Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Jak peklować szynkę?

Jak peklować szynkę?

Z tego artykułu dowiesz się, jak peklować szynkę. Znajdziesz tu przepis na zalewę peklową z idealnie dobranymi przyprawami.

Aromatyczna i smaczna. Taka jest domowa szynka. Najczęściej gości na polskich stołach w święta, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby weszła do naszego menu także w inne dni w roku. Przygotowując wędliny samodzielnie, mamy pewność co do ich składu. Dzięki peklowaniu zyskujemy również długi okres świeżości takich produktów. To proces, który hamuje rozwój bakterii, sprawia, że mięso ma różowy, apetyczny kolor i dobrze smakuje. Jak peklować szynkę? W jaki sposób przygotować zalewę do peklowania mięsa?

Domowa szynka – co jest potrzebne do jej przygotowania

Domowa szynka nie wymaga wiele pracy, a smakuje znakomicie. Przy wyborze mięsa warto zwrócić uwagę na jego kształt – najlepiej, jeśli będzie owalne i gładkie. Należy je oczyścić i odciąć ewentualne odstające kawałki. Poza mięsem potrzebna będzie zalewa, czyli tak zwana solanka i sznurek wędliniarski lub gruba nić, a także naczynie, najlepiej szklane lub kamionkowe, w którym zapeklujemy szynkę.

Czy peklowanie jest konieczne do przygotowania domowej szynki? Nie, można ten etap pominąć. Trzeba jednak wiedzieć, że w tym przypadku kolor wędliny będzie lekko szary. Ta metoda konserwacji wyciąga z mięsa wodę i spowalnia proces namnażania się bakterii, co również ma duże znaczenie.

Jak peklować szynkę?

Możemy peklować mięso na sucho – nacierając je przyprawami wymieszanymi z solą do peklowania – bądź na mokro. W tym drugim przypadku, najczęściej wykorzystywanym do przygotowania szynki, potrzebna jest zalewa. Jej podstawa to woda, którą należy zagotować wraz z przyprawami. Wodę następnie studzimy i dodajemy sól. W zalewie powinny się znaleźć liść laurowy, ziele angielskie, pieprz w ziarnach i oczywiście peklosól. Możemy dodać również kilka ząbków czosnku i owoc jałowca, a także inne przyprawy, w zależności od smaku, jaki chcemy uzyskać. To, ile soli do peklowania należy dodać, zależy od wagi peklowanego mięsa i ilości wody w solance.

Zalewa do peklowania mięsa – przepis

Proporcje składników na zalewę do peklowania szynki (na 2,5 kg mięsa) to:

● Woda - 2,5-3 litry

● Sól peklowa drobnoziarnista Prymat - 100 gramów

● Kolendra - 1 łyżka

● Papryka słodka mielona Prymat - 1 łyżka

● Rozmaryn Prymat - 1,5 łyżki

● Owoc jałowca cały Prymat - 5 sztuk

● Ziele angielskie Prymat - 8 sztuk

● Liść laurowy Prymat - 8 sztuk

● Pieprz czarny ziarnisty Prymat - 15 sztuk

● Cukier - 2 łyżki

● Czosnek - 5 ząbków

Przepis na peklowanie szynki to zaledwie kilka kroków, ale cały proces trwa kilka dni. Szynkę w zalewie należy odłożyć do lodówki lub w inne chłodne miejsce i co ok. 2 dni obracać. Bardzo ważne jest, aby solanka w całości przykrywała szynkę. Zapeklowane mięso poddaje się dalszej obróbce termicznej. Można przygotować szynkę gotowaną, parzoną, wędzoną czy pieczoną. Domowe wędliny świetnie smakują na ciepło, np. jako mięsny składnik drugiego dania obiadowego. Można je również podawać na zimno – do kanapek, sałatek czy jako przekąskę.

Szynka peklowana i parzona ma delikatny smak i jasnoróżowy kolor. Jeśli lubimy bardziej wyraziste akcenty, możemy wybrać szynkę pieczoną w marynacie z papryką słodką, majerankiem i przyprawą do mięs. 

Więcej przepisów na domowe wędliny znajdziecie na stronie Doradca Smaku.

 

 

 

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak