Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Konserwowanie solą - warzywa i zioła

Konserwowanie solą - warzywa i zioła

Konserwowanie solą warzyw, grzybów i ziół pozwala ochronić świeże produkty spożywcze przed negatywnym działaniem drobnoustrojów. Aby prawidłowo zakonserwować warzywa, grzyby i zioła, niezbędne jest dodanie do nich odpowiedniej ilości soli – jej stężenie musi być bowiem na tyle wysokie, aby żywność nie uległa zepsuciu podczas przechowywania. Oto jak powinno zostać przeprowadzone konserwowanie solą warzyw, ziół i grzybów

Sól i jej naturalne właściwości konserwujące

Sól jest jednym z najstarszych, naturalnych konserwantów, z których człowiek korzysta od wielu wieków. Posiada cenne właściwości hamujące rozwój drobnoustrojów odpowiedzialnych za uruchamianie procesów gnilnych i fermentacyjnych.

Jest to jednak możliwe pod warunkiem, że zastosujemy odpowiednie stężenie soli w stosunku do wagi produktów – wynosi ono przynajmniej 16%. Dążąc do uzyskania solanki o pożądanym stężeniu soli, np. 16%, należy wsypać 16 dag soli na 1 litr wody.

Do konserwowania warzyw, grzybów i ziół najlepiej użyć niejodowanej soli kamiennej. Świetnym wyborem będzie także specjalna sól kamienna do przetworów marki Prymat. Jest to niejodowana, wysokiej jakości naturalna sól, stworzona specjalnie z myślą o miłośnikach domowych przetworów.

Jak wygląda konserwowanie warzyw w soli?

Sól to sprawdzony od wieków, skuteczny konserwant, którego zaletą jest powszechna dostępność oraz niska cena. Na wstępie warto zaznaczyć, że w soli możemy konserwować większość, lecz nie wszystkie warzywa. Metoda ta świetnie sprawdzi się w przypadku takich popularnych warzyw, jak m. in. ogórki, włoszczyzna (marchew, seler, korzeń pietruszki), fasolka szparagowa, groszek, a także cebula.

Istnieją dwie podstawowe metody na konserwowanie warzyw w soli. Pierwszą jest tzw. metoda sucha, która polega na umieszczeniu oczyszczonych i pokrojonych warzyw w słoiku i ich zakonserwowaniu solą. Słoik musi być dobrze wyparzony i suchy. Na jego dno wsypujemy trochę soli, następnie układamy pierwszą warstwę warzyw, zasypujemy je solą i tak postępujemy aż do zapełnienia całego słoika, kończąc zawsze warstwą soli. Warzywa warto dodatkowo docisnąć w słoiku drewnianą, wygotowaną łyżką. Następnie zamykamy słoik i odstawiamy go w chłodne, ciemne miejsce.

Druga metoda konserwowania warzyw w soli polega na przygotowaniu tzw. solanki, czyli roztworu wody z solą we właściwych proporcjach. W słoiku układamy warzywa i zalewamy je zimnym lub gorącym roztworem soli. Korzystając z konserwacji solą warzyw, ziół i grzybów, warto zachować ostrożność przy dosalaniu potraw, jakie przygotujemy na bazie zakonserwowanych wcześniej w soli składników.

Konserwowanie solą ziół

Metoda na sucho świetnie sprawdzi się także do konserwowania solą świeżych ziół. Możemy ją wykorzystać do przedłużenia trwałości takich produktów, jak m. in. koper, liście pietruszki, bazylia, estragon, lubczyk i innych popularnych ziół.

Bardzo ważne jest posiekanie ziół przed ich umieszczeniem w słoiku lub innym zamkniętym naczyniu (np. w hermetycznych torebkach), w którym będą przechowywane oraz przygotowanie soli w odpowiednich proporcjach.

Konserwowanie solą grzybów 

Konserwowanie solą grzybów jest jedną z najstarszych metod przedłużenia trwałości owoców lasu. Jest to o tyle lepsza metoda konserwacji od suszenia czy marynowania, że grzyby w solance nie tylko zachowują wszystkie cenne właściwości odżywcze, lecz po dokładnym umyciu i wymoczeniu smakują praktycznie jak świeże.

Konserwowanie solą grzybów jest bardzo proste, warto jednak wiedzieć, które gatunki grzybów nadają się do solenia. Są to m. in. rydze, maślaki, prawdziwki, podgrzybki oraz pozostałe, soczyste odmiany grzybów. Konserwowanie solą nie sprawdzi się natomiast np. w przypadku kani, pieczarek oraz kurek, czyli grzybów, które mają w sobie mało soku.

W pierwszej kolejności dokładnie oczyszczamy grzyby i opcjonalnie gotujemy je przez ok. 5 min. Odsączamy z wody i umieszczamy w słoiku dokładnie w taki sposób, jak konserwowaliśmy warzywa. Każdą warstwę przesypujemy solą, ugniatamy i układamy kolejne warstwy. Wypełniony solą i grzybami słoik szczelnie zakręcamy. Po pewnym czasie sól zmiesza się z sokiem z grzybów, tworząc solankę. Naczynie z zakonserwowanymi grzybami przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu, a przed użyciem grzyby dokładnie płuczemy i moczymy w wodzie lub mleku, aby usunąć z nich nadmiar soli.

Jeśli temat konserwacji produktów przy pomocy soli Cię zainteresował, sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły:

Jak peklować mięso?

Janginizacja owoców. Czym jest i jak ją przeprowadzić?

 

 

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak