Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Sernik na zimno – 3 porady na idealny sernik bez pieczenia

Sernik na zimno – 3 porady na idealny sernik bez pieczenia

Zobacz 3 porady, jak zrobić idealny sernik na zimno bez pieczenia. Dowiedz się, jak ser i jakie owoce wybrać, aby deser się udał. 

 

1.     Jaki ser wybrać na sernik na zimno?

W przypadku sernika na zimno przepisy mogą zawierać różne składniki – owoce, galaretki, odmienne pomysły na spód ciasta. Tym, co łączy wszystkie receptury jest ser. Jaki będzie najlepszy do ciasta bez pieczenia? Tutaj można wskazać trzy opcje:

●      ser twarogowy,

●      ser mascarpone,

●      serek homogenizowany.

Z każdej z nich przygotujemy smaczny sernik na zimno.

Porady i przepisy do każdego z rodzajów sera:

●      Ser twarogowy do sernika na zimno

Ser twarogowy to dla wielu z nas pierwszy wybór, kiedy myślimy o serniku, czy to na zimno, czy pieczonym. Możemy kupić bardzo popularny ser sprzedawany w wiaderku, który jest przeznaczony specjalnie do ciasta lub przygotować go sami. Wystarczy tłusty albo półtłusty twaróg bardzo dokładnie, najlepiej kilkukrotnie, zmielić.

Sernik na zimno z twarogu to chyba najbardziej tradycyjna wersja tego ciasta. Puszysty ser, spód z herbatników i różowa galaretka są połączeniem, któremu trudno się oprzeć. Zgodnie z przepisem z bloga Doradca smaku do przygotowania ciasta potrzeba zaledwie 15 minut!

●      Sernik z serem mascarpone

W cieście bez pieczenia świetnie sprawdza się również ser mascarpone. Jest delikatny i aksamitny, o czym można przekonać się, przygotowując jagodowy sernik z mascarpone z musem malinowym. Mascarpone w masie serowej możemy połączyć np. z maślanką, śmietaną kremówką albo z twarogiem.

●      Sernik z serkami homogenizowanymi

Sernik z serków homogenizowanych jest idealny, kiedy chcemy przygotować szybkie ciasto w lżejszej wersji. Jeśli lubimy mało słodkie ciasta, część serka w przepisie możemy zastąpić jogurtem greckim, który nie zmieni konsystencji masy serowej.

Niezależnie od tego, jaki ser wybraliśmy, warto zadbać o bogaty smak ciasta. Do sernika pasuje nuta wanilii. Naturalnym wyborem jest więc cukier z wanilią do ciast i deserów Prymat.

 

2.     Jakie owoce można dodać do sernika na zimno?

Sernik na zimno z truskawkami jest letnim klasykiem. Długie, ciepłe popołudnie, kawa lub lemoniada i chłodne ciasto z galaretką to zestaw idealny. Co zrobić, kiedy nie ma sezonu na te owoce? Czym można je zastąpić?

W serniku na zimno świetnie sprawdzą się brzoskwinie z puszki. To dobry wybór zwłaszcza zimą, kiedy nie mamy dostępu do świeżych owoców. Warto też wypróbować jagody, maliny czy winogrona. Te owoce również dobrze pasują. W serniku z galaretką należy natomiast unikać cytrusów, ananasa, kiwi czy mango. Mogą sprawić, że ciasto nie stężeje.

 

3.     Sernik na zimno – czas tężenia, chłodzenie

Aby masa serowa stężała, potrzebna jest żelatyna (lub zamiennie w niektórych przepisach galaretka). Niezależnie od tego, z jakiego sera przygotujemy nasze ciasto, warto zacząć właśnie od podgrzania żelatyny. To pozwoli nam zaoszczędzić czas. Zanim przygotujemy kolejne składniki, żelatyna przestygnie i będzie można dodać ją do sera.

Czas tężenia sernika na zimno to zwykle co najmniej 4 godziny, ale bywa, że ciasto potrzebuje nawet całej nocy w lodówce, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Przede wszystkim należy zachować cierpliwość. Zbyt wcześnie wyjęty z lodówki sernik będzie nieestetyczny i rozleje się na talerzu.

Więcej wskazówek, jak zrobić sernik na zimno oraz sprawdzone przepisy znajdziesz na stronie Doradca Smaku.

 

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak