Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Słodka Wielkanoc – tradycyjne świąteczne wypieki

Słodka Wielkanoc – tradycyjne świąteczne wypieki

Sprawdź przepisy na tradycyjne świąteczne wypieki i przygotuj najpyszniejszego mazurka czekoladowego, babkę lub wielkanocny keks. 

Dobre ciasta na Wielkanoc, to ciasta tradycyjne w wersji „na bogato” - słodkie, zachwycające estetyką wykonania; takie, których pierwszy kawałek kroimy z lekkim drżeniem ręki, bo żal nam „niszczyć” dzieło sztuki.  

Wielkanocna babka

Królową wielkanocnego stołu niezaprzeczalnie jest babka. W najbardziej tradycyjnej wersji wypiekało się baby drożdżowe, które symbolizowały dostatek, wiarę, nadzieję i miłość. Sam proces – czasochłonny i wymagających odpowiedniej wiedzy i warunków – sprawił, że pieczenie wielkanocnej baby w staropolskich domach było swoistym misterium. Baby traktowano po królewsku, bo podane w Wielką Niedzielę, miały być dowodem talentu kulinarnego gospodyni. Nasze prababki wierzyły, że nieproszeni goście, mężczyźni, hałas i chaos przeszkadzają babom rosnąć, a wiadomo – ciasto drożdżowe wyrosnąć musi. Zwyczajowo babę przyrządzało się na bazie mąki, jaj i drożdży (piekarskich lub piwnych), często z dodatkiem suszonych owoców. Dziś oblewa się ją lukrem lub glazurą czekoladową.

Współcześnie istnieje mnóstwo wariacji na temat wielkanocnych bab – do najbardziej popularnych zaliczyć można

Warto jednak, hołdując polskim zwyczajom, przygotować tradycyjną, drożdżową babkę wielkanocną.

Mazurek wielkanocny

Z mazurkiem jest trochę tak, jak z wigilijnymi uszkami do barszczu – łączy je tradycja i wyjątkowość – pojawiają się na naszych stołach zazwyczaj tylko raz do roku. Mazurek pieczemy specjalnie z okazji Świąt Wielkanocnych, dekorujemy z należytą uwagą i starannością, a potem zjadamy do ostatniego okruszka, popijając czarną kawą, jeszcze kilka dni po Lanym Poniedziałku. Zaglądając w historię pochodzenia tego ciasta znajdziemy ślady prowadzące do słodyczy Orientu.

Czy wiesz, że...

Mazurek wywodzi się z Turcji, i gdyby rozsmakować się w jego kremowej masie, bakaliach, kandyzowanej skórce cytrusów, kolorowym, błyszczącym lukrze i obezwładniającej wręcz słodkości, można doszukać się podobieństwa do baklawy.

Mazurki, podobnie jak drożdżowe baby, zaczęto wypiekać w Polsce w XVII wieku, prawdopodobnie w centralnej części kraju, na Mazowszu nazywanym podówczas Mazurem – i stąd pochodzić ma rodzinna nazwa ciasta. Bogactwo smaku mazurka i jego kunsztowny, artystyczny wygląd, miały być swoistą nagrodą na symboliczne zakończenie Wielkiego Postu dla tych, którym udało się zachować wstrzemięźliwość od mięsa i słodyczy.

Istnieje wiele najróżniejszych przepisów na mazurek wielkanocny. Spód, najczęściej kruchy, ale zdarza się biszkoptowy lub marcepanowy, smaruje się konfiturą, oblewa masą orzechową, czekoladową, kokosową, kajmakiem albo obkłada warstwą bezy. Najważniejsze są jednak bakalie, dzięki którym powstać może prawdziwe dzieło sztuki cukierniczej.

Mazurek powinien być ozdobą wielkanocnego stołu, symbolem dostatku i wiosennego odrodzenia. Przeglądając całą masę przepisów na wielkanocne ciasta czasami trudno wybrać ten ulubiony. Mazurek czekoladowy posiada wszystkie cechy mazurka idealnego – jest słodki, kruchy na spodzie, kremowy i lekko korzenny – z nutą cynamonu i gałki muszkatołowej. Udekoruj go według własnego smaku, a na pewno zniknie prędzej niż ostatni śnieg.

Keks na Wielkanoc

Szukając alternatywy dla najbardziej popularnych świątecznych ciast warto upiec keks wielkanocny. Keks to biszkopt z dużą ilością bakalii, zazwyczaj pieczony w prostokątnej foremce, nazywanej keksówką. Opiera się na podstawowych składnikach, nie jest tak wymagający jak ciasto drożdżowe i udaje się każdemu. W naszej wersji do keksu dodajemy twaróg, nasiona wanilii i rum, a po upieczeniu oblewamy lukrem o pomarańczowym smaku i dekorujemy orzechami.

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak