Cukinię wyhodowali Włosi z kabaczka w XIX wieku. To nowe warzywo nazwali "zucchini". Słowo to było zdrobnieniem słowa dynia, czyli cukinia to "mała dynia".
Cukinia, w przeciwieństwie do dyni, ma pokrój krzaczasty. Łatwo się ją uprawia, ale wymaga dobrego nawożenia i dużo wody.
Cukinia ma bardzo niską wartość energetyczną i dlatego polecana jest w dietach odchudzających. Poza tym zawiera mnóstwo witamin (C, A, K, wit. z grupy B) i składników mineralnych (m.in.potas, żelazo, magnez). Związki zasadowe zawarte w cukinii mają korzystny wpływ na proces trawienia i cały układ pokarmowy, ma działanie odkwaszające. Pozytywnie wpływa też na układ krążeniowy. Ponad to w jej owocach nie odkładają się metale ciężkie, co przy coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku jest niezmiernie ważne. Jest ona też jednym z niewielu warzyw, którego również kwiaty są jadalne.
(Źródło:www.foody.pl)
W sklepach możemy cukinię kupić przez cały rok. Ja jednak wolę tę, która latem rośnie w moim ogródku. Radość daje mi jej posadzenie, pielęgnowanie i patrzenie jak pięknie rośnie. I może nie różni się smakiem od tej kupnej, ale dla mnie i tak jest lepsza.
Cukinię można podawać na wiele różnych sposobów. Ja chciałabym pokazać kilka wybranych:
ROLADKI SCHABOWE Z SOSEM CUKINIOWO-POMIDOROWYM
Na porcje dla 4 osób potrzebujemy:
4 plastry schabu bez kości
4 plastry boczku wędzonego
kawałek sera wędzonego topionego
pół czerwonej cebuli
1 białą cebulę
1 duży ząbek czosnku
sól i pieprz do smaku
olej do smażenia
pół łyżeczki mielonej kolendry
pół łyżeczki curry
1,5 łyżeczki papryki mielonej słodkiej
szczyptę chili
30 dkg cukinii
1 puszkę pomidorów w zalewie pomidorowej
2 łyżeczki przyprawy do wieprzowiny Prymat
pół łyżeczki tymianku
1 łyżeczkę oregano
Plastry schabu cienko rozbijamy tłuczkiem, oprószamy solą i świeżo zmielonym pieprzem. Na każdym układamy po 1 plasterku boczku, kawałku czerwonejcebuli i kawałku sera. Zwijamy roladki, zabezpieczamy wykałaczkami, posypujemy przyprawą do wieprzowiny i smażymy na oleju na rumiano z każdej strony.
Białą cebulę kroimy w kostkę i smażymy razem z posiekanym czosnkiem na patelni po smażeniu mięsa. Dodajemy przyprawy, zioła i obraną,pokrojoną w kostkę cukinię. Smażymy, aż cukinia zmięknie. Dodajemy pomidory razem z zalewą i smażymy dalej, aż sos wyraźnie zgęstnieje.
Podajemy np. z ryżem.
Więcej przepisów z cukinią w roli głównej znajdziecie w mojej księdze. Zapraszam.