Kaszubska prażnica, czy też jajówa, to po prostu jajecznica.
Jajecznica to potrawa z rozbełtanych jajek, którą smaży się na patelni. Przygotowuje się ją przede wszystkim z jaj kurzych, ale można też użyć jajek przepiórczych, kaczych czy też strusich. Kojarzy się z prostą kuchnią, "kawalerskim" gotowaniem, gdyż nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych.
Jajecznica jest daniem głównie śniadaniowym. Posiada walory odżywcze, jest dość kaloryczna, pobudza żołądek, czyli jest odpowiednią potrawą na rozpoczęcie dnia. W dodatku nie wymaga długiego przygotowywania.
Historia jajecznicy jest już bardzo długa. W czasie dawnego święta słowiańskiego Stado (o którym pierwsza wzmianka pojawia się w Kronice Długosza), najprawdopodobniej związanego z kultem płodności, zbierano się pod brzozami i składano ofiary m.in. z jajecznicy.
W pierwszej polskiej książce kucharskiej "Compendium Ferculorum" (zebranie potraw) Stanisława Czernieckiego, kuchmistrza wojewody krakowskiego Aleksandra Michała Lubomirskiego wydanej w 1682 roku, jajecznica też znalazła swoje miejsce, obok wyszukanych, barokowych potraw.
Typową polską jajecznicą jest jest jajecznica przygotowana na kiełbasie, boczku lub wędzonej szynce z dodatkiem podsmażonej cebuli lub szczypiorku.
JAJECZNICA NA KIEŁBASIE
6 jajek
6 łyżek wody
1 kiełbasa śląska (ok.15 cm długa)
pół cebuli
sól i pieprz do smaku
olej, masło lub smalec do smażenia
Kiełbasę pokroić w plasterki, podsmażyć ją na tłuszczu z obu stron. Dodać do niej pokrojoną w kostkę cebulę, chwilę razem podsmażać. Jajka rozbełtać, wymieszać z wodą (lub mlekiem), solą i pieprzem. Wlać je na kiełbasę z cebulą. Smażyć, mieszając, aż jajka się zetną.
Jajecznicę można też przygotować z różnymi dodatkami. Wybór składników, zależy od upodobań smakowych jedzących.
JAJECZNICA Z POMIDORAMI I MOZZARELLĄ
Można również poeksperymentować ze smakiem i kolorem jajecznicy:
Smacznego.