Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Odchudzasz się? Pamiętaj o kolacji!

Odchudzasz się? Pamiętaj o kolacji!

Podczas odchudzania wielu z nas rezygnuje ze spożywania kolacji, obawiając się, że kalorie dostarczone wieczorem nie zostaną spalone przez organizm i odłożą się w postaci tkanki tłuszczowej. Nic bardziej mylnego! – Kiedy nie dostarczamy naszemu organizmowi jedzenia przez dłuższy czas, przechodzi on w tryb oszczędzania – nie wykorzystuje dostarczanej mu wcześniej energii, a wręcz przeciwnie – oszczędza ją – zauważa Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości.

 

 

Gdy mówimy o zdrowym odchudzaniu nie możemy zapominać o kolacji. Wykluczając ją z diety, zamiast zmniejszać ilość dostarczanych naszemu ciału kalorii, w rzeczywistości prowadzimy do nadmiernego ich odkładania. Pominięcie ostatniego posiłku prowadzi także do spowolnienia metabolizmu – czy nie lepiej więc zadbać o to, by nasz organizm spalał tłuszcz również w nocy?

Jaka powinna być kolacja idealna?

Bardzo trudno jest wskazać rozwiązanie idealne dla wszystkich. – Każdy organizm inaczej funkcjonuje i powinien być indywidualnie traktowany. Najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty, który ułoży nam spersonalizowaną dietę  opierającą się na indywidualnie dopasowanych ilościach węglowodanów, tłuszczów i białek. Ich zawartość w naszych posiłkach jest ściśle uzależniona od tego jak organizm reaguje podczas procesu odchudzania – mówi Konrad Gaca, specjalista żywieniowy. Jednak są pewne założenia, które powinna spełniać kolacja – przede wszystkim powinna być sycąca, a przy tym lekkostrawna. Po intensywnie spędzonym dniu lub intensywnym treningu należy zregenerować organizm i dostarczyć mu składników odżywczych. Unikajmy jednak  tłustych i ciężkich potraw  oraz węglowodanów prostych np. owoców, które są wprawdzie zdrowe, ale spożyte na kolację odłożą się w postaci zbędnych kilogramów i zdecydowanie pogorszą nocną regenerację .

Na kolację wybierz białko

Kolacja białkowa to najlepsze rozwiązanie – ma ona pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną i pomaga w procesie odchudzania. – Białko nie stymuluje wydzielania insuliny, a więc tłuszcz nie odkłada się. Co więcej, białko uaktywnia hormon wzrostu, który ma istotny udział w spalaniu tkanki tłuszczowej – mówi Konrad Gaca. – Dobrym pomysłem na kolację są chude mięso, ryby, jajka, ser biały czy koktajle proteinowe. Te produkty z pewnością usprawnią metabolizm i wspomogą proces regeneracji – radzi Konrad Gaca.

Najlepsza pora na ostatni posiłek

W społeczeństwie panuje wiele mitów dotyczących idealnej pory spożywania kolacji. Najpopularniejszym z nich jest przekonanie, że ostatni posiłek powinniśmy zjeść o godzinie 18:00. Wprost przeciwnie! Pora ostatniego posiłku powinna być dostosowana do naszego trybu życia. – Optymalnym rozwiązaniem jest zjedzenie ostatniego posiłku około 2-3 godziny przed snem – mówi Konrad Gaca, twórca programu odchudzania GACA SYSTEM. 

 

Kolacja, podobnie jak obiad i śniadanie, jest ważnym posiłkiem dla naszego organizmu i nie powinniśmy rezygnować z jej spożywania. Gdy jest odpowiednio dobrana do potrzeb naszego organizmu pozytywnie wpływa na jego funkcjonowanie i usprawnia proces odchudzania, a jej pominięcie może niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu i efektach odchudzania.

 

Artykuł autorstwa: GACA SYSTEM - Mądre Odchudzanie 

bietka 10.04.2018 15:18
Dobrze wiedzieć , że jednak kolację trzeba jeść :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak