Choć rabarbar jest warzywem niskokalorycznym i zawierającym cenne wartości odżywcze, to ze względu na zawarty w nim kwas szczawiowy nie powinno się spożywać go w dużych ilościach. Wypłukuje on bowiem wapń z organizmu, a kwas szczawiowy przekształcony w szczawian wapnia odkłada się w postaci kamieni nerkowych, więc osoby z chorobami nerek powinny zrezygnować ze spożywania tego smacznego warzywa.
Rabarbar mimo, że jest warzywem dobrze smakuje na słodko, w kompotach, kisielach, galaretkach, przetworach, czy ciastach, choć coraz częściej wykorzystuje się go również w daniach wytrawnych jako dodatek do drobiu, czy ryb.
Łodygi rabarbaru w zależności od odmiany mogą mieć kolor różowy, czerwony bądź zielony, więc wybierając rabarbar do konkretnego celu warto pamiętać, że im czerwieńsze są łodygi, tym będzie słodszy i bardziej aromatyczny.
Rabarbar w mojej kuchni:
Ciasto ucierane z rabarbarem i kruszonką
Składniki (na blachę 25x30 cm):
- 3 szklanki mąki tortowej
- 1 szklanka maślanki naturalnej
- 100 ml mleka
- ½ szklanki oleju
- 3 jajka
- 1 szklanka cukru
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 300 g rabarbaru
Kruszonka:
- 100 g masła
- 1 szklanka mąki pszennej
- 2/3 szklanki cukru
Przygotowanie:
Mąkę, proszek do pieczenia i cukier mieszamy razem w misce. W osobnym naczyniu mieszamy trzepaczką maślankę z mlekiem, olejem i jajkami. Tak przygotowaną masę przelewamy do miski z mąką i dokładnie mieszamy trzepaczką do połączenia składników.
Blachę o wymiarach 25x30cm wykładamy papierem do pieczenia. Ciasto wykładamy na blachę i równomiernie rozprowadzamy. Na nim układamy pokrojone w plastry kawałki rabarbaru.
Składniki kruszonki łączymy ze sobą i posypujemy wierzch ciasta.
Pieczemy przez 50 minut w temperaturze 180º C. Po tym czasie sprawdzamy patyczkiem i w razie potrzeby jeszcze chwilę podpiekamy.
Śmietankowe naleśniki z twarożkiem z chia i karmelizowanym rabarbarem (przepis)
Konfitura rabarbarowa z wanilią (przepis)