Kiszona kapusta należy do najzdrowszych i najtańszych domowych przetworów. Jak kisić kapustę, ile soli dodać oraz co zrobić, aby kapusta nie była gorzka dowiesz się z tej porady.
Kapusta kiszona to tradycyjny dodatek do potraw i baza wielu dań kuchni polskiej. Dobrze ukiszona kapusta powinna być chrupka, kwaśna i w sam raz słona. Kapusta kiszona nie powinna być gorzka i nie powinna brzydko pachnieć. Jak zatem kisić kapustę, żeby była smaczna i zdrowa?
Jak kisić kapustę?
Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednią kapustę. Najlepsza odmiana do kiszenia to twarda głowa. Jej zbiór ma miejsce pod koniec października i w listopadzie. Kapusta do kiszenia powinna być twarda, o zwartych liściach i dość ciężkich główkach. Przed szatkowaniem kapusty usuwa się zewnętrzne liście i głąby. Są dwie szkoły – według jednej, do kiszenia należy usunąć głąb, który dodaje kapuście goryczy. Według drugiej – należy kisić całe główki, łącznie z poszatkowanym głąbami. Podobnie jest z dodatkami do kiszonej kapusty. Należą do nich marchew, kminek, ziele angielskie, pieprz, liście laurowe czy papryczki chili. Najpopularniejszy i podstawowy przepis zawiera tylko kapustę i sól. Ale można wzbogacić przepis o swoje ulubione smaki.
Porada - co zrobić, żeby kapusta kiszona nie była gorzka
Przed kiszeniem warto głowy kapusty przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Przez te 3-4 dni zanikają związki siarki i chlorofil w liściach kapusty, które są przyczyną nieprzyjemnego zapachu i gorzkiego smaku. Tak ukiszona kapusta będzie miała idealny smak.
Jaka sól do kiszenia kapusty? Ile soli?
Bardzo ważnym elementem kiszenia kapusty jest wybór odpowiedniej soli. Trzeba też odpowiednio dobrać jej ilość. Ile soli do kiszenia kapusty? Na kilogram kapusty dajemy 20-30 gramów soli. Najlepsza sól do kiszenia kapusty to sól używana do przetworów, czyli sól kamienna niejodowana. Dlaczego właśnie ona? Sól kamienna zawiera najwięcej tak zwanych "pierwiastków życia" będących mikroskładnikami takimi jak m.in. żelazo czy magnez. Co więcej, sól kamienna niejodowana jest najlepsza do kiszenia, ponieważ brak jodu przyspiesza ukiszenie kapusty. Co prawda z sól z jodem także nadaje się do kiszenia, ale proces ten jest znacznie dłuższy.
Jak kisić kapustę w słoikach?
Jest kilka różnych sposobów na kieszenie kapusty. Zależą od naszych potrzeb i możliwości. Najbardziej popularnym sposobem kiszenia kapusty jest kiszenie w słoikach. Poszatkowaną kapustę należy umieścić w dużym naczyniu i posypać solą. Poszatkowaną i posoloną kapustę należy ubijać drewnianym ubijakiem do chwili pojawienia się soku. Wtedy należy odstawić kapustę na ok. 30-40 min. Po tym czasie należy ponownie ubić. Kapustę trzeba przełożyć do umytych i wyparzonych słoików i mocno ubić, aby nie było wolnych przestrzeni w naczyniu. Ważne – słoików nie napełniamy do pełna, ponieważ proces fermentacji sprawia, że kapusta zwiększa swoją objętość. Słoiki należy delikatnie zakręcić, tak by gaz z fermentacji mógł uchodzić na zewnątrz. Przez 2-3 dni słoiki z kapustą należy trzymać w dość ciepłym, ale ciemnym pomieszczeniu. Ze słoików będzie wypływał sok i wydobywał się zapach kiszonej kapusty. Jeśli fermentacje jest szybka (zakrętki podnoszą się), możesz odgazować kapustę, czyli odkręcić słoiki i wzruszyć drewnianym, wyparzonym trzonkiem łyżki, kapustę. Po kilku dniach należy spróbować, czy kapusta się ukisiła. Jeśli tak, należy naczynia przenieść do chłodnej piwnicy lub lodówki. Niska temperatura zatrzymuje proces fermentacji.
Jak ukisić kapustę w garnku kamionkowym?
Przygotowanie kapusty i doprawienie wygląda tak samo, jak w przypadku kiszenia kapusty w słoikach. Kapustę w garnku ubijamy podobnie, jak w słoikach i co jakiś czas odgazowujemy poprzez wbijanie drewnianego trzonka łyżki w kapustę. W garnku kamionkowych kapustę należy docisnąć talerzykiem lub kamieniem, tak aby sok zakrył masę. Jeżeli garnek ma pokrywę hermetyczną należy kapustę docisnąć, a kołnierz garnka zalać wodą, tak, aby nie było dostępu powietrza. Żeby zatrzymać proces fermentacji garnek umieszcza się w chłodnym pomieszczeniu.
Kapusta kiszona – dlaczego warto ją jeść
Kapusta kiszona to nasz przysmak narodowy. Kiszenie kapusty jest tanie, a smak niepowtarzalny. Kapusta kiszona jest zdrowa, ponieważ usprawnia trawienie i jej spożywanie wpływa na zwiększenie odporności. Jest także bazą wielu potraw kuchni polskiej. Z kapusty kiszonej możesz zrobić sałatkę, bigos, kotlety, kapuśniak, kapustę zasmażaną. Nie bez powodu, nasi przodkowie, kisili kapustę na zimę, kiedy dieta była uboższa. Kapusta kiszona to świetne źródło witaminy C oraz mikroelementów.
Teraz już wiesz, jak kisić kapustę kiszoną i dlaczego warto to robić!
Zobacz nasze przepisy na kiszoną kapustę oraz dania z kiszoną kapustą.