Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Ile gotować jajko i jak ugotować je na twardo lub miękko?

Ile gotować jajko i jak ugotować je na twardo lub miękko?

Jajka należą do najpopularniejszych produktów spożywczych. Wyróżnia je wysoka zawartość składników mineralnych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jajka są również najlepiej przyswajalnym źródłem białka. Można je smażyć, zapiekać i gotować. Jak gotować jajka, by wyszły na miękko lub na półmiękko, albo jak kto woli na twardo? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym poradniku. Zanim jednak zabierzemy się do gotowania jajek, to wcześniej powinniśmy sprawdzić, czy są one świeże i co najważniejsze, czy wciąż nadają się do spożycia.

Jak gotować jajka?

 

  1. Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?
  2. Od czego zależy czas gotowania jajek?
  3. Jak ugotować jajko na miękko?
  4. Jak ugotować jajko na półmiękko?
  5. Jak ugotować jajko w koszulce?
  6. Jak ugotować jajko na twardo?
  7. Jak szybko obrać jajko na twardo?
  8. Co zapobiegnie pękaniu jajek podczas gotowania?
  9. Co możemy zrobić z ugotowanych jajek?

 

 

 

1. Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?

 


3

Sprawdzenie świeżości jajek powinniśmy zacząć od odczytania z opakowania daty przydatności do spożycia. Sprawa się nieco skomplikuje, gdy kupimy jajka bezpośrednio od rolnika, np. na targu. W takiej sytuacji warto skorzystać z jednego z poniższych testów na świeżość jajek:

 

Najprostszym sposobem na sprawdzenie świeżości jajek jest przeprowadzenie wodnego testu. Zanurzamy jajka w naczyniu wypełnionym zimną wodą i obserwujemy ich zachowanie. Świeże jajka pozostaną na dnie. Starsze jajka będą się nieco unosić i obracać - wciąż jednak będą się nadawać do spożycia. Natomiast nieświeże i zepsute jajka będą się unosić na wodzie. Jak w praktyce wygląda wodny test na sprawdzenie świeżości jajek, dowiemy się z naszej krótkiej porady filmowej: https://www.doradcasmaku.pl/porada-jak-sprawdzic-czy-jajka-sa-swieze-379 

 

Świeżość jajek możemy również sprawdzić w teście przez potrząsanie. Jeżeli z jajka wydobywać się będzie charakterystyczny dźwięk chlupania, to najprawdopodobniej jajko jest zepsute lub w najlepszym razie nieświeże. Nie każdy jednak potrafi właściwie ocenić odgłosy dobiegające ze środka jajka, dlatego też nie polecamy tego testu osobom, które mają niewielkie doświadczenie w kuchni.

 

Świeżość jajek możemy również sprawdzić po ich ugotowaniu. Im jajka są świeższe, tym trudniej się je obiera, ale na to również mamy rozwiązanie, które opiszemy w dalszej części naszej porady. Jeżeli ugotowane jajko jest świeże, to żółtko powinno się znajdować mniej więcej na środku. Natomiast, jeżeli po przekrojeniu zauważymy, że żółtko przylega do jednej ze ścianek, to jajko najprawdopodobniej ma kilka tygodni i z całą pewnością nie można go uznać za świeży produkt. Gdy trafimy na jajko, które po ugotowaniu ma wyraźnie wklęsły czubek, to również jest to sygnał, że jajko może być nieświeże.

 

Zdecydowanie najłatwiej będzie nam ocenić świeżość jajek, gdy będziemy mieć ochotę na jajka w koszulkach. Wówczas rozbite i wciąż surowe jajka będziemy mogli ocenić po zapachu i wyglądzie. Świeże jajka będą miały wypukłe żółtko i lekko rozlane białko. Gdy żółtko jest spłaszczone i na dodatek miesza się z białkiem, to wówczas mamy do czynienia ze starymi jajkami, z których raczej powinniśmy zrezygnować. Nieprzyjemny zapach i mocne przebarwienia jednoznacznie świadczą o nieprzydatności jajek do spożycia.

 

2. Od czego zależy czas gotowania jajek?

Ile gotować jajka? Czas gotowania jajek zależy przede wszystkim od tego, czy chcemy otrzymać jajko na miękko, na półmiękko, czy też może na twardo.

Czas gotowania jajek uzależniony jest również od tego, czy będziemy gotować na palniku gazowym, czy może na płycie indukcyjnej lub elektrycznej. Na palniku gazowym jajka będą gotować się krócej.   

Na czas gotowania jajek wpływa również ich temperatura. Jajka wyciągnięte bezpośrednio z lodówki będą gotować się dłużej niż te przechowywane w temperaturze pokojowej. Równie ważnym czynnikiem wpływającym na czas gotowania jajek jest ich rozmiar. Im większe jajko, tym dłuższy czas gotowania.



3. Jak ugotować jajko na miękko?

 

4

Jajko na miękko, to takie jajko, które ma sprężyste ścięte białko i rozlewające się żółtko. Przygotowywanie jajek na miękko zaczniemy od zagotowania wody. Jajko delikatnie wkładamy do wrzątku i ustawiamy czas gotowania. Jajka wyciągnięte z lodówki będziemy gotować na płycie indukcyjnej. Ile gotować jajka na miękko? Dla jajka w rozmiarze S ustawimy minutnik na 5 minut. Jajka w rozmiarze M i nieco większe będziemy gotować przez około 6,5 minuty. Bardzo duże jajka będziemy gotować 7-7,5 minuty. Gdy jajka na miękko będziemy gotować na palniku gazowym, to powinniśmy skrócić czas gotowania o 2 minuty. Jajka pozostawione na dłuższą chwilę w temperaturze pokojowej również będą gotować się krócej. Czas gotowania takich jajek możemy skrócić o kolejną minutę.

 

4. Jak ugotować jajko na półmiękko?

Jajko ugotowane na półmiękko ma ścięte białko i półpłynne żółtko. Podczas gotowania jajek na półmiękko będą obowiązywać te same zasady, co podczas gotowania jajek na miękko. Musimy więc dostosować czas gotowania jajek do ich wielkości i temperatury oraz rodzaju palnika. Tym razem sięgniemy po jajka wyjęte z lodówki na godzinę przed wstawieniem ich do gotowania. Cieplejsze jajka będą mniej podatne na pęknięcia wywołane szokiem termicznym. Jak długo będziemy gotować jajka na półmiękko? Małe jajka, na palniku gazowym, będziemy gotować przez około 3,5 minuty. Średnie jajka spędzą w garnku 4,5 minuty, a duże będą się gotować 5,5 minuty. Pamiętajmy, że gotując jajka na płycie indukcyjnej lub elektrycznej musimy wydłużyć czas gotowania o 2 minuty, a gdy jajka będą zimne, to dodajemy kolejną minutę. Średniej wielkości jajko, wyciągnięte bezpośrednio z lodówki, na indukcji będziemy gotować przez około 7,5 minuty.

 

5. Jak ugotować jajko w koszulce?

 

jajko w koszulce

Jajko w koszulce, to takie jajko, albo na miękko, albo na półmiękko, tyle że gotowane bez skorupki, czyli krócej. Najlepiej, abyśmy do takiego dania wybrali najświeższe jajka i te wyciągnięte bezpośrednio z lodówki. Jajko w koszulce najlepiej przygotować w niewielkim garnku. Do gotującej się wody wlewamy dwie łyżki octu lub soku z cytryny. Ocet możemy zastąpić solą. Ocet, sok z cytryny, czy też sól sprawią, że białko zacznie się szybko ścinać. Jeżeli zależy nam na tym, aby jajko przybrało formę wypukłą, to przed wbiciem jajka do gotującej się wody, powinniśmy intensywnie zamieszać wodę, aby powstał lej, do którego delikatnie wbijemy surowe jajko. Wcześniej możemy jajko wbić do miseczki, aby sprawdzić jego świeżość.

