Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Janginizacja owoców. Czym jest i jak ją przeprowadzić?

Janginizacja owoców. Czym jest i jak ją przeprowadzić?

Janginizacja to świetny sposób na przygotowanie domowych przetworów bez dodatku cukru. Wystarczy szczypta soli, aby wydobyć z owoców ich słodycz, smak oraz pełnię wartości odżywczych. Proces ten bazuje wyłącznie na naturalnych cukrach, występujących w dojrzałych owocach. Sól pełni natomiast rolę konserwantu oraz pobudza wydzielanie soków owocowych. Janginizacja to doskonała alternatywa dla klasycznych metod przygotowywania domowych dżemów i konfitur. Oto, jak w prawidłowy sposób przeprowadzić ten proces i uzyskać przepyszne owocowe przetwory!

Czym jest janginizacja owoców?

Termin „janginizacja” wywodzi się bezpośrednio z filozofii Dalekiego Wschodu i opiera się na działaniu dwóch przeciwstawnych sił – jin i jang, leżących u podstaw makrobiotyki, czyli japońskiej filozofii odżywiania. Jej dążeniem jest równoważenie sił obecnych w produktach spożywczych w celu dostarczenia organizmowi najbardziej wartościowego dla niego pożywienia. W procesie janginizacji owoce są najpierw podgrzewane (siła jang), a następnie spożywane zimą (chłodnej aurze odpowiada siła jin).

Mówiąc prościej i bez filozoficznych akcentów, janginizacja owoców jest po prostu metodą przygotowywania przetworów z owoców, bez dodatku cukru. Stanowi świetną alternatywę dla klasycznych metod gotowania domowych przetworów owocowych, do których dodaje się duże ilości cukru. Jest szczególnie polecana cukrzykom, osobom na diecie oraz wszystkim smakoszom, którzy dążą do ograniczenia ilości cukru w swojej codziennej diecie.

Janginizacja polega na duszeniu owoców we własnym soku. Aby owoce puściły sok, należy dodać do nich szczyptę soli, która jest swoistym wyzwalaczem naturalnych cukrów znajdujących się w owocach. Dzięki temu przetwory nie wymagają dodatkowego dosładzania, a oprócz tego, zachowują także więcej cennych witamin i minerałów. Jak widać, janginizacja owoców jest bardzo prostym i szybkim sposobem na przygotowanie słodkich przetworów.

Jakie owoce można poddać janginizacji?

Janginizacja sprawdzi się dla wszystkich owoców, które zawierają w swoim składzie fruktozę – naturalny cukier owocowy. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich produktów – aby janginizacja przyniosła pożądane efekty, owoce muszą być dojrzałe i nienaruszone. Do przygotowania przetworów bez cukru świetnie sprawdzą się m. in. maliny, truskawki, jagody, jabłka, gruszki, brzoskwinie i wiele innych sezonowych owoców.

Zanim przystąpimy do działania, warto dokładnie obejrzeć owoce i wybrać spośród nich jedynie te w pełni dojrzałe, całe i bez widocznych wad. Dzięki temu zyskamy pewność, że przetwory będą słodkie, bez gorzkiego lub kwaśnego posmaku. W przypadku niedojrzałych owoców, przetwory mogą bowiem wyjść zbyt kwaśne, z kolei owoce przejrzałe mogą nadać im gorzkawych nut. Janginizacji można poddawać nie tylko dla owoce, ale także warzywa.

Jaka sól najlepiej sprawdzi się do janginizacji owoców?

Kluczowym dodatkiem, który musimy przygotować przed przystąpieniem do janginizacji owoców, jest sól. Do janginizacji warto wybierać zdrowsze i bardziej wartościowe jej odmiany – np. sól morską i himalajską. Wystarczy zaledwie jej szczypta, aby owoce uwolniły swój słodki potencjał i dostarczyły nam smacznych, zdrowych przetworów na jesień i zimę! Sól dodajemy do owoców w proporcji 1 szczypta na 1 kg owoców.

Janginizacja malin, truskawek i innych owoców w praktyce

Pomimo swojej obcobrzmiącej nazwy janginizacja truskawek, malin, jabłek i pozostałych owoców jest dziecinnie prosta. Wystarczy starannie wyselekcjonować owoce, które jej poddamy, dokładnie umyć je pod bieżącą wodą oraz pokroić na mniejsze kawałki. Następnie należy przełożyć je do garnka (najlepiej o podwójnym dnie), dodać szczyptę soli morskiej lub himalajskiej i gotować owoce przez kilkanaście minut, aż puszczą sok i nabiorą żelowej konsystencji.

Tak przygotowane przetwory przekładamy do czystych, wyparzonych słoików, szczelnie zamykamy lub pasteryzujemy, jeśli planujemy przechowywać je dłużej. I to już wszystko – dzięki janginizacji uzyskaliśmy zdrowe, pełnowartościowe przetwory, bazujące wyłącznie na naturalnych cukrach owocowych!

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak