Doradca Smaku logoandPrymat logo
Sprawdzone przepisy na Boże Narodzenie. ZOBACZ

Jak grillować smacznie i zdrowo?

Przed nami długi majowy weekend, z którym zaczyna się lubiany i popularny w Polsce sezon na grillowanie. To tradycyjny już sposób przygotowania smacznych i - jeśli zachowamy kilka ważnych zasad - zdrowych, lekkostrawnych posiłków.  Jak grillować smacznie i zdrowo, podpowiada Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości.

 

Wybierajmy najlepsze produkty

Kurczak, karkówka, polędwica – mięso z grilla jest pyszne i aromatyczne, dlatego chętnie po nie sięgamy. Także wiele warzyw przygotowanych w ten sposób zyskuje na smaku. Pamiętajmy o tym, aby produkty były świeże i dobrej jakości. Wybierajmy te pochodzące z tradycyjnych, ekologicznych hodowli, a nie wielkich, przemysłowych ferm. Ważne, by były kupowane w sprawdzonych sklepach, gdzie nie są poddawane żadnym zabiegom przedłużającym ich formalny okres przydatności do spożycia lub, jeśli to możliwe, nawet wprost od producenta.

Mięso powinno pochodzić z młodych sztuk

Poznajemy to po charakterystycznej, jasnej barwie. Do grillowania wybierajmy najdelikatniejsze gatunki: polędwicę, schab, karkówkę. Mięso należy najpierw dobrze wypłukać - to pozbawia je ewentualnych konserwantów, a następnie odpowiednio przyprawić. Dobrze przyrządzone mięso, które poleżało wcześniej w marynacie, stanie się kruche, delikatne i apetyczne, nawet jeśli nie jest całkiem chude, to także nabierze odpowiedniego smaku i aromatu. Do marynaty najlepiej używajmy oliwy z niewielkim dodatkiem wytrawnego wina, octu winnego czy soku z cytryny oraz sporej ilości aromatycznych ziół i przypraw, które nie tylko uatrakcyjnią smak i aromat dania, ale również wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie. Bazylia, rozmaryn czy estragon to tylko kilka propozycji z szerokiej gamy przypraw, podkreślających smak mięsa.

Grillujmy ulubione ryby

Do grillowania nadają się praktycznie wszystkie gatunki ryb m.in. pstrąg, łosoś czy dorsz. Najlepiej wybierać świeże, marynując je wcześniej, podobnie jak mięso, z dodatkiem ziół. Ryby dobrze komponują się m.in. z tymiankiem, pietruszką, oregano czy rozmarynem.  Przed położeniem na ruszt koniecznie owińmy je w folię. Są wyjątkowo delikatne i to ochroni je przed rozpadaniem się czy przypaleniem.

Grillować możemy także ulubione owoce morza. Przyrządzenie krewetek na grillu zajmie dosłownie kilka minut, a podawać możemy je jako samoistne danie, albo na przykład składnik pysznej sałatki.

Na grillu można przyrządzać wiele warzyw

Doskonale nadaje się do tego różnokolorowa papryka, pomidory, cebula, przyprawione na ostro młode cukinie, kabaczki, patisony czy na przykład popularne w maju szparagi. Mogą służyć jako samoistne danie lub stanowić dodatek do mięsa podany choćby w formie kolorowych szaszłyków. Świetnym uzupełnieniem będą surówki z sezonowych warzyw: cykorii, sałaty, szczypiorku, czy rzodkiewek z ziołami lub przyprawą ziołową i odrobiną oliwy.

Pamiętajmy

Jeśli decydujemy się na firmowo przygotowane do grillowania smakołyki, dokładnie czytajmy etykiety na opakowaniu i pamiętajmy, że zdrowsze są te z małą ilością soli. Gdy już mamy ochotę np. na kiełbaski, weźmy najlepiej te z odrobiną tłuszczu do wytopienia, wcześniej poddawane jak najmniejszej obróbce cieplnej i wcale, albo lekko tylko wędzone takie jak np. biała, śląska czy podwawelska. Nie mogą to być ciemne, mocno wędzone czy pieczone i zupełnie pozbawione tłuszczu kiełbasy, jak swojska, chłopska, z pieca itd., bo po kolejnej obróbce cieplnej będą suche i niesmaczne. Jeśli nasi goście lubią chrupiącą kaszankę - podajmy jak najmniej soloną i np. z kaszy gryczanej.

Ważna jest technika grillowania

Nie kładźmy mięsa na ruszt, póki jest otwarty ogień. Nie zalewajmy płomienia wodą. Grillując (zawsze na żarze), używajmy najlepiej aluminiowych tacek zbierających wytopiony tłuszcz i zatrzymujących niezdrowe sadze. To ważne, gdyż skapujący do ognia tłuszcz zacznie się spalać, co może powodować wydzielanie się szkodliwych związków chemicznych.

Pamiętajmy też o ogólnych zasadach dotyczących grillowania: zadbajmy o czystość rusztu i o odpowiedni rodzaj węgla - wybierzmy węgiel drzewny z drzew liściastych, unikajmy zaś wkładania do paleniska niepotrzebnych zadrukowanych kartek, lakierowanych desek, czy kartonów. Z podpałki korzystajmy tylko na początku, nie dodawajmy jej już w czasie pieczenia, gdy żar przygasa.

 

Artykuł autorstwa GACA SYSTEM - Mądre Odchudzanie 

zuzka88 02.05.2018 12:50
Super artykuł, bardzo przydatne porady ! Od siebie dodam że przydatne i zdrowe są niektóre przyprawy. Przykładowo kurkuma, której sama używam. Bardzo dobra do mięsa na grilla i dodatkowo posiada kilka prozdrowotnych właściwości, które potrafią zwalczyć wiele chorób wirusowych i bakteryjnych. Żeby nie być gołosłownym, podaję link do artykułu https://nazdrowie.biopunkt.pl/kurkuma/
bietka 01.05.2018 16:34
Bardzo mądre rady, które na pewno teraz nam się przydadzą, ja lubię z grilla pstrąga i cukinie, a także kurczaczka :)
Bożena Matuszczyk 01.05.2018 11:20
Ważne , ciekawe i super informacje na tematy grillowania potraw jakie będziemy serwować w czasie długiego majowego weekendu. Ciekawe i pouczające wiadomości;)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak