Zupy przygotowane z dużej ilości warzyw dostarczają wielu cennych składników odżywczych, witamin i błonnika. Są pożywne, sycące i łatwe do przygotowania.
Ugotowana w domu zupa, bez chemicznych polepszaczy smaku za to z dużą ilością aromatycznych przypraw, to bardzo zdrowe danie. Nie powinno jej zabraknąć na naszym stole, a szczególnie powinna być podawana dzieciom, rekonwalescentom i osobom starszym. Nie powinny z niej rezygnować nawet, a może zwłaszcza osoby na diecie odchudzającej. Rezygnując z tłustych wywarów, śmietanę zastępując jogurtem, a zasmażkę np. dyniowym puree otrzymamy pyszną zupę niskokaloryczną.
Mamy z czego wybierać, bo podobno w naszej tradycyjnej kuchni polskiej jest znanych blisko trzysta przepisów na zupy. Każdy z nas ma swoje ulubione smaki, ja chce pokazać Wam swoje ulubione smaki.
Krem z dyni z pieczarkami
W sklepach ciągle można spotkać dynie odmian, które mogą być przechowywane nawet do późnej wiosny. Warto taką dynię kupić i ugotować zupę pyszną, pożywną i bogatą w potas, magnez oraz beta-karoten.
dynia 1,5 kg
bulion 1,5 l
cebula 1 szt.
czosnek 4 ząbki
imbir świeży do smaku
pieczarki 4 szt.
oliwa z oliwek 1 łyżka
chudy boczek wędzony 3 plastry
sól do smaku
pieprz czerwony do smaku
papryka ostra do smaku
kolendra świeża do dekoracji
Obraną i oczyszczoną z nasion dynię kroję w dużą kostkę, przekładam do garnka, dodaję pół litra bulionu i gotuję do miękkości.
Na patelnię wlewam oliwę z oliwek i smażę plastry boczku, następnie dodaję pokrojoną cebulę i razem smażę, aż boczek i cebula będą rumiane. Zawartość patelni przekładam do garnka z dynią, wlewam pozostały bulion. Dodaję starty imbir, czosnek przeciśnięty przez praskę i doprowadzam do wrzenia. Następnie zmniejszam ogień i jeszcze przez chwilę gotuję.
Zdejmuję garnek z ognia, wyjmuję plastry boczku, odkładam je na bok, bo nie będą mi już potrzebne. Zupę doprawiam solą, czerwonym pieprzem, ostrą papryką. Zupę miksuję blenderem na gładki krem.
Na suchej i rozgrzanej patelni smażę pokrojone na cienkie plasterki pieczarki. Zupę podaję z plasterkami smażonych pieczarek i posypaną świeżą kolendrą i czerwonym pieprzem.
Gęsta zupa pomidorowa z ryżem
Trochę inna wersja tradycyjnej pomidorowej. Gęsta, z dużą ilością drobno pokrojonych warzyw i aromatyczna z dużą ilością przypraw.
pomidory bez skórki - 1 puszka
cebula - 1 szt.
czosnek – 2 ząbki
marchewka - 2 szt.
pietruszka - 1 szt.
seler - ¼ szt.
oliwa - łyżki
domowy bulion jarzynowy - 3 szk.
cukier – 1 łyżeczka
sól morska – do smaku
pieprz czarny – do smaku
pieprz kajeński – do smaku
kmin rzymski – do smaku
nasiona kolendry – do smaku
DO PODANIA:
ryż - 100 g
natka pietruszki - 3 łyżki
Czosnek pokrój w cienkie plasterki, a pozostałe warzywa w dość drobną kostkę.
Do garnka wlej olej, podgrzej i dodaj cebulę i łyżeczkę cukru. Mieszając smaż bez zrumienienia.
Dodaj czosnek i lekko utłuczone w moździerzu kmin i kolendrę, mieszając podgrzewaj przez moment. Dodaj pozostałe warzywa i duś pod przykryciem, aż zmiękną. W razie potrzeby dolej kilka łyżek bulionu.
Pomidory rozdrobnij widelcem i wraz z zalewą przełóż do garnka. Wlej bulion jarzynowy, dopraw do smaku solą, pieprzem czarnym i kajeńskim i zagotuj. Gotuj na małym ogniu jeszcze przez chwilę.
Zupę podawaj gorącą z porcją ugotowanego na sypko ryżu, posypaną natką pietruszki.
Zupa jarzynowa z mrożonych warzyw
Zimą warto wykorzystywać mrożonki, ugotowanie z nich zupy jest łatwe i mało czasochłonne. Zupa jest smaczna i mało kaloryczna.
cebula - 1 szt.
ziemniaki – 2 szt.
seler - ¼ szt.
marchewka mrożona pokrojona w kostkę – 2 szk.
brukselka mrożona - 2 szk.
kalafior mrożony – 2 szk.
fasolka szparagowa mrożona - 1 szk.
groszek mrożony - 1 szk.
oliwa – 3 łyżki
posiekana natka pietruszki - 2 łyżki
cukier - 1 łyżeczka
sól - do smaku
pieprz czarny świeżo mielony – do smaku
ziele angielskie – 2 szt.
liść laurowy – 1 szt.
bulion* – 1,5 litra
Na rozgrzaną w garnku oliwę wrzucam pokrojoną w drobną kostkę cebulę, posypuję cukrem i smażę nie rumieniąc. Dodaję pokrojony w drobną kostkę seler i w grubszą kostkę ziemniaki, mieszam i duszę pod przykryciem przez 10-15 minut.
Do garnka wkładam wszystkie mrożone warzywa, przyprawy, wlewam bulion i doprowadzam do wrzenia. Gotuję na niedużym ogniu, Aż warzywa będą miękkie. Doprawiam jeszcze raz do smaku solą i świeżo mielonym czarnym pieprzem. Zupę podaję posypaną posiekaną natką pietruszki.
Węgierska zupa gulaszowa
Gęsta, pikantna i bardzo pożywna tradycyjna zupa kuchni węgierskiej. Można ją przygotować wcześniej, a odgrzewana tylko zyskuje na smaku. https://www.doradcasmaku.pl/przepis/200383/wegierska-zupa-gulaszowa.html
Zupa fasolowa
https://www.doradcasmaku.pl/przepis/148758/zupa-fasolowa.html