Kuchnia azjatycka kojarzy nam się z curry, sushi, sajgonkami, chińskimi pierożkami, kurczakiem na różne sposoby, chrupiącą kaczką. Każde to danie łączy jedno - przyprawy orientalne: imbir, trawa cytrynowa, sos sojowy, chilli, sos ostrygowy czy ocet ryżowy. To dzięki nim potrawy nabierają ciekawych smaków, nierzadko kontrastujących ze sobą. W tej kuchni znajdziemy kombinację pięciu smaków: słodkiego, słonego, kwaśnego, gorzkiego i ostrego.
Kuchnia azjatycka ma wiele cech wspólnych, ale każdy region Azji ma swoje własne, charakterystyczne potrawy i zwyczaje. Na kuchnię orientu sumują się regiony: wschodnia i południowa Azja (chiński, japoński, wietnamski, tajski), Azja środkowa (kuchnia tybetańska, mongolska, afgańska).
Mały leksykon najbardziej popularnych przypraw, które możemy wykorzystać nie tylko w typowych daniach orientalnych, a które pasują też do naszych rodzimych potraw i którymi możemy podkręcić smak:
Imbir – ma ostry, lekko cytrusowy smak, świeży korzeń jest jędrny i łatwo go zetrzeć na tarce. W kuchni orientalnej jest popularnym składnikiem zup, mięsnych sosów. Nie gotuj go zbyt długo, bo straci smak.
Pieprz syczuański – jest pikantny o cytrusowym aromacie, pasuje do wszelkich dań mięsnych, ryb i owoców morza.
Kolendra – to „chińska pietruszka”, ale o bardzo aromatycznym i charakterystycznym zapachu, można nią doprawiać bulion, pasuje też do curry, jagnięciny, baraniny, ryb i guacamole. Nieodłączny dodatek do wietnamskiej pad thai.
Chilli świeże – najbardziej pospolity i najczęściej używany w tej kuchni dodatek, ale nie bez znaczenia – jezenie ich zapewnia uczucie chłodu co w ciepłych krajach jest bardzo istotne. Rodzajów papryczek jest wiele, różnią się nie tylko wyglądem ale też ostrością. Krótkie papryczki są bardziej ostrzejsze od tych dłuższych – te są bardziej mięsiste i łagodniejsze w smaku. Można je dodawać do curry, sosów, zup, a nawet do czekolady.
Kardamon – to maleńkie ziarenka ukryte w strąkach, ma posmak cytryny ale jest bardziej piekący, najłatwiej go utrzeć w moździerzu i w takiej zmielonej postaci dodawać do potrawy, użyty w całości nie będzie jadalny bo łupina jest zbyt twarda, należy go usunąć z potrawy przed konsumpcją. W kuchni używany i do potraw słodkich i słonych.
Trawa cytrynowa – smakuje jak cytryna jednak nie jest tak kwaśna. Trawę przed użyciem należy roztłuc by wydobyć z niej aromat – taką wrzucamy całą do zup, jeśli ma być użyta do past to tylko dolna, biała, miękka część się nadaje. Trawy używamy do sałatek, past, sosów, mięs a nawet deserów.
Bazylia tajska – ma posmak anyżowy i miętowy, ale jest ostrzejsza od zwykłej. Zazwyczaj używa się jej do posypywania sałatek, oraz jako przyprawy do zup i makaronów. W wersji wysuszonej dodawana jest do deserów i drinków.
Sezam – występuje w postaci jasnej i czarnej, ma słodko – gorzki smak z orzechową nutą. Uprażonymi nasionkami posypuje się sałatki, desery, grillowane warzywa.
Sos sojowy – jest kilka rodzajów sosów sojowych, naczęściej używane to ciemny i jasny oray ciemny słodki z dodatkiem cukru palmowego. Jasny jest pierwszym ekstraktem, ma delikatniejszy smak, ciemny jest bardziej gęsty i nadaje potrawom słodko-słonego posmaku. Sos sojowy jest wytwarzany ze sfermentowanej soi. Sosów używa się do marynat, do duszenia mięsa, robi się bazy do „maczania”.
Sos ostrygowy – to ekstrakt ostryg, soli, cukru i skrobii kukurydzianej. Ma słonawy smak, ale niezbyt rybny. To idealny dodatek do dań mięsnych, rybnych i warzywnych. W połączeniu z sosem sojowym doskonały jest do marynowania mięs.
Olej sezamowy – ma przyjemny orzechowy smak i zapach. Nie używa się go do smażenia, raczej dodaje się go już pod koniec gotowania czy smażenia bardziej jako przyprawę. Jest cennym źródłem witamin i minerałów.
Ocet ryżowy – wytwarzany jest ze sfermentowanych ziaren ryżu, wyróżnia się 3 typy octu: czerwony, czarny i biały, każdy ma inne zastosowanie. Biały służy do marynowania warzyw oraz do dań słodko-kwaśnych oraz jako dodatek do tradycyjnej zaprawy podczas przygotowania ryżu do sushi. Sos czerwony stosuje się do przygotwania sosów, dań z makaronu, owoców morza i wszelkiego rodzaju ryb. Czarny ocet ryżowy, dzięki długoletniemu procesowi dojrzewania jest najbardziej ceniony z dostępnych octów. Używa się go często do dań smażonych i sosów, a potrawom nie nadaje kwaśnego smaku.
Zapraszam na aromatyczne potrawy!
Rolki tamago z pastą z kurczaka i selera naciowego - kuchnia japońska (Przepis)
Wietnamska zupa Pho (Przepis)
Tajski kurczak w sezamie i z sosem orzechowym (Przepis)
Tajska sałatka z ogórka (Przepis)