi bowiem nie w ilości, lecz w jakości wybranych składników. Świetny pomysł na lekkie śniadanie stanowią wszelkiego rodzaju chude produkty mleczne – np. mleko, jogurty, maślanki, kefiry, twarogi. Na ich bazie możemy przygotować wiele różnych potraw.

Na dietetyczne śniadanie dobrze sprawdzi się m. in. nocna owsianka na bazie mleka kokosowego z dodatkiem miodu i owoców. Dobrym pomysłem będzie także waniliowo-truskawkowy koktajl z mango, który chętnie wypijemy zwłaszcza w ciepły, letni poranek. Osoby preferujące wytrawne smaki, mogą natomiast pokusić się o przygotowanie lekkiego i pożywnego klasycznego twarożku z rzodkiewką i czerwoną cebulką.

Na lekkie śniadanie, oprócz produktów typowo mlecznych, świetnie sprawdzi się także pieczywo pszenne, które możemy smarować twarożkiem z przyprawami lub domowymi pastami – np. pastą jajeczną z awokado lub pyszną i oryginalną pastą z bobu. Świetną bazą na fit śniadanie będzie także gotowany na parze ryż na słodko – np. mleczny ryż zapiekany z jabłkami i cynamonem lub na słono – sałatka z ryżem jak u mamy. Dietetyczne śniadania mogą również bazować na warzywach (najlepiej obranym ze skórki) gotowanych na parze, pieczonych lub duszonych bez dodatku tłuszczu albo z niewielką jego ilością.

Osoby, które kochają jajka i nie wyobrażają sobie tygodniowego menu śniadaniowego bez nich, powinny natomiast wybierać raczej te gotowane na miękko, które są bardziej lekkostrawne niż smażone. Na bazie gotowanych jajek możemy przygotować fit śniadanie np. w postaci jajek faszerowanych warzywami i domowym majonezem.

 

 

 

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak