Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Tydzień z soją (VII) podsumowanie

Soja to ciekawe ziarno, z którego można przyrządzić bardzo różne potrawy, co miałam na celu zaprezentować w minionym tygodniu. Nie chcę nikomu wmawiać, że jest doskonała, bo ma swoje wady, choć zalet ma moim zdaniem więcej. Od czasu do czasu, z umiarem jest ciekawym urozmaiceniem diety.

Myślę, że przed soją ciężko jest uciec, więc warto wiedzieć o niej więcej, jak najlepiej ją przyrządzać by była zdrowa i jaką kupować.

Nie sądzę by warto było kupować przetworzone mleka, kotlety, kostki i inne fabryczne wynalazki. Lepiej kupić ziarna ekologiczne (koszt >5 zł za opakowanie) i samemu wyczarować z niej ciekawe dania i wypieki, choć zajmuje to dużo czasu. „Coś za coś” jak mówią.

Ogólnie tylko sfermentowane ziarno soi jest łatwostrawne i zdrowe,  ponieważ fermentacja powoduje, że ilość kwasu fitowego (związek ten łączy się w układzie pokarmowym z minerałami  i może prowadzić do ich niedoboru. ) zmniejsza się. Soja niesfermentowana zaś jest ciężkostrawna.


Mam jeszcze dwa małe przepisy na zakończenie.

 

Prosta pikantna zupa z tofu.

 

 

Tydzień z soją (VII) podsumowanie 

 
Składniki:
Tofu domowe (200 g), cebula (1 sztuka), olej do smażenia, papryka konserwowa (wg uznania), woda (2 szklanki), przyprawy: sól, pieprz, curry, chili, majeranek, liść laurowy, gorczyca biała, ocet winny.

Proporcje na 2 osoby.

Wodę zagotowałam z liskami laurowymi i solą, po czym dodałam rozdrobnione tofu i gotowałam na małym ogniu ok. 10 minut.
W tym czasie cebulę pokroiłam w kostkę i usmażyłam z gorczycą. Dodałam z patelni do zupy z tofu. Dodałam resztę przypraw i gotowałam jeszcze 2-3 min. Ocet winny do smaku dodawać należy na samym końcu do ciepłej zupy przed podaniem. Papryka konserwowa kolorystycznie kontrastuje w zupie, więc można opcjonalnie podawać razem.
Szybka, smaczna, pożywna i rozgrzewająca zupka. Polecam.

 

 

Pasta sojowa do chleba.

 

Tydzień z soją (VII) podsumowanie 


Składniki:
Soja ziarno (1 szklanka)), woda (2 szklanki), jogurt naturalny (2 łyżki), skrobia kukurydziana (1 łyżeczka), cebula (1 sztuka), przyprawy: curry, sól, pieprz, kumin, liść laurowy, kolendra, oliwa do smażenia, opcjonalnie koncentrat pomidorowy (2 łyżki)

 

Soję namoczyć na 12 godzin. Wypłukać i przełożyć do blendera, zalać 2 szklankami wody i zmiksować na papkę. Przełożyć do dużego garnka, można dodać jeszcze 1 szklankę wody i zagotować, gotować około 5 min mieszając drewnianą łyżka (łatwo kipi i się przypala więc należy przez te 5 min obserwować i mieszać). Odstawić do przestygnięcia i przecedzić przez sitko, mleko sojowe użyć do czegoś innego, a z części stałej zrobić pastę. Najlepiej wymieszać z jogurtem naturalnym i odstawić na 12-24 godziny w ciepłe miejsce.

Cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć na patelni na oleju, następnie dodać soję i smażyć razem, aż odparuje cała woda. Dodać skrobię kukurydzianą rozpuszczoną w wodzie. Przyprawić (można wg uznania). Istnieje wersja pasty sojowej pomidorowej, wystarczy dodać koncentratu pomidorowego. Można dodać też oliwy.

Przechowywać w lodówce w zamkniętym naczyniu np. w słoiku. Nie wiem jak długo bo u mnie szybko znika, ale 2 tygodnie myślę, że spokojnie.

 

Serek tofu może także śmiało być dodatkiem do pizzy: link do przepisu na vege pizzę

 

S m a c z n e g o

 

Linki do wpisów „Tydzień z soją”:

Pieczona cukinia nadziewana soją. 

Deser kakaowo - pomarańczowy z tofu na zimno. 

Pasztet sojowo – owsiany.

Ciasto sojowo kokosowe z białą czekoladą.

Cisato sojeowe na razowym spodzie.

Soja w pikantnym sosie pomidorowym.

  


 

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak