Święta tuż tuż- część 3 - prezenty

Opublikowano: 20.12.2011
Autor: Kate131
Święta tuż tuż- część 3 - prezenty
Pod choinką miło znaleźć dla siebie prezent, ale czy zastanawialiśmy się kiedyś skąd ta tradycja?

Wigilijny zwyczaj obdarowywania się prezentami początek swój bierze jeszcze z rzymskich Saturnaliów. W Polsce zwyczaj obdarowywania się prezentami w wigilijny wieczór ma długą tradycję. Przez Kościół został nazwany Gwiazdką, gdyż prezenty wręczano gdy na niebie pojawiła się pierwsza gwiazdka. Zwyczaj obdarowywania się prezentami na Wigilię lub w Boże Narodzenie obowiązuje we wszystkich krajach, nawet wśród wyznawców innych religii.

Święta tuż tuż- część 3 - prezenty

Zdjęcie pochodzi z http://tapeciak.net/wallpaper,Prezenty-pod-choinka

W Wielkiej Brytanii prezenty wiesza się na choince lub wkłada drobiazgi do krakersów. W Wigilię, w oczekiwaniu na prezenty od świętego Mikołaja, który wchodzi przez komin, dzieci wystawiają skarpetę, którą znajdują rano wypełnioną prezentami. W Belgii najwięcej prezentów wręcza się dzieciom w Mikołajki 6 grudnia. W Wigilię kładzie się upominki pod choinkę i rozpakowuje pod koniec kolacji.We Francji prezenty rozdaje się najczęściej 25 grudnia rano. Dzieci wierzą, że to "Pere Noel", czyli francuski św. Mikołaj, wchodzi w nocy przez komin i kładzie prezenty pod choinką lub też wkłada je do specjalnie w tym celu przygotowanych butów. W USA w Boże Narodzenie, 25 grudnia, dzieci znajdują pod choinką prezenty od "Santa Claus", czyli amerykańskiego świętego Mikołaja.

Podczas polskiej Wigilii pod choinką czekają różne prezenty od rodziny, nikt nie może zostać pominięty. Jest to wyraz miłości, szacunku i tego, że po prostu myśli się o swoich bliskich. Bez względu na to jaki jest to prezent, najważniejszy jest fakt obdarowania nim bliskiej osoby. Mam nadzieję,że w tym roku mnie też Mikołaj nie pominie i coś znajdę pod choinką:)

 

Święta tuż tuż- część 3 - prezenty

Zdjęcie pochodzi z http://swiat-obrazkow.pl/obrazek-wielka_choinka_kominek_i_prezenty_boze_narodzenie_swieta_swiateczne_obrazki-1-12784-294.html

prymat