Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Dzieje białego złota

Dzieje białego złota

Dlaczego sól nazywano białym złotem?

Od początku dziejów sól była surowcem na wagę złota, używano ją więc jako środka płatniczego. W średniowieczu na przykład żółd wypłacany był żołnierzom w soli. Ma to swoje odzwierciedlenie do dziś w języku angielskim, w którym salary oznacza wynagrodzenie, a słowo to pochodzi od łacińskiego salaire. Sól oprócz wartości finansowej miała też od zawsze znaczenie społeczne, a nawet religijne. W Biblii możemy przeczytać fragmenty, które informują, że wierni składali Bogu ofiary z soli.

Symbol statusu

Pewnie niewielu z nas zastanawiało się nad tym, co stałoby się z naszymi mięsożernymi przodkami gdyby nie sól, która jest podstawowym środkiem konserwowania żywności. Miała więc ona kluczowe znaczenie w życiu każdego. Od zawsze miejsca pozyskiwania  soli urastały do rangi centrów gospodarczych. Mieszkańcy takich terenów jak Hiszpania, Włochy, Francja czy Afryka uczynili ogromny atut z dostępu do morza i podnosili tym samym swój status ekonomiczny.

W każdym domu

W dzisiejszych czasach ze względu na nowoczesne metody pozyskiwania soli nie musimy martwić się o dostęp do niej. Jednak jeszcze w XVII wieku miała znaczenie strategiczne. Na przykład Brytyjczycy byli pod tym względem uzależnieni od Francji, a ich obawa przed utratą dostępu do soli miała prowadzić nawet do napięć na tle politycznym. Od XX wieku sól przestała być drogim surowcem i obok czarnego pieprzu zyskała miano podstawowej przyprawy niezbędnej w każdym domu. Co ciekawe, sól nadal ma w polskiej kulturze ważne znaczenie symboliczne - od lat bowiem witamy gości chlebem i solą na znak przyjaźni.

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak