Sposób przygotowania

na każdy litr zalewy peklującej:
5 dag soli
1 dag saletry
10 cały ziaren czarnego pieprzu
5 ziaren jałowca
2 listki laurowe
3 ziarna ziela angielskiego

Boczek dokładnie umyj, osusz, sprawdź, czy nie ma w nim kości, jeśli są, starannie je usuń. Mięso natrzyj grubą warstwą soli z wszystkich stron i wstaw do lodówki na kilkanaście godzin.
Wylej płyn, który się wytworzył, a mięso opłucz pod bieżącą wodą.
Przygotuj zalewę peklową: zagotuj wodę (około 2 litry na kawałek 1 i 1/2 kg) z przyprawami z wyjątkiem saletry. Gotuj pod przykryciem na małym ogniu 10 minut. Odstaw do wystudzenia. Dodaj saletrę i wymieszaj.
Mięso umieść w naczyniu (szklanym, kamionkowym lub plastykowym, nie może być metalowe), zalej zimną zalewą. Mięso musi być całkowicie zanurzone, możesz je w tym celu przycisnąć czymś ciężkim. Naczynie przykryj i wstaw do lodówki na dolną półkę.
Boczek pekluj przez 10-14 dni, co 2 dni go przewracając w zalewie.
Gotowy boczek, wyjmij z zalewy, opłucz pod bieżącą wodą i wstaw do zimnej wody na 3-4 godziny. Wyjmij, osusz papierowym ręcznikiem i powieś na kilkanaście godzin w przewiewnym miejscu do całkowitego obeschnięcia.
Wędź w gorącym dymie przez 3-4 godziny.
Od razu po uwędzeniu włóż do gorącej wody (ale nie wrzącej) licząc na każdy kilogram boczku 30 minut gotowania. Trzymaj na małym ogniu (woda nie może wrzeć). Pozostaw boczek w wodzie do wystygnięcia (kilka godzin). Wyjmij i osusz papierowym ręcznikiem.
Tak przygotowany boczek może być przechowywany w lodówce przez co najmniej tydzień, a w zamrażalniku kilka miesięcy.

Komentarze

A Ty, co o tym myślisz?

Dodaj komentarz

Dodawać komentarze mogą tylko zalogowani użytkownicy !

Zaloguj się ! lub Zarejestruj się !