Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Bakłażan, oberżyna czy gruszka miłości?

Te wszystkie nazwy, a jest ich nawet więcej – psianki, melancany, jabłka miłości - przynależą do jednego warzywa: fioletowego o pięknej, błyszczącej skórce i o kształcie gruszki.

Bakłażany najczęściej traktujemy jak warzywa i na straganach czy w marketach właśnie w tym dziale je znajdziemy. Należą jednak do rodziny owoców, są to jagody! Dla mnie to też było zaskoczeniem, ale natura zawsze potrafi zaskakiwać.

Bakłażan wywodzi się z Indii, do Europy przybył w ok. XV wieku ale najpierw traktowany bardziej jako warzywo ozdobne. Dopiero Włosi spopularyzowali uprawę tego warzywa/owocu.

baklazan

Dlaczego warto je jadać?

Bakłażan ma biały miąższ, przeplatany drobniutkimi pestkami, o lekko goryczkowym posmaku, niejadalny na surowo. Ale odpowiednio przygotowany stanowi dla zdrowia niezłą dawkę witamin: C, A, B, a także jest doskonałym źródłem błonnika, potasu, wapnia i magnezu.

Fioletowa skórka działa antyrakowo

W skórce bakłażana zawarte są związki fenolowe, poprawiające funkcjonowanie organizmu. Wśród tych związków znajdują się m.in. antocyjany, które działają silnie antyutleniająco i odpowiadają za fioletowo-granatowy kolor skórki. Warzywo to działa również na rozwój komórek rakowych – stanowczo je ogranicza.

Zaletą bakłażana jest niskokaloryczność - w 100 g tego warzywa zawiera się jedynie nieco ponad 20 kcal.

Bakłażan w kuchni

Przygotowując bakłażana należy go najpierw pokroić w plastry i nasolić, pozostawić na minimum 1 godzinę. Bakłażan będzie się „pocił”, czyli wydzielał niezbyt smaczny sok, ale wtedy pozbędziemy się tej charakterystycznej goryczki. Bakłażana wycieramy ręcznikiem papierowym. Warzywa te podczas smażenia mają tendencję do „picia” tłuszczu, co nie jest pożądane podczas zdrowej diety. Polecam by je przygotowywać na patelni grillowej bez użycia tłuszczu albo piec w piekarniku, można też dodawać do sosów, bo wtedy wchłoną sos i będą bardzo aromatyczne. Można je też przekroić wzdłuż na pół, posolić, odstawić, wysuszyć i połówki zapiec w piekarnkiu, wtedy miąższ wykorzystać do past albo wymieszać z mięsem i kaszą i ponownie zapiec w skórce od bakłażana.

 

 Kilka przepisów z wykorzystaniem bakłażana:

 

Conchiglioni Giganti - muszle nadziewane bakłażanem i mięsem (Przepis)

 

 muszle

 Roladki z bakłażana z ziołowym serkiem (Przepis)

 roladki

 Sos bakłażanowo - cukiniowy z boczkiem (Przepis) 

sos2

  Pieczone bakłażany nadziewane kaszą, papryką i mozzarellą (Przepis)

zapiekany bakłażan

 

bietka 28.12.2015 10:59
wszystkie propozycje są bardzo smaczne :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak