Kilka trików, aby domowa szarlotka wyszła pyszna i aromatyczna. Przeczytaj, jakie jabłka wybrać, jak zagęścić nadzienie i jak sprawić, żeby ciasto było maślane i kruche.
Jakie jabłka na szarlotkę?
To podstawowe pytanie, które najczęściej zadają sobie osoby przygotowujące szarlotkę po raz pierwszy. Jakie jabłka do szarlotki będą najlepsze? Najpopularniejsze są Szara Reneta i Antonówka, czyli odmiany, które nie puszczają wiele soku i po podsmażeniu nie czernieją. Sprawdzą się także papierówki i ligole. Najważniejsze, aby owoce nie były zbyt soczyste. Zły dobór jabłek może zniweczyć efekt. Jeśli jabłkowy mus będzie zbyt płynny, kruche ciasto stanie się mokre, a całość nieapetyczna.
Jak zagęścić mus jabłkowy do szarlotki?
Dobra szarlotka to taka, która ma spód nienasiąknięty jabłkową masą. Jak sprawić, aby mus był gęsty, a ciasto nie straciło swojej konsystencji? Wystarczy do jabłek dodać kilka łyżek mąki ziemniaczanej albo kisiel o dowolnym smaku.
Możesz też wypróbować przepis na szarlotkę z budyniem na kruchym cieście. W tej wersji spód zabezpiecza przed nasiąkaniem posypanie go bułką tartą, która wchłonie płyn z musu jabłkowego. Na owocowe nadzienie wylewa się budyń i całość posypuje kruszonką.
Kruche ciasto na szarlotkę – o czym warto pamiętać?
Kruche ciasto w szarlotce jest równie ważne co jabłka. O czym trzeba pamiętać na tym etapie przygotowywania deseru? Przede wszystkim ciasto należy wyrabiać jak najkrócej. Gdy tylko uda się uformować z niego kulę, należy odłożyć ją do schłodzenia. Kolejna ważna kwestia to masło. Zamiennik w formie margaryny w tym przypadku zupełnie się nie sprawdzi. Warto też dodawać cukier puder zamiast zwykłego cukru i wsypać odrobinę soli, która podbije słodki smak.
Jeśli nie przepadasz za kruchym ciastem albo chcesz podać szybki deser z jabłkami w roli głównej, sprawdź nasze przepisy na:
Inspirowane szarlotką słodkości przygotujesz w 2-3 kwadranse z kilku składników i bez zagniatania kruchego ciasta.
Warto też wspomnieć o innym, popularnym wypieku z jabłkami. Czym się różni szarlotka od jabłecznika? Odpowiedzią na to pytanie jest właśnie spód. W szarlotce kruchy, w jabłeczniku najczęściej biszkoptowy lub drożdżowy.
Klasyczna szarlotka – przepis, który zawsze się sprawdza
Szarlotka na ciepło z lodami i bitą śmietaną to prawdziwy klasyk. Kwaśne jabłka w lekko ciepłym kruchym cieście, połączone ze słodkimi lodami waniliowymi i odrobiną bitej śmietany mają rzeszę fanów. Taki deser to idealne dopełnienie obiadu nie tylko w restauracji. Z łatwością przygotujesz go we własnej kuchni wg naszego przepisu na szarlotkę.
Korzenne przyprawy do szarlotki i inne sposoby na podkręcenie smaku
Jeśli jabłka, to koniecznie z korzenną nutą! Cynamon, goździki i kardamon świetnie dopełniają smak tych owoców, nadają im intensywny aromat. W jakich proporcjach je dodać, aby nie zdominowały całości? Prostym rozwiązaniem jest Przyprawa do szarlotki, ciast i deserów. To gotowa mieszanka, skomponowana z myślą właśnie o wypiekach z jabłkami.
W poszukiwaniu idealnej szarlotki warto testować nowe przepisy i łączyć smaki. Korzenne nuty to idealny początek, ale jak pokazuje przepis na szarlotkę z żurawiną, migdałami i cynamonem, do jabłkowego ciasta pasuje bardzo wiele innych dodatków.
Podsumowując: jak zrobić szarlotkę, aby wyszła idealna? Użyj odpowiednich jabłek, zadbaj o to, aby kruche ciasto było naprawdę kruche, nie bój się eksperymentów i baw się smakami!
A więcej inspiracji na słodkie wypieki z jabłkami i nie tylko znajdziesz na stronie Doradca Smaku.