Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Jakie przyprawy do rosołu wybrać? Poradnik przyprawiania

Jakie przyprawy do rosołu wybrać? Poradnik przyprawiania

Rosół to jedno z najbardziej tradycyjnych polskich dań. Wielu z nas wręcz nie wyobraża sobie bez niego niedzielnego obiadu. Gorący, aromatyczny i lekki rosół kojarzy nam się z domem, polskimi tradycjami kulinarnymi i jesienno-zimową aurą, która wprost zachęca do zjedzenia rozgrzewającego, prostego w przygotowaniu dania. Cały sekret udanego rosołu tkwi w prawidłowo dobranych przyprawach. To właśnie one nadają tradycyjnej zupie wyjątkowego smaku i aromatu, za który tak kochają ją kolejne pokolenia. Sprawdźmy, jak przyprawiać rosół, aby uzyskać najlepsze efekty kulinarne! 

Jakie przyprawy do rosołu dodać, aby wyszedł "jak u mamy"?

Idealny rosół na tle innych domowych zup wyróżnia się wyrazistym smakiem i aromatem. Jego perfekcyjne przygotowanie wcale nie musi być trudne, zwłaszcza jeśli dobrze wiemy, po jakie przyprawy do rosołu sięgnąć. Zdecydowanie najbardziej opłaca się wybierać naturalne, suszone przyprawy, które dobierzemy w odpowiednich dla siebie proporcjach. Istnieje wiele szkół w temacie gotowania rosołu. Jedni pieką warzywa przed robieniem bulionu, inni koniecznie muszą opalić cebulę, a jeszcze inni zawsze wybierają perfekcyjnie skomponowany zestaw mięs. A dla mnie najważniejsze są przyprawy!

Przygotowując domowy rosół możemy z powodzeniem sięgnąć zarówno po pojedyncze przyprawy do rosołu, których proporcje dobierzemy do własnych preferencji, jak i skorzystać z gotowej mieszanki. Do ugotowania smakowitego, aromatycznego rosołu świetnie sprawdzi się m. in. przyprawa do rosołu marki Prymat. Jest to starannie wyselekcjonowana mieszanka suszonych warzyw i przypraw, które idealnie pasują do rosołu oraz wielu innych domowych zup.

No właśnie - gotowa mieszanka przypraw do rosołu, czy też indywidualne dobieranie każdego zioła i dodatku? Jak kto lubi! Nie ma tu złego rozwiązania. Szczególnie, jeśli dopiero uczysz się gotowania i dobierania smaków. Gotowa przyprawa do rosołu może bardzo ułatwić zadanie, a przy tym nauczyć Cię, jakie aromaty i smaki towarzyszą tej ukochanej zupie Polaków. Poza tym, w razie czego zawsze możesz dodać więcej ulubionego lubczyku, aromatycznej pietruszki czy klasycznego ziela angielskiego!

Przyprawy do rosołu - co zawsze musi wylądować w zupie?

Jedną z najważniejszych przypraw do rosołu są liście laurowe - z resztą, to baza każdej zupy! Razem z najlepszym przyjacielem, czyli zielem angielskim. To one nadają zupie charakterystycznego smaku i aromatu oraz świetnie łączą się ze smakiem mięsa drobiowego. Sięgając po suszone liście laurowe, warto zawsze upewnić się, czy są świeże – wysokiej jakości liście laurowe, idealne do domowego rosołu, poznamy po żywym, oliwkowo-zielonym zabarwieniu oraz intensywnym aromacie, który uwalnia się po otwarciu opakowania.

Ziele angielskie świetnie łączy się z liśćmi laurowymi, wydobywając z rosołu jeszcze więcej walorów smakowych. Kolejne dodatki, które koniecznie muszą znaleźć się w domowym rosole, to sól i pieprz – podstawowe przyprawy do rosołu, bez których zupa będzie mdła i mało wyrazista w smaku.

Bardzo wyrazista przyprawa, która może zastąpić np. przyprawę w płynie, to... lubczyk! Idealnie nadaje się do domowego rosołu. Suszony lubczyk nadaje zupie tego samego charakterystycznego posmaku, co przyprawa w płynie.  Zdecydowanie warto więc go wypróbować zwłaszcza, jeśli zależy nam nie tylko na doskonałym smaku rosołu, ale także jego walorach zdrowotnych. Lubczyk ma bardzo charakterystyczny smak, może wydawać się ostry i gorzkawy. Jednak dodany do rosołu sprawia, że nabiera on charakteru i staje się niezwykle aromatyczny!

Jesteście team pietruszka, czy wręcz odwrotnie? Dla mnie rosół nie obejdzie się bez tego zielonego dodatku! Zarówno świeża, dosypana do rosołu tuż przed dodaniem, ale i suszona, dodawana do wywaru - wszędzie zrobi dobrą robotę!

Wiemy, że rosół gotuje się na włoszczyźnie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodatkowo do zupy dodać suszone warzywa. Ich użycie podkręca smak i barwę rosołu. 

Kiedy przyprawiać rosół? W jakim momencie dodawać poszczególne przyprawy do rosołu?

Przygotowanie doskonałego rosołu wymaga nie tylko użycia odpowiednich przypraw, ale także wiedzy, kiedy je dodawać. Warzywa i mięso umieszczamy zawsze w zimnej wodzie, dodajemy do nich zioła i pieprz oraz gotujemy zupę na wolnym ogniu przez długi czas. Sól dodajemy natomiast dopiero pod sam koniec gotowania. Po przygotowaniu rosołu warto natomiast poświęcić chwilę na wyciągnięcie z niego wszystkich liści laurowych – ich pozostawienie w wywarze może bowiem sprawić, że rosół nabierze nieco gorzkawego posmaku.

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak