Składniki
kostka
kg
g
gramów
mała łyż.
gniazd
gniazda
dużej łyż.
duża łyż.
ml
mała puszka
łyżeczka
łyżka
szklanka
Kurki:
-
kurki
400 gramów -
czosnek
1-2 ząbki -
biała część pora
1 sztuka -
pomidor malinowy
1 sztuka -
olej rzepakowy
2 łyżki -
Tymianek suszony Prymat
1 łyżeczka -
natka pietruszki
1/3 pęczka
Purée kalafiorowo-ziemniaczane:
-
kalafior
1 sztuka -
ziemniaki
2 sztuki -
serek mascarpone
2 łyżki -
tarta mozzarella
2 łyżki
Do smaku:
-
Sól morska jodowana Prymat w młynku
-
Pieprz biały mielony Prymat
-
Gałka muszkatołowa cała Prymat
Do dekoracji:
-
oliwa szczypiorkowa
-
natka pietruszki
kilka gałązek
Przepis i sposób przygotowania Doradca Smaku XV: Kurki z purée z kalafiora i ziemniaków, odc. 2
1. Różyczki kalafiora i pokrojone w kostkę ziemniaki gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. Gdy warzywa się gotują, możemy przygotować kurki.
2. Por kroimy w piórka, czosnek w plastry. Oba składniki wrzucamy na rozgrzany na patelni olej rzepakowy. Mieszamy i podsmażamy minutę.
3. Por z czosnkiem przesuwamy na jedną połowę patelni, a na drugą wykładamy kurki.
4. Grzyby doprawiamy tymiankiem, a następnie mieszamy z czosnkiem i porem. Smażymy kilka minut, od czasu do czasu mieszając.
5. Pomidor sparzamy, obieramy ze skóry i kroimy w ćwiartki. Wykrawamy gniazda nasienne i odkładamy je na bok. Pozostałą część kroimy w kostkę.
6. Siekamy pietruszkę.
7. Na patelnię wrzucamy pokrojony w kostkę pomidor oraz natkę pietruszki. Łączymy wszystkie składniki, solimy i doprawiamy białym pieprzem do smaku. Mieszamy i zdejmujemy kurki z palnika.
8. Odcedzamy ziemniaki z kalafiorem. Dodajemy ser mascarpone i miksujemy składniki na gładkie purée. Solimy do smaku oraz doprawiamy świeżo utartą, na małych oczkach tarki, gałką muszkatołową. Na koniec dodajemy starty ser mozzarella i dokładnie mieszamy purée łyżką.
Sposób podania:
Na talerz wykładamy purée. Na środku dodajemy smażone kurki z pomidorem. Danie dekorujemy posiekaną natką pietruszki i polewamy oliwą szczypiorkową*.
* Oliwa szczypiorkowa to ciekawy dodatek, który przygotujemy szybko i w łatwy sposób. Wystarczy zmiksować szklankę oliwy z pęczkiem posiekanego szczypiorku, a następnie przelać przez sitko bądź gazę tak powstałą oliwę. W ten sposób oddzielimy nierozdrobnione kawałki szczypiorku. Oliwę szczypiorkową przechowujemy w lodówce.
Kalafiora możemy ugotować też w mleku z dodatkiem liścia laurowego. Uzyskamy dzięki temu, głęboki, delikatny smak warzywa.![]()
Komentarze (0)