Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Twaróg koperkowy

Autorski przepis na smaczny twarożek według domowej receptury z koperkową nutą :)
Kilka dni temu podawałam przepis na kozi twaróg cytrynowy gotowy w kilka minut :) Dziś podobny przepis na kozi twaróg z dodatkiem cytryny, ale z mocno koperkowym aromatem.
 
Kozi twaróg bardzo lubię i często go robię - zajadam się nim głównie w wersji na ostro, na kanapkach z dodatkiem cebuli i majonezu (nie wiem dlaczego większość się dziwi na to połączenie) lub robię smaczne pasty z dodatkiem nowalijkowych warzyw :) Aby etap przygotowywania past twarogowych był szybszy postanowiłam wzbogacić domowy twaróg o jeden drobny szczegół, który bardzo zmienił wygląd i smak całego serka.
 
Na wstępie chciałabym jednak zaznaczyć, że taki twaróg można równie dobrze przygotować z mleka krowiego, ale smak jego będzie całkiem inny, jednak dla mnie smaczniejszy i bardziej delikatny jest ten kozi :) Jak pisałam we wpisie na "twaróg cytrynowy" mleko kozie jest bardziej lekkostrawne niż krowie i zawiera niższy poziom tłuszczu. W związku z tym z tej samej ilości mleka krowiego otrzymamy nieco więcej twarogu niż z mleka koziego. Jest to nieznacząca różnica, ale warto o tym wspomnieć :)
 
Wracając jednak do głównego wątku chciałabym Wam zaproponować przepis na kolejny kozi twarożek koperkowy.

Twaróg koperkowy
 
Na zdjęciu prezentuje efekt końcowy, a poniżej opiszę szczegółowo krok po kroku, jak taki twarożek się robi :) Ale podobnie jak w poprzednim kozim twarogu czas przygotowania wynosi ok. 10 minut.
 
Składniki:
1,2 litra mleko kozie
4 łyżki siekanego koperku
0,5 cytryny

Twaróg koperkowy
 
W pierwszej kolejności potrzebujemy świeże mleko kozie, świeżą cytrynę i koperek.  Mleko przelewamy do garnka i dodajemy do niego drobno posiekany koperek – nastawiamy na gaz. Do szklaneczki wciskamy sok z cytryny (odrzucamy pestki) i czekamy aż mleko zacznie wrzeć.

Twaróg koperkowy
 
W chwili kiedy mleko z koperkiem się zagotuje to od razu wlewamy cały sok z cytryny i mieszamy łyżką – gotujemy na wolnym ogniu jeszcze pół minutki (wytworzą się grudki twarogu i serwatka). Następnie mleko zdejmujemy z ognia i cały wywar przelewamy przez metalowe siteczko i odciskamy formujemy kulkę.
 
Ot, cała tajemnica tak smacznego serka :)

Twaróg koperkowy
 
Aby twaróg był dobry do krojenia (jak na zdjęciu) należy go bardzo mocno dociskać. Tak przygotowany twarożek świetnie nadaje się na kanapki. Świeże pieczywo, dobre swojskie masło, twaróg koperkowy i odrobina soli - coś pysznego! :) Jak wspomniałam na wstępie jest to też świetny dodatek do sałatek czy past, jest wiele wariacji i można go jeść na wiele sposobów :)
Cynowa_Beata 23.05.2013 21:46
Szkoda że mój mąż nie znosi koperku :P
IwonaDD 23.05.2013 12:19
wspaniała i aromatyczna alternatywa dla zwykłego twarożku - komplementy !!!

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak