Pieczona kaczka to nieco mniej popularne danie z piekarnika niż kurczak czy karkówka. W związku z tym, sięgamy po nią raczej od święta, przygotowując aromatyczną kaczkę na specjalne okazje. Bez względu na to, czy kaczka regularnie gości na naszym stole, czy szykujemy ją tylko od czasu do czasu, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo przygotować to mięso – jak powinno wyglądać przyprawianie kaczki, jak we właściwy sposób przygotować mięso do pieczenia oraz jaka temperatura pieczenia kaczki jest optymalna. Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej!
Przyprawianie kaczki. Jaką gotową przyprawę wybrać?
Prawidłowo przygotowana kaczka jest doskonałym w smaku daniem – jej mięso po upieczeniu jest soczyste, posiada delikatną, miękką i rozpływającą się w ustach strukturę oraz doskonały, wyrazisty smak. Ten ostatni walor mięsu z kaczki nadają prawidłowo dobrane przyprawy, którymi należy natrzeć porcję mięsa na ok. 12 godzin przed jego wstawieniem do piekarnika. Do wyboru mamy zarówno już gotowe przyprawy przeznaczone stricte do kaczki, jak i uniwersalne mieszanki do mięs różnego rodzaju.
Świetną propozycją przyprawy, którą wykorzystamy na co dzień nie tylko do kaczki, jest przyprawa do mięs Prymat. Jest to aromatyczna, wyrazista w smaku kompozycja, na którą składają się staranie wyselekcjonowane suszone warzywa (w tym cebula, pomidor i czosnek), aromatyczne zioła (m. in. tymianek, rozmaryn, majeranek, oregano i natka pietruszki) oraz wyraziste przyprawy, które nadają mięsu intensywnego smaku i aromatu (pieprz czarny, papryka słodka i papryka ostra). Taka kompozycja świetnie sprawdzi się do mięsa drobiowego, wieprzowego, wołowego, a także do ryb oraz dań z dziczyzny.
Przyprawy do kaczki. Po jakie zioła i przyprawy warto sięgnąć?
Pojedyncze przyprawy i zioła, które warto wykorzystać jako dodatek do pieczonej kaczki, to m. in. pieprz czarny i czerwony, kminek, sól, liść laurowy, suszony koperek, majeranek, papryka słodka i ostra, chili, jałowiec, czosnek suszony, kolendra (w niewielkich ilościach) i bazylia. Oryginalnym pomysłem na wzbogacenie smaku kaczki będzie także użycie do jej przyprawienia cynamonu, kardamonu i wanilii, które nadadzą mięsu ciekawego smaku o lekko słodkawym zabarwieniu.
Decydując się na samodzielne stworzenie idealnej marynaty do kaczki, warto skorzystać ze sprawdzonych przepisów, w których znajdują się także cenne wskazówki odnośnie doboru poszczególnych przypraw i innych dodatków. Na odświętny obiad idealnie sprawdzi się kaczka po myśliwsku z jabłkami, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom mięsa o słodkawej nucie smakowej. Jako urozmaicenie obiadu lub kolacji możemy natomiast przygotować sałatkę z kaczką i sosem musztardowym, a jako danie główne zaserwować sobie i swoim gościom klasyczną pieczoną kaczkę z duszoną czerwoną kapustą.
Pieczenie kaczki w piekarniku. Ile piec kaczkę i w jakiej temperaturze?
Natartą przyprawami kaczkę najlepiej pozostawić w lodówce na całą noc (optymalny czas marynowania kaczki wynosi 12 godzin), aby mięso dobrze przeszło przyprawami. Następnego dnia wyciągamy kaczkę z lodówki na ok. 2 godziny przed planowanym jej pieczeniem i czekamy aż mięso nabierze temperatury pokojowej.
Warto pamiętać o tym, aby wyciąć z kaczki gruczoł kuprowy. Nie jest to niezbędne do przygotowania dania, ale dzięki temu kaczka będzie lepiej pachnieć po upieczeniu.
Następnie umieszczamy kaczkę w dużej brytfannie lub naczyniu żaroodpornym i wstawiamy do rozgrzanego do odpowiedniej temperatury piekarnika.
Optymalna temperatura pieczenia kaczki wynosi 170 stopni Celsjusza (w piekarniku z włączonym termoobiegiem) lub 180 stopni bez termoobiegu, z grzaniem góra-dół. Pieczenie kaczki w piekarniku może odbyć się także w rękawie – ta metoda jest szczególnie polecana, jeśli zależy nam na uzyskaniu soczystego, aromatycznego i miękkiego w środku mięsa.
Czas pieczenia, w zależności od wielkości kaczki, waha się od 2 do 2,5 godziny. Aby mięso w środku było soczyste, a skórka zarumieniona i chrupiąca, na ok. 15-20 min. przed planowanym zakończeniem pieczenia, zdejmujemy z naczynia pokrywkę lub rozcinamy folię. Po upieczeniu warto wyjąć gotową kaczkę z piekarnika i zostawić ją na ok. 15 min. do lekkiego przestygnięcia – w tym czasie mięso wchłonie soki, które nie wypłyną na zewnątrz na etapie porcjowania kaczki.