Leczo – jedno z najpopularniejszych dań w kuchni polskiej, chociaż jego pochodzenie jest węgierskie. Jest to danie sezonowe, bo najczęściej przyrządzamy je latem. Można także leczo „zamknąć” w słoikach i przechować w piwniczce na zimę.
Jak zrobić leczo?
To nieskomplikowane danie, które można zrobić z kilku łatwo dostępnych w sezonie letnim, składników. Najczęściej leczo robimy z cukinii, papryki, cebuli i pomidorów. Każdy dom ma swój przepis na leczo i istnieje mnóstwo wersji tego dania. Jak się robi leczo?
1. Wybierz dobrej jakości, nieprzerośniete warzywa: cukinię, paprykę czerwoną, cebulę i pomidory.
2. Umyj warzywa. Pomidory włóż do wrzątku. Po kilku minutach wyjmij i zdejmij skórkę.
3. Wszystkie warzywa pokrój w kostkę.
4. W rondlu lub patelni rozgrzej oliwę. Dodawaj po kolei: cebulkę, cukinie, paprykę. Na samym końcu pomidory i przyprawy. Duś warzyw ok. 15 minut. Powinny być miękkie, ale jędrne i w całych kawałkach.
5. Podawaj ze świeżą bagietką lub ciabattą.
Jakie przyprawy do leczo? Czytaj!
Jak zrobić leczo z cukinii i papryki? Co można dodać do leczo?
Leczo zazwyczaj składa się z papryki, cukinii i pomidorów. Ale jeśli przejrzycie przepisy w serwisie Doradca Smaku, dojdziecie do wniosku, że leczo można zrobić z:
- kiełbasą PRZEPIS
- z kurczakiem
- z grzybami leśnymi
- z pieczarkami
- z warzywami strączkowymi
- z jajkiem
- ze szpinakiem
- z dynią.
Leczo może być z dodatkiem kiełbasy lub mięsa, ale wersja wegetariańska będzie równie pyszna. Leczo można również włożyć do słoików i zapasteryzować. Jest to świetna opcja na dzień, w którym nie mieliśmy czasu stać w kuchni i robić obiad.
Skąd pochodzi leczo?
Leczo to danie pochodzące z Węgier, gdzie jest znane jako "lecsó". Jest to tradycyjny węgierski gulasz warzywny, który składa się głównie z papryki, pomidorów i cebuli, często z dodatkiem kiełbasy lub boczku. Leczo jest bardzo popularne w kuchni węgierskiej, ale z czasem zyskało również popularność w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, takich jak Polska, Słowacja, Czechy i Austria. Oryginalnie przyrządza się je smażąc warzywa na smalcu, z dodatkiem kiełbasy kolbász oraz papryki w proszku.. Jego prostota przyrządzenia sprawiła, że danie stało się popularne i powstało wiele jego wariantów.
PRZEPISY NA LECZO