Jajko poszetowe (inna nazwa dla jajka w koszulce) możemy również przygotować w folii spożywczej. Do małej miseczki wkładamy folię. Zanim wbijemy jajko dodajemy odrobinę roztopionego masła lub oliwy. Następnie wbijamy jajko i doprawiamy ulubionymi przyprawami (bez soli). Teraz wystarczy tylko szczelnie zawiązać folię, aby w środku było, jak najmniej powietrza. Gdy w woreczku zostanie dużo powietrza, to będzie on pływał na powierzchnia niczym balon, co utrudni równomierne gotowanie jajka.  Jajko w koszulce gotujemy 2,5-3 minuty. Tak przygotowane jajko wyławiamy łyżką cedzakową.

 

6. Jak ugotować jajko na twardo?

 

jajko na twardo

Z gotowaniem jajek na twardo jest najłatwiej. Jajka wkładamy do garnka z zimną wodą. Gdy woda zacznie się gotować uruchamiamy minutnik. Ile gotować jajko na twardo? Duże jajka gotujemy nie dłużej niż 10 minut. Średnie jajka będą gotować około 9 minut, a małe 8 minut. Ugotowane jajka zalewamy zimną wodą i odstawiamy na kilka minut do wystygnięcia.

 7. Jak szybko obrać jajko na twardo?

Pisaliśmy już wcześniej, że im świeże jajka, tym trudniej się je obiera. Gdy jajka są już ugotowane, to możemy delikatnie uszkodzić skorupkę i odstawić z powrotem do naczynia z zimną wodą. Jajka możemy obierać również w nieco bardziej widowiskowy sposób. Wkładamy jajko do małego słoiczka lub pojemniczka wypełnionego do połowy zimną wodą. Zamykamy wieczko i potrząsamy słoiczkiem, jak shakerem. Po chwili skorupka sama zejdzie z jajka.

 

Podobny efekt uzyskamy, gdy przed włożeniem jajka do gotowania (tym razem do gotującej się wody) nieco uszkodzimy dolny fragment skorupki, delikatnie stukając jajkiem o kuchenny blat. Ugotowane w ten sposób jajko wkładamy do naszego słoiczkowego shakera. Kilka intensywnych ruchów i jajko będzie idealnie obrane.

 

8. Co zapobiegnie pękaniu jajek podczas gotowania?

 

1

Jak gotować jajka, żeby nie pękały? Przyczyn pękania jajek w trakcie gotowania może być kilka. Gdy wkładamy do gorącej wody zimne jajka, wyciągnięte bezpośrednio z lodówki, to możemy się spodziewać, że niektóre z jajek mogą pęknąć, a zwłaszcza te z delikatną skorupką. Jajka najlepiej wkładać do gotującej się wody przy pomocy łyżki stołowej. Skuteczną metodą jest również przekłucie skorupki jajka lub jej delikatne uszkodzenie, aby zmniejszyć ciśnienie w gotującym się jajku. Skuteczną metodą na zabezpieczenie jajek przed pękaniem jest posolenie wody, w której będziemy gotować jajka (2-3 łyżki). Dzięki soli białko zacznie się ścinać w niższej temperaturze i szybko stworzy warstwę ochronną dla gotującego się jajka.

 

9. Co możemy zrobić z ugotowanych jajek?

Pomysłów na wykorzystanie jajek ugotowanych na twardo jest mnóstwo. Najciekawsze z nich prezentujemy pod poniższym linkiem: https://www.doradcasmaku.pl/przepisy-polecane-jajko+a+twardo Znajdziemy tam przepisy na różne sałatki, mięsa z nadzieniem, pasty i jajka faszerowane. Nasi Doradcy również przygotowali wiele ciekawych przepisów z wykorzystaniem jajek gotowanych na twardo. Oto jeden z nich Michel’a Morana’a: https://www.doradcasmaku.pl/przepis-doradca-smaku-odc.-20-jajka-na-twardo-mimosa-z-ziolami-i-wedzona-ryba-315731

 

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak