Dlaczego warto jadać czekoladę?
- związki zawarte w tym smakołyku wpływają na wysokość serotoniny we krwi – hormonu odpowiedzialnego za dobry nastrój
- w gorzkiej czekoladzie w 100 g jest aż 300 mg magnezu, który wspomaga nasz układ nerwowy a przy tym i nasz intelekt – poprawia koncentrację
- nie jest tak bardzo niebezpieczna dla zębów – zapobiega powstawaniu próchnicy. Czekolada ulega w jamie ustnej szybkiemu rozpuszczeniu przez co szybciej ją zjadamy i nie pozostaje dłużej na zębach aniżeli np. cukierki krówki
- zmniejsza ryzyko zawału serca, składniki zawarte w czekoladzie zapobiegają zatorom żylnym
- dobrze wpływa na nasze naczynia krwionośne, przeciwdziała tworzeniu się skrzepów
- powoduje wzrost poziomu przeciwutleniaczy, które to spowalniają proces starzenia się organizmu
Najbardziej zalecane jest jedzenie czekolady gorzkiej bo to ona właśnie zawiera najwięcej tych wszystkich aktywnych i cennych dla zdrowia składników.
Co powinna zawierać tabliczka dobrej czekolady?
Podstawowymi składnikami są:
- proszek kakaowy (kakao)
- tłuszcz kakaowy (masło kakaowe)
Co oznacza „zawartość kakao”?
Jest to udział składników pochodzących z ziarna kakaowego – miazgi i dodanego masła kakaowego. Im wyższy procent - tym lepiej.
W zależności od zawartości kakao czekolady można podzielić na:
- czekolady gorzkie – mają w sobie min. 60% miazgi kakaowej
- czekolady mleczne – zawierają min. 25% miazgi kakaowej
- czekolady białe – nie zawierają w składzie kakao
Korzystne właściwości czekolady zwiększają się wraz z wzrostem w niej zawartości kakao. Najzdrowsza jest czekolada gorzka, a najmniej biała – bo nie zawiera w sobie kakao a jedynie tłuszcz kakaowy, cukier i mleko w proszku.
Na rynku dostępne są czekolady nadziewane, czekolady z orzechami i inymi dodatkami np. chilli czy wasabi. I tu pojawia się pytanie, którą wybrać by była i smaczna i zdrowa. Najlepiej wybierać czekolady z orzechami, mamy do wyboru: pistacje, migdały, laskowe, albo czekolady, które w składzie mają i rodzynki, wiórki kokosowe i orzechy. Te nadziewane nafaszerowane są zbędną chemią, nie ma w nich składników naturalnych, taka czekolada nadziewana truskawkami ma w składzie tylko 1% truskawek!
Czasami warto się zastanowić przy zakupie czekolady: co jest ważniejsze – cena czy dobry smak i jakość.
Słodkich i czekoladowych chwil Wam życzę!
Zapraszam na kilka propozycji z wykorzystaniem czekolady.
Karpatka z kremem czekoladowo-pomarańczowym (Przepis)
Krem do karpatki zrobiony jest na mleku zbożowym, mogą go jeść wszyscy z nietolerancją laktozy. Mleko zbożowe nie zmienia smaku kremu.
Tartaletki z czekoladowym ganache i korzenną gruszką (Przepis)
Kruche ciastka wypełnione mocno czekoladowym kremem, podane z gruszką gotowaną w winie z przyprawami korzennymi. Niecodzienny smakołyk.
Jaglane brownie czekoladowe z malinami - ciasto bezglutenowe (Przepis)
Kasza jaglana ma całe mnóstwo korzystnych dla zdrowia właściwości, świetnie zastępuje mąkę a tym samym mogą ją jeść wszyscy wrażliwi na gluten. Brownie jest przy tym bardzo proste w wykonaniu i niezwykle smaczne, wilgotne i pulchne.
Ciasto z czekoladowym musem (Przepis)
Czekoladowy mus a w nim mięciutki biszkopt, na wierzchu galaretka a w niej zatopione połówki moreli. Ciasto bardzo delikatne i kremowe.
Czekolada do picia z karmelizowaną pomarańczą (Przepis)
Kto z nas nie lubi czekolady? Ja ją uwielbiam w każdej postaci. Moja propozycja to czekolada do picia, zrobiona na mleku ryżowym, z przewagą ciemnej czekolady. Słodyczy nadały karmelizowane pomarańcze, które można zajadać ze skórką. Prawdziwa jesienno-zimowa rozkosz :-